Rynek tabliczek czekolady w odniesieniu do pozostałej galanterii czekoladowej wcale nie pozostaje w niszy. Podobnie jak rozwój nowych pralin czy batoników może zaskoczyć nas swoim kształtem, a nawet rozmiarem i nadzieniem, tak i rozwój tabliczkowanych produktów daje szerokie spektrum dla realizacji nowych pomysłów.
Podobne artykuły
Deser z borowikami - jesienne menu Śląskiej ProhibicjiFormy do pralin, czekolad, batonów, nowe wzory - ceny promocyjne!Czekoladowe fonduePrzeglądając asortyment tabliczek czekolady, można wyróżnić cztery podstawowe ich podgrupy, tzn.: tabliczki masywne, tabliczki z dodatkami, tabliczki napowietrzane oraz tabliczki nadziewane. Innym sposobem ich podziału może być gramatura produktu, która waha się od kilku gramów (jak w przypadku produktów typu naps) do nawet kilkuset gramów, rzędu 400 g i więcej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej możliwościom technologicznym produkcji czekolad masywnych.
Tabliczki masywne
Tabliczki masywne wyróżniają się najprostszym stopniem trudności, jeśli chodzi o ich produkcję, wymagają jedynie dobrze stemperowanej czekolady1 i odpowiednio przygotowanych form2. Masywne tabliczki czekoladowe nie zawierają żadnych dodatków w postaci orzechów, suszonych owoców czy chrupkich krokantów, a ich różnorodność można jedynie wzbogacić poprzez użycie dwóch, a nawet trzech rodzajów czekolad. Mowa tutaj np. o czekoladach „łaciatych”, w przypadku których w pierwszym etapie dozuje się jeden rodzaj czekolady w postaci plam, a następnie dopełnia się formę kolejnym rodzajem, uzyskując tym samym ciekawy efekt tabliczki z łatami.
Inną możliwością rozwoju produkcji czekolad masywnych mogą być czekolady barwione i aromatyzowane. Najlepszy efekt można uzyskać na czekoladach białych. W celu podbicia smaku i wzbogacenia naturalności produktu stosuje się proszki owocowe, jednak przy tym dodatku należy pamiętać, by dodać go dopiero po przeprowadzonym procesie temperowania czekolady. Dodatek proszku przed tym procesem mógłby zatrzeć temperówkę. Jedynymi minusami tego typu produktu mogą być: wygenerowanie specjalnego zbiornika i późniejsze straty czekolady na płukanie zbiornika oraz temperówki.
Chcąc produkować tradycyjne masywne tabliczki czekolady, musimy wyposażyć linię w oprzyrządowanie usytuowane w następującej kolejności: kanał grzewczy form, dozownicę czekolady, dobrze skonfigurowana stacja wibracyjna, kanał chłodzący, wybijak gotowego produktu z form.
Etapy produkcji tabliczek masywnych
Kanał grzewczy
Produkcję rozpoczyna się od załadowania całej linii formami z tworzywa sztucznego na szyny, którymi się przesuwają przez kolejne etapy produkcyjne. Formy takie przechodzą przez kanał grzewczy, który rozgrzewa je do temperatury ok. 24-26°C – niższej niż temperatura dozowanej czekolady. Etap ten jest niezwykle istotny przy produkcji wyrobów czekoladowych, gdyż jego zaprzepaszczenie mogłoby roztemperować czekoladę poprzez jej zbytnie wychłodzenie przy zetknięciu z powierzchnią formy.
Również zbytnie podgrzanie form powyżej temperatury dozowania czekolady jest niebezpieczne z powodu jej przegrzania, co skutkuje późniejszymi plamami na czekoladzie (widoczne różnice w odcieniach czekolady). Dobór nieodpowiedniej temperatury – zarówno za wysokiej, jak i za niskiej – może spowodować, że produkt w 100% nie wyjdzie z formy. Podczas ustawiania kanału grzewczego istotne jest zwrócenie uwagi, by temperatura zadana znacznie przewyższała naszą temperaturę pożądaną – oczywiście w zależności od długości kanału. Konieczne jest to także chociażby z tego względu, że formy po wyjściu z kanału chłodzącego są znacznie wychłodzone. Innym bardzo istotnym celem podgrzewania form jest późniejsze lepsze rozprowadzanie czekolady podczas wibracji.
Dozownica
Czekolada po wyjściu z temperówki, w zależności od jej rodzaju, ma temperaturę ok. 30°C i wędruje do dozownicy. Wędrówka czekolady z temperówki do dozownicy jest możliwa dzięki podgrzewanemu rurociągowi, który zabezpiecza przed jednoczesnym zastyganiem czekolady w jego wnętrzu.
Właściwości fizyczne masy czekoladowej wymagają, by w budowie dozownicy uwzględnić również płaszcz grzewczy. Umieszczone pod dozownicą czujniki wykrywają podjeżdżające kolejne formy, by zacząć dozowanie. Zazwyczaj nad jedną tabliczką umieszcza się 2-3 lub więcej igieł dozujących. Im jest ich więcej, tym szybciej i lepiej można rozprowadzić czekoladę, jednak może to również wzmagać powstawanie większej liczby pęcherzyków powietrza, które podczas wstrząsów formy nie będą miały możliwości wydostać się ku górze masy czekoladowej. Ilość dozowanej czekolady w starszych modelach dozownic wyznaczana była doświadczalnie, w sposób mechaniczny, za pomocą pokrętła, natomiast nowsze modele wyposażone są w specjalne panele sterujące, które w wygodny i szybki sposób zadozują zadany poziom masy do formy.
Stacja wibrowania
Zadozowana do formy czekolada przechodzi do stacji wibrowania, która spełnia dwojaki cel. Z jednej strony ma równomiernie rozprowadzić czekoladę po powierzchni formy, a z drugiej – usunąć pęcherzyki powietrza, które nagromadziły się podczas dozowania czekolady do formy. Bardzo istotny na tym etapie jest skład czekolady (masy czekoladowe, które są ubogie w tłuszcz, mają wyższą lepkość, w związku z tym gorzej rozprowadzają się po formie; z takiej masy trudniej uwalniają się też pęcherzyki powietrza. Pomocny w takim przypadku może być chociażby prawnie limitowany emulgator PGPR (polirycynooleinian poliglicerolu E476), który znacznie poprawi płynność czekolady, a tym samym ułatwi jej wibrowanie. Dobrze skonstruowana stacja wibrowania powinna być wyposażona w możliwość regulacji wstrząsów, aby nie dopuścić do zjawiska przewibrowania, które polega na ponownym wtłaczaniu powietrza do masy.
Kanał chłodzenia lub szafa chłodnicza
Przedostatni etap produkcji masywnych tabliczek czekolady to ich chłodzenie. Proces chłodzenia można przeprowadzić albo w kanale chłodzącym, albo w szafie chłodzącej. Zastosowanie kanału chłodzącego jest zasadne w przypadku produktów większych gramaturą, gdzie niezbędny jest bezpośredni dostęp do zimnego powietrza chłodzącego. Wady takiego typu chłodzenia to oczywiście większe zużycie energii elektrycznej oraz zajęcie dość dużej powierzchni na hali produkcyjnej. Bardziej oszczędną pod tymi względami wersją chłodzenia jest chłodzenie w szafie chłodniczej. Na efekt chłodzenia największy wpływ mają takie czynniki fizyczne, jak temperatura i czas. Zarówno temperatura musi być dostosowana do czasu, jak i na odwrót. Źle przeprowadzone chłodzenie skutkuje wieloma wadami jakościowymi gotowego wyrobu, m.in. plamy chłodnicze na powierzchni tabliczek.
Wybijak
Proces wybijania tabliczek z formy kończy etapy produkcyjne wytwarzania tabliczek. W przypadku czekolad wybijanie przebiega dwufazowo poprzez wyginanie formy na rogach, a następnie lekkie uderzenia młotkiem od spodu. Po tych czynnościach forma zostaje obrócona i tabliczki wypadają na taśmę, by zostać zapakowane. Niektóre źródła literaturowe podają również sposób na lepsze wybijanie tabliczek, który polega na lekkim ich podgrzaniu przed wspomnianymi wyżej zabiegami.
Wiele z opisanych wyżej procesów technologicznych znajduje zastosowanie przy kolejnych produktach z segmentu czekolad tabliczkowanych, których technologię postaram się przybliżyć w kolejnym artykule.
mgr Piotr Ławrowski
1 Prawidłowy proces temperowanie czekolady przeprowadzimy za pomocą urządzeń temperujących zwanych temperówkami oraz urządzeń kontrolujących jakość przeprowadzonego temperowania, zwanymi temperometrami. W ten sposób zapewnimy wysoką jakość czekoladowych produktów (odpowiedni połysk, przełom i trwałość podczas przechowywania oraz brak siwego nalotu na powierzchni produktu).
2 Najpopularniejsze są formy wykonane z poliwęglanu. Mają stosunkowo wysoką stabilność na uszkodzenia mechaniczne i termiczne, szczególnie zachodzące podczas ich mycia. Formy takie można zamówić w różnych kolorach i rozmiarach, dopasowanych do naszych potrzeb i do możliwości konstrukcyjnych linii produkcyjnej.
- Metody produkcji tabliczek czekolady – cz. IV
- Metody produkcji tabliczek czekolady – cz. III
- Metody produkcji tabliczek czekolady – cz. II
- Metody produkcji tabliczek czekolady – cz. I