...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AS

Mały podatnik może być większy niż rok wcześniej

Rośnie limit obrotów, po przekroczeniu którego przedsiębiorca przestaje być małym podatnikiem. W roku 2016 będzie on wynosił 5 092 000 zł, a więc będzie o 77 tys. zł wyższy niż w roku bieżącym. Rośnie też limit, uprawniający do rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przedsiębiorca, którego obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 1,2 mln euro, może korzystać z niektórych przywilejów, które są niedostępne dla innych podmiotów. Chodzi np. o możliwość rozliczania się w ramach księgi przychodów i rozchodów, co jest i łatwiejszym, i tańszym rozwiązaniem niż pełna księgowość, wymagana od większych podmiotów. Poza tym mali podatnicy mają do wyboru dwie metody rozliczania VAT, w tym metodę kasową, która umożliwia przesuniecie obowiązku deklarowania obowiązku podatkowego do chwili uzyskania całości lub części zapłaty (ale trzeba to zrobić nie później niż w 90 dni od chwili wydania towaru czy wykonania usługi). Mali podatnicy mają także prawo do rozliczeń kwartalnych w VAT i PIT oraz do jednorazowej amortyzacji do kwoty będącej równowartością 50 tys. euro.

Wyższą kwotę można jednorazowo odpisać

Zgodnie z przepisami, limit ustala się, przeliczając wartość wyrażoną w euro po kursie średnim, ustalonym przez NBP 1 października. Bank centralny dzisiaj ustalił kurs na 4,2437, więc wyższy niż rok wcześniej (wyższy o ponad 6 groszy). W rezultacie wartość limitu idzie w górę do 5 092 000 zł z 5 015 000 zł. A więc ci, którzy w roku bieżącym nie osiągną obrotów rzędu 5,092 mln zł, będą mogli w roku przyszłym korzystać z rozwiązań przysługujących małym podatnikom.

Warto zauważyć, że rośnie także wartość limitu wysokości jednorazowego odpisu. Kwota jednorazowej amortyzacji wynosić będzie 212 000 zł, a więc będzie o 3 tys. zł wyższy niż w roku bieżącym.

Tu warto jeszcze zauważyć, że w przypadku prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami powierniczymi, będących agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze, limit obrotów uprawniających do bycia małym podatnikiem, jest znacznie niższy, bo wynosi 45 000 euro. Ale w tym przypadku kwota w przeliczeniu na złote również rośnie i wynosi 190 tys. zł.

Ryczałtowcom też rośnie

Średni kurs euro, ustalony 1 października przez NBP, ma także spore znaczenie dla osób, rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przyszłym roku będą oni mogli nadal korzystać z tej formy rozliczeń, jeśli ich tegoroczne obroty nie przekroczą równowartości 150 000 euro po kursie z 1 października. Biorąc pod uwagę dane z banku centralnego, obecny limit dla ryczałtowców wynosi 636 555 zł, a więc o blisko 10 tys. zł wyższy niż był dla roku 2014. Niektórzy ryczałtowcy mają także prawo do kwartalnych rozliczeń. Z tego rozwiązania mogą korzystać wyłącznie osoby, których obroty w poprzednim roku podatkowym (lub przychody spółki) nie przekroczyły równowartości 25 000 euro. Po przeliczeniu na złote limit więc wynosi 106 092 zł.

Marek Siudaj, Tax Care

Bieżące wydanie czasopisma

W wakacyjnym Mistrzu Branży: Zdrowo i smacznie z Beatą Sadowską, zielona przyszłość cukiernictwa i świeżo mielona mąka w piekarniach.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Przejrzyj okrojony numer (Katalog reklam) online lub pobierz PDF >>

  Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji