Croissants to rodzaj pieczywa z ciasta francuskiego w kształcie rogalika. Te tradycyjne są bez nadzienia w środku. Chcąc zrobić prawdziwie dobre croissanty, trzeba poświęcić im sporo czasu.
Francuskie rogaliki croissants są chrupiące, o bardzo delikatnej strukturze, a do tego z maślanym posmakiem. Prawdopodobnie ciasto to pojawiło się na francuskich salonach za sprawą Marii Antoniny, córki cesarza Austrii, poślubionej przez Ludwika XVI (króla Francji), której przysmakiem były właśnie takie rogaliki. A ponieważ towarzystwo dworskie chętnie przejmowało nowe wzorce, wypiek ten szybko trafił do piekarni w całym królestwie.
Dzisiaj croissants stanowią uosobienie francuskiej sztuki gastronomii. O ich odległych korzeniach z europejskiej podróży przypomina dziś jeszcze słowo viennoiserie (nazwa ogólna dla wszystkich ciastek, dosłownie „wiedenki”). Francuzi przejęli ciasto drożdżowe z pierwotnego przepisu i dodawali do niego coraz więcej masła – w ten sposób powstało „ciasto francuskie”.
Pierwszy oficjalny przepis na croissanty pojawił się w 1906 r. w La Nouvelle Encyclopédie Culinaire. Obecnie naprawdę dobre croissanty trudno dostać poza Francją, ponieważ oprócz receptury ważny jest również „klimat”, w jakim są spożywane (warto delektować się nimi, popijając małą czarną).
Jak to się robi?
Croissants odznaczają się charakterystycznym listkowaniem, ciasto jest lekkie i kruche, co nadaje specyficznych cech tylko dla tego rodzaju ciast. Sporządza się go bez dodatku cukru, natomiast, o ile przeznaczone jest do wyrobów cukierniczych – posypuje się cukrem zaraz po upieczeniu.
Ciasto croissants sporządza się na bazie ciasta drożdżowego i masła. Drożdże wpływają na rozrost ciasta, a warstwy masła – na tworzenie się „listków” w strukturze ciasta.
Ciasto półfrancuskie
Proces przygotowania ciasta półfrancuskiego drożdżowego składa się z następujących etapów:
1. przygotowania ciasta drożdżowego,
2. wałkowania ciasta drożdżowego,
3. formowania,
4. wyrastania,
5. wypieku.
Konsystencja ciasta drożdżowego przeznaczonego do produkcji ciasta półfrancuskiego powinna być luźna, zbliżona do konsystencji tłuszczu. Ciasto drożdżowe można przygotować wieloma metodami; jedną z nich jest metoda jednofazowa. Polega ona na równoczesnym połączeniu wszystkich składników ciasta drożdżowego i jego odstawieniu w celu wyrośnięcia. Ciasto można sporządzić na zimno i na ciepło.
Dobór metody zależy od czasu, jaki można przeznaczyć na sporządzanie i fermentację ciasta. W przypadku szybkiego sporządzania ciasta należy przygotować je na ciepło, natomiast sporządzanie ciast na zimno stosuje się najczęściej przy produkcji ciast drożdżowych półfrancuskich. Ciasto przygotowane tym sposobem może leżakować i dojrzewać w temperaturze 6-8°C w ciągu kilku godzin.
Metoda dwufazowa polega na podziale procesu przygotowania ciasta na dwa etapy: sporządzenia i wyrastania rozczynu oraz wyrabiania ciasta. Jest stosowana do wyrobów ciastkarskich zawierających większe ilości cukru, jaj i tłuszczu.
Kolejną metodą jest metoda trójfazowa, która wprowadza do procesu sporządzania ciasta drożdżowego etap zaparzania mąki gorącym płynem. Tak zaparzona masa staje się podstawą do sporządzenia rozczynu.
Przy sporządzaniu ciast drożdżowych stosuje się zabieg przebijania ciasta, podczas którego zostaje częściowo wydalony dwutlenek węgla, zaś pozostała jego część zostaje rozprowadzona w cieście bardziej równomiernie, w postaci drobnych pęcherzyków. W rezultacie wyroby mają równomiernie porowaty miękisz, a ciasto jest odpowiednio napowietrzone.
Wałkowanie ciasta
Jednym z ważniejszych etapów produkcji croissantów jest wałkowanie. Ciasto należy doprowadzić do temperatury 20-22°C, a masło lub margaryna powinny mieć taką samą temperaturę. W ochłodzonym cieście masło nie rozpuszcza się i nie przenika do ciasta, lecz tworzy charakterystyczne, plastyczne słoje. Przygotowany tłuszcz powinien stanowić jednorodną plastyczną masę bez grudek.
Ochłodzone ciasto rozwałkowuje się na prostokątny płat o grubości 1-2 cm. Zmiękczonym masłem lub margaryną pokrywa się 2/3 płata, po czym cały płat składa się na trzy części w ten sposób, aby otrzymać dwie warstwy tłuszczu i trzy warstwy ciasta. Następnie odwraca się płat ciasta o 180°, posypuje mąką i znowu rozwałkowuje do grubości 1 cm, podsypuje mąką i składa płat na czworo.
Po ukończeniu wałkowania ciasta należy niezwłocznie przystąpić do formowania z niego wyrobów, ponieważ ciasto szybko się rozrasta. Jeżeli rozrost ciasta następuje przez dłuższy czas, to tłuszcz przenika do ciasta i wówczas zanika listkowanie.
Schemat produkcji ciasta croissants przedstawiony został na rysunku 1.
Modne i wygodne
Croissanty stały się popularne i wygodne nie tylko w podróży, ale również w codziennym śniadaniu europejskim, zwłaszcza w restauracjach hotelowych, gdzie serwowane są zarówno na słodko, jak i na słono. Towarzyszące im dodatki pozwalają na urozmaicenie śniadania.
Niebagatelną rolę podczas takiego porannego posiłku odgrywa unoszący się w powietrzu aromat kawy; pogryzanie croissantów stanowi doskonały przerywnik w trakcie delektowania się smakiem kawy. Również dzieci mają sposobność spożywania rogalików croissants w ich słodkim wydaniu.
mgr inż. Tomasz Borowy, Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie
Croissanty z ciasta domowego
Składniki
• 20 g świeżych drożdży
• 250 g mąki do podsypywania
• 100 ml mleka (temperatura pokojowa, 20-22°C)
• 15 g cukru
• szczypta soli
• 1 jajo
• 180 g masła śmietankowego
• folia spożywcza
Sposób przygotowania
Mąkę należy wsypać do miski, a następnie dodać pokruszone drożdże, mleko, cukier, jajo, sól i 30 g pokrojonego w kawałki masła. Ciasto zagnieść robotem kuchennym z hakiem do ciasta drożdżowego lub ręcznym mikserem z mieszadłami, aby wymieszać wszystkie składniki. Gdy ciasto będzie odchodzić od miski, należy przełożyć je na posypaną mąką stolnicę i wyrabiać dalej ręcznie, aż do uzyskania jednolitej masy. Uformować z ciasta kulę i odstawić na 30 min do wyrośnięcia. Pozostałą część masła położyć na kawałku folii spożywczej, przykryć drugim kawałkiem folii i spłaszczyć lekko ręką, a następnie wałkiem rozwałkować w kwadrat na grubość ok. 1 cm.
Zawinięte w folię masło schłodzić przez 20 min. Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę (nie zagniatać już więcej), rozwałkować tak, aby ciasto miało około 2 razy większą grubość niż rozwałkowane masło (należy pamiętać, aby ciasto rozwałkowywać możliwie w jednym kierunku, co ma znaczenie ze względu na tworzenie się warstw). Masło ułożyć na środku ciasta, złożyć w kopertę i dokładnie skleić brzegi. Ciasto odwrócić (złączeniami do dołu) i rozwałkować na długi prostokąt o grubości około 1 cm, następnie złożyć w kształt listu, rozwałkować (do grubości 1 cm) i zawinąć w folię. Zawinięte ciasto schładzać przez 30 min. Po tym czasie schładzania ciasto ponownie rozwałkować na podłużny prostokąt. Krótsze boki zawinąć do środka i ponownie całe ciasto zwinąć na pół i delikatnie rozwałkować. Schładzać przez 30 minut i powtórzyć proces kolejny raz.
Po tym czasie gotowe ciasto rozwałkować na grubość ok. 8 mm, wyciąć równej wielkości trójkąty (o długich bokach i krótszej podstawie). Podstawę lekko naciąć, aby rogaliki wyszły szersze, i tak przygotowane ciasto zostawić na 5 minut, by ciasto lekko stężało, a następnie zwinąć od podstawy w rogaliki. Tak przygotowane rogaliki ułożyć na blaszce i posmarować (za pomocą pędzelka piekarskiego) wodą, pozostawić na 20 min. Ponownie posmarować rogaliki, tym razem mlekiem lub jajkiem (aby po upieczeniu miały złoty kolor).
Czas pieczenia to 20-30 minut na złoty kolor w temperaturze 180°C.