...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW

Debet na koncie firmowym może być za darmo, ale tylko do pewnej kwoty

Mikroprzedsiębiorcy bez rynkowego stażu mogą uzyskać debet w koncie firmowym tylko w pięciu bankach. Standardowe oprocentowanie takich pożyczek jest wysokie, bo sięga 17-18% w skali roku, ale w niektórych przypadkach przedsiębiorcy mogą liczyć także na ofertę ze stawką 0%.

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna działalność, potrzebuje finansowego wsparcia z zewnątrz nie tylko na inwestycje związane z rozwojem firmy. Firma na rozruchu musi się bowiem liczyć z tym, że nawet jeśli od razu pozyska klientów, pierwsze pieniądze – m.in. ze względu na kredyty kupieckie – zasilą jej konto minimum po dwóch, trzech miesiącach od uruchomienia firmy. Załóżmy, że firma usługowa rozpoczęła działalność na początku maja. Pierwsze faktury za swoje usługi wystawi pod koniec maja, ze standardowym miesięcznym kredytem kupieckim, czyli terminem płatności na koniec czerwca. Jeśli kontrahent nie spóźni się z zapłaceniem faktury, pierwsze pieniądze wpłyną po dwóch miesiącach od uruchomienia biznesu. Przez te dwa miesiące przedsiębiorca musi mieć jednak pieniądze przynajmniej na obowiązkowy ZUS, a także na zapłacenie podatków, do czego jest zobowiązany niezależnie od tego, czy faktycznie otrzymał zapłatę. Przy czym należy pamiętać, że ten 2-miesięczny termin dotyczy optymistycznych założeń: firma ma klientów od razu, do tego kontrahenci płacą w wyznaczonym przez przedsiębiorcę terminie. Może być jednak dużo gorzej – pierwsi klienci pojawią się dopiero w drugim czy trzecim miesiącu działalności, a do tego nie wszyscy zapłacą na czas. W efekcie przedsiębiorca może bardzo szybko stracić płynność finansową.

Debet dla firm bez stażu tylko w 5 bankach

Dobrym zabezpieczeniem przed utratą płynności finansowej jest jedna z najprostszych i przez to zazwyczaj najbardziej dostępnych form kredytu w banku – debet w koncie firmowym, czyli wyznaczenie przez bank limitu, do jakiego może się zadłużyć przedsiębiorca. Dług jest spłacany automatycznie – w części lub całkowicie – poprzez każdą wpłatę na konto. Niestety, firmy, które dopiero rozpoczynają działalność, praktycznie bez żadnego rynkowego stażu, mają ograniczone możliwości otrzymania debetu w koncie firmowym. Z danych Tax Care wynika, że taką ofertę dla mikrofirm do 3 miesięcy działalności ma obecnie tylko 5 spośród prawie 30 przepytywanych przez nas banków: Alior Bank, Idea Bank, mBank, Multibank i PKO BP.

Debety w koncie firmowych dla mikroprzedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą (do 3 miesięcy działalności)

Nazwa banku

Nazwa konta z debetem

Maksymalna kwota debetu

Po jakim czasie debet może zostać zwiększony i do jakiej kwoty?

Oproc.

Opłata roczna za debet

Pozostałe opłaty i prowizje

Alior Bank

rachunek gotówkowy, zarabiający, fx, efektywny

indywidualnie

indywidualnie

indywidualnie

ustalana indywidualnie

indywidualnie

Idea Bank

Konto Firma To Ja

20 tys. zł (od pierwszego dnia działalności)

przedsiębiorca może od razu otrzymać maksymalną kwotę

od 0% do 17,99 %

brak

brak

mBank

mBiznes Konto

10 tys. zł (od pierwszego dnia działalności)

20 tys. zł dla firm powyżej 6 miesięcy

17%

2% prowizja za odnowienie

3% prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu, przy wykorzystaniu mniejszym niż 50% przyznanego limitu

MultiBank

e- Business Class, Business Class, First Class, Business Medicus, MultiPakiet, MultiStarter Business

10 tys. zł (od pierwszego dnia działalności)

20 tys. zł dla firm powyżej 6 miesięcy

18%

brak

 brak

PKO BP

Pakiet BIZNES DEBIUT 18

1 tys. zł

20 tys. zł od 3 miesięcy

18%

brak

brak

Źródło: Tax Care, maj 2013 r.

Ile banki oferują firmom bez stażu? Najmniej, bo tylko tysiąc złotych, proponuje PKO BP. W mBanku i Multibanku maksymalna kwota debetu to 10 tys. zł, natomiast najwięcej w ramach linii debetowej jest w stanie pożyczyć Idea Bank (20 tys. zł). Alior Bank nie wymienia konkretnej kwoty maksymalnego debetu, uzależniając ją od zdolności kredytowej przedsiębiorcy. W praktyce oznacza to, że firma bez stażu zapewne nie pożyczy w tym banku zbyt wiele, bo nie będzie miała zdolności kredytowej w ogóle lub będzie ona na bardzo niskim poziomie.

Możliwe odsetki 0%

Oprocentowanie debetów w firmowym koncie standardowo kosztuje 17%-18% (mBank, Multibank, PKO BP) – taka jest, niestety, cena pożyczek bez żadnego zabezpieczenia.  Na tym tle wyróżnia się oferta Idea Banku, który w przypadku kwoty debetu do 5 tys. zł nie nalicza odsetek w ogóle – oprocentowanie pojawia się dopiero wyższym debecie (17,99% od nadwyżki ponad 5 tys. zł). Stawka 0% obowiązuje przez kolejne 3 pełne miesiące kalendarzowe od momentu uruchomienia kredytu, przy czym okres ten może zostać wydłużony o kolejne 9 miesięcy pod warunkiem comiesięcznych wpływów na firmowe konto. Po upływie roku stawka oprocentowania w wysokości 17,99% obowiązuje dla całej kwoty debetu.

Dłuższy staż, wyższy debet

Banki niechętnie podejmują się finansowania start-upów z minimalnym lub zerowym rynkowym stażem ze względu na niemożność zebrania informacji finansowych o firmie, które pozwalają na ocenę ryzyka związaną z pożyczką (na przykład o średniomiesięcznych wpływach na przestrzeni kilku czy kilkunastu miesięcy). Im bowiem dłuższy staż, tym więcej danych finansowych, na podstawie których bank może oszacować, czy przedsiębiorcę będzie stać na spłatę zadłużenia. I tym większe kwoty limitów pożyczek, których są skłonne udzielić banki. Przykładowo PKO BP mikrofirmom ze stażem dłuższym niż 3 miesiące jest w stanie zwiększyć debet z tysiąca do 20 tys. zł, natomiast mBank i Multibank zaproponują wyższą kwotę debetu (20 tys. zł zamiast 10 tys. zł) przedsiębiorcom, którzy działają na rynku minimum pół roku.

autor: Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska

Bieżące wydanie czasopisma

Lekko i kolorowo - jesień z nowym Mistrzem Branży. Niebieski chleb, czarna beza, czekoladowa anatomia i desery ze szczawiem - to tylko niektóre smaczki, które znajdziecie na łamach jesiennego wydania.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF PDF >>

  Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>
  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji