...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o opłatach półkowych – cz. II

Pobieranie opłat półkowych jest naruszeniem zakazu nieuczciwej konkurencji i z tego tytułu ustawodawca przewiduje odpowiedzialność cywilną sieci handlowej względem dostawcy, dostarczając różnych narzędzi prawnych.

     
 

Artykuł pochodzi z kwietniowego wydania magazynu Mistrz Branży

 

Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl

 

 

Dostawca może żądać zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia ich skutków, naprawienia szkody oraz zwrotu bezpodstawnie pobranych korzyści. Na podstawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych można z kolei dochodzić odsetek ustawowych (obecnie na poziomie 13%) za każdy dzień opóźnienia ze strony sieci powyżej 30. dnia od terminu wymagalności. – W tym wypadku, tak jak przy opłatach półkowych, niekorzystne zapisy określające bardzo długie terminy rozliczeń nie mają znaczenia, jako że z mocy ustawy nie są one wiążące. Zwrotu opłat półkowych oraz odsetek od transakcji handlowych można się ubiegać na 3 lata wstecz – taki jest właśnie okres przedawnienia – podkreśla Michał Rek, ekspert firmy Amesto Doradztwo Prawne.

Kilka etapów dochodzenia roszczeń

Dochodzenie roszczeń wiąże się z kilkoma etapami. Pierwszy z nich to identyfikacja, które opłaty można zakwalifikować do opłat półkowych, oraz określenie, które faktury nie zostały opłacone przez sieć przed upływem
31 dni od terminu spełnienia świadczenia przez dostawcę. Zebranie wstępnej informacji na ogólnym poziomie nie zabiera przeważnie więcej niż 1-2 dni. Jeśli jednak przygotowujemy dokumenty do potencjalnego dochodzenia roszczenia, warto zrobić to skrupulatnie i systematycznie, aby żadnej z płatności oraz faktur nie pominąć. Oba roszczenia korzystnie jest podzielić na poszczególne miesiące w okresie ostatnich 3 lat i w ten sposób wpisać do tabelki arkusza kalkulacyjnego, a następnie zrewaloryzować o odsetki ustawowe. Ma to szczególne znaczenie przy dużych kwotach opłat półkowych, gdzie sama rewaloryzacja może wynieść kilkaset tysięcy złotych.

Teoretycznie kolejnym krokiem powinno być wysłanie wezwania do zapłaty do sieci i pozwolenie sieci na ustosunkowanie się do roszczenia. Niemniej jednak w praktyce wysyłane jest od razu przedsądowe wezwanie do próby ugodowej, jako że przerywa ono bieg przedawnienia. – Trzeba sobie zdawać sprawę, że niejednokrotnie każdy dzień przedawnienia to kwota przekraczająca nawet 10 000 zł. W wyniku wezwania w sądzie odbywa się spotkanie, podczas którego przedstawiciele dostawcy, jak i sieci mają możliwość zawarcia ugody. Dzięki temu obie strony oszczędzają dużo czasu i nie są narażone na dodatkowe koszty prowadzenia procesu. Doświadczenie wskazuje jednak, że rzadko dochodzi do zawarcia ugody, a większość spraw kończy się jednak wyrokiem sądu na sali sądowej – tłumaczy Michał Rek.

Sieciowe fortele

Coraz większa świadomość dostawców oraz coraz bardziej drastyczne skutki nieuczciwej polityki sieci sprawiają, że liczba pozwów dotyczących opłat półkowych rośnie z roku na rok. W 2010 r. było to „zaledwie” 150 spraw, a już 2 lata później liczba ta uległa podwojeniu. Szacuje się, że tendencja wzrostowa zostanie zachowana, a zmiany i zawirowania na rynku sieci (np. przejęcie sieci Real) mogą spowodować, że z kolejnym podwojeniem liczby spraw będziemy mieli do czynienia jeszcze w tym roku.


Liczba spraw z tytułu opłat półkowych


     
 

Półkowe na świecie

Z opłatami półkowymi możemy się spotkać nie tylko na polskim rynku – jest to praktyka powszechna na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych półkowe to tzw. pay-to-stay, które idealnie odzwierciedlają stan rzeczy. Opłaty mogą sięgać 25 000 dolarów za wprowadzenie produktu na półkę. Kolejną ciekawostką może być opłata zwana free fills, która w Polsce nie jest praktykowana. Mianowicie producent żywności, który sprzedaje swoje produkty dystrybutorom, musi dopłacić sieci różnicę między kwotą, za jaką producent sprzedał swój towar, a kwotą, za którą kupiła go sieć handlowa.

 

W świetle pozytywnych wyroków na rzecz dostawców sieci uciekają się do coraz to nowych forteli i rozwiązań. Z rynku dochodzi coraz więcej sygnałów, że dostawcy są zmuszani do podpisywania aneksów do umowy, gdzie zmieniany jest sąd właściwy do prowadzenia sprawy z sądów powszechnych na sąd arbitrażowy. Presja wywierana jest na różnych płaszczyznach i niejednokrotnie dochodzi do wstrzymania opłacania faktur na rzecz dostawcy i wstrzymania zamówień do czasu podpisania niekorzystnego aneksu.

– Teoretycznie sąd arbitrażowy nie powinien mieć wpływu na możliwość uzyskania pełnego roszczenia, ponieważ bazuje na dokładnie tym samym prawie co sądy powszechne. Niestety praktyka pokazuje, że wyroki sądów arbitrażowych są mniej korzystne dla dostawców – ostrzega ekspert. – Pojawiają się również informacje, że jedna z sieci handlowych wyznaczyła sąd arbitrażowy w Szwajcarii. Oczywistością jest, że przeciętnego polskiego dostawcę nie byłoby stać na tę rozprawę – dodaje.  


autor:  Amesto Doradztwo Prawne

 


Bieżące wydanie czasopisma

Czym wyróżnia się marcepan królewiecki? Czy rzemieślnicza piekarnia to najpewniejszy biznes? Dla kogo mleko A2? Jak powstają zefirki?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji