...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Strefa wolna od glutenu - Gluten Free Expo

8 czerwca br. Gluten Free EXPO zamieniło się w centrum wiedzy o celiakii połączone z wystawą produktów bezglutenowych, które przyciągnęło rzesze zwiedzających. To świadczy o ogromnej potrzebie informowania o chorobie, a także o rosnącym popycie na produkty żywnościowe bezpieczne dla osób "skazanych" na dietę bezglutenową.

Dieta bezglutenowa nie musi być ani uboższa, ani mniej smaczna. Starały się o tym przekonać firmy, które wystawiały się podczas 2. edycji targów Gluten Free EXPO, połączonych z VIII Międzynarodowym Dniem Celiakii. Ponad trzydziestu producentów z różnych sektorów branży spożywczej prezentowało urozmaicony i przede wszystkim smaczny asortyment. Było w czym wybierać: począwszy od wyrobów piekarniczych i cukierniczych, przez produkty mięsne, kończąc na... bezglutenowym piwie.

Centrum informacji o celiakii i diecie bezglutenowej

Wśród wystawców nie mogło zabraknąć stoiska Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, które jest głównym inicjatorem i organizatorem warszawskiego spotkania. Tutaj każdy zainteresowany znalazł wiele ważnych informacji, jak chociażby dotyczących programu MENU BEZ GLUTENU. Warto przy okazji nadmienić, że w ramach programu powiększa się baza restauracji, kawiarni, a ostatnio również piekarni i cukierni przyjaznych dla osób na diecie bezglutenowej.

Poza salą wystawową znajdowała się również strefa medyczna, w której specjaliści udzielali bezpłatnych porad, oraz sala wykładowa, gdzie każdy mógł zgłębić tajniki diety bezglutenowej (wykład „Zagadki i tajniki diety bezglutenowej” dr Joanna Rachtan-Janicka, Katedra Żywności Funkcjonalnej i Towaroznawstwa SGGW), nauczyć się rozpoznawać objawy celiakii u dzieci i dorosłych („Celiakia – objawy i diagnostyka u dzieci i dorosłych” mgr inż. Paweł Zatwarnicki,  Euroimmun), a także przekonać się o walorach amarantusa („Amarantus – cenne zboże bezglutenowe” dr Marek Kubara, Ekoprodukt). Nie zabrakło również prezentacji firmy Schär – europejskiego producenta żywności bezglutenowej, który był głównym partnerem targów.

Frekwencja nie zawiodła również w strefie gastronomii i relaksu, w której można było złapać oddech przed dalszym zwiedzaniem targów, oraz na pokazie kulinarnym Joli Słomy i Mirka Trymbulaka.

Najsmaczniejsze Pieczywo Bezglutenowe 2013 r.

Podczas Gluten Free EXPO zostali przedstawieni zwycięzcy konkursu na Najsmaczniejsze Pieczywo Bezglutenowe 2013 roku. W kategorii "Pieczywo tradycyjne" pierwsze miejsce otrzymał Balviten za chleb królewski supreme, natomiast w kategorii "pieczywo chrupkie" bezkonkurencyjne okazały się solone wafle kukurydziane extra cienkie firmy Good Food.

Firma Balviten otrzymała 1. miejsce w konkursie na Najlepsze Pieczywo Bezglutenowe 2013 r. za Chleb Królewski Supreme oraz 3. miejsce za Chleb wiejski jasny

Firma Good Food zwyciężyła w kategorii "pieczywo chrupkie" za solone wafle kukurydziane extra cienkie

Wyróżnione zostały także produkty marek Ultraeuropa, Glutenex i Sonko, natomiast w konkursie na Najlepszy Produkt Gluten Free EXPO II zwyciężyły Staropolskie Wędliny.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów, a Stowarzyszeniu - dalszej wytrwałości w działaniach na rzecz bezglutenowców i ich rodzin.

 

autor: Jacek Baliński

Bieżące wydanie czasopisma

Co dla Ani Mydlak i Mikołaja Ostaszewskiego z Vegestacji znaczy "świadomie ZIELONI w temacie lodów"? Jak wygląda przyszłość lodziarni – ta najbliższa, w 2019 r., i w dłuższej perspektywie? Jak działać w stylu zero waste i przekuć to w sukces? Ile plusów mają polskie superfoods? Odpowiedzi oczywiście w najnowszym Mistrzu Branży.

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj okrojony numer (Katalog reklam) online lub pobierz PDF >>

Pełny numer dostępny tylko w prenumeracie >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji