...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja KG

Rada Konsultacyjna przy Ministrze Gospodarki zwraca się do Prezydenta o niepodpisywanie zmian w ustawie o cenach

Organizacje reprezentujące handel i usługi w Polsce, zgromadzone w Radzie Konsultacyjnej przy Ministrze Gospodarki, 18 czerwca br. przekazały Prezydentowi RP pismo, z prośbą o niepodpisywanie Ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług z dnia 9 maja 2014 r.

Projekt tej ustawy zawiera wyjątkowo niekorzystne i represyjne zapisy uderzające w funkcjonowanie handlu detalicznego w Polsce. Nakłada ona na handlowców nieproporcjonalnie wysokie kary za nieodpowiednie informowanie o cenie towaru – w wysokości maksymalnie 20 000 zł przy jednorazowym naruszeniu, a przy trzech przypadkach w roku może to być nawet 40 000 zł. Wysokość nakładanych kar w żaden sposób nie koresponduje z poziomem szkodliwości, jaki stanowi błędne oznaczenie ceny, czego przyczyną jest z reguły błąd techniczny czy ludzki – często nie leżący nawet po stronie detalisty – komentuje Waldemar Nowakowski Prezes Polskiej Izby Handlu. Ważne aby ewentualne kary za tego rodzaju wykroczenia, ściśle korespondowały z jego realną szkodliwością i skalą jednostki która się go dopuściła – takie regulacje są niezbędne ponieważ projekt ustawy w obecnym kształcie tego nie gwarantuje – dodaje prezes PIH.

W obecnym stanie prawnym kary za takie uchybienia przewidywane przez kodeks wykroczeń to grzywna maksymalnie do 1500 zł, ustawa zakłada trzynastokrotne zwiększenie wysokości kary. Zwielokrotnienie przez tę ustawę wysokości kar za błędnie oznaczoną cenę nie przyczyni się w żaden sposób do zmniejszenia ilości zdarzeń związanych z błędnie przedstawioną ceną, ponieważ nie będzie miało żadnego wpływu na powody i częstotliwość ich występowania (błędy ludzkie, błędy systemu).

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku najmniejszych nieskomputeryzowanych placówek handlowych incydentalne wystąpienie takiego błędu jest praktycznie niemożliwe do wychwycenia, ani uniknięcia, a kara rzędu 20 000 czy 40 000 jest równoznaczna z pozbawieniem zarobków czy możliwości opłacenia składek ZUS nie tylko właściciela, ale także osób przez niego zatrudnianych, a tym samym równa się zniszczeniu takiego punktu handlowego i tworzonych przezeń miejsc pracy.

Dodatkowo szczególnie demoralizującym wydaje się fakt, że kradzież ze sklepu towarów o wartości do 420zł (1 /4 pensji minimalnej) w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie jest przestępstwem, a jedynie wykroczeniem w praktyce karanym na ogół grzywną w wysokości 500zł, za to błędne oznaczenie ceny ma być zagrożone karą do 40 000 zł.

Dlatego też jako reprezentanci środowiska handlu detalicznego i usług w naszym kraju raz jeszcze apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie Ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług z dnia 9 maja 2014 r jako wysoce szkodliwej dla polskiego handlu i miejsc pracy – dodaje Waldemar Nowakowski.

 

W imieniu Rady Konsultacyjnej ds. Handlu i Usług pod pismem podpisali się przedstawiciele:

Instytut Badania Rynku Konsumpcji i Koniunktur
Kongregacja Przemysłowo-Handlowa
Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
Polska Federacja Producentów Żywności
Polska Izba Handlu
Polska Izba Paliw Płynnych
Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego
Stowarzyszenie Polska Wódka
Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy
Związek Rzemiosła Polskiego

 
Pismo do wiadomości otrzymał Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki.

Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego w Chlebio nie powstają bochenki z pszenicy? Jak stworzyć cukiernię od zera? Czy pasty do lodów są złe? W najnowszym wydaniu odpowiadamy na te pytania. Zapraszamy do lektury.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>


  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji