...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , CSB-System Polska Sp. z o.o., materiał promocyjny

8 ważnych kryteriów istotnych dla wyboru systemu ERP

System ERP (Enterprise Resource Planning) jest „centralnym układem nerwowym” danego przedsiębiorstwa. Postępująca cyfryzacja oznacza dalszy wzrost znaczenia Enterprise Resource Planning. Przedsiębiorstwa branży piekarskiej i cukierniczej podczas wyboru systemu ERP powinny zwracać uwagę na najważniejsze kryteria decyzyjne.

Przydatność systemu ERP ze względu na specjalizację branżową przedsiębiorstwa
Jeśli oprogramowanie przygotowane jest dla danej branży, to wtedy również im­plementacja przebiega sprawniej. Pie­karze i cukiernicy mają inne wymagania niż producenci produktów mlecznych lub dań gotowych. W przypadku wyspecjalizowanych systemów ERP dedykowanych przemysłowi piekarskiemu można mówić o tym, że obejmują one doświadczenia przedsiębiorstw tej branży i mają opraco­wane dobre praktyki w tym zakresie. Ka­dra zarządzająca, podejmując decyzje, jest pewna, że wdrożenie ERP się powiedzie. A co znacznie ważniejsze: przedsiębiorstwa mogą natychmiast wykorzystać wdrażane ERP do poprawy swoich procesów. Dobrym przykładem jest kontrola pochodzenia. De­dykowany system ERP uwzględnia wszyst­kie wymagania odnośnie do traceability.

Zakres funkcji systemu ERP
W przypadku ERP będącego centralnym narzędziem zarządzania przedsiębiorstwem ważne jest, że obsługuje wiele obszarów i oferuje wysoki zakres funkcji. Ponadto ciągle instaluje się rozwiązania wyspowe spoza systemu ERP, powstają liczne inter­fejsy i wielokrotnie opracowuje się struktu­rę bazodanową. Dalszy rozwój środowiska IT i procesów jest także problematyczny.

 

Rozbudowywanie oprogramowania ERP
Wymagania wobec przedsiębiorstw stale się zmieniają. W takiej sytuacji istotne jest elastyczne rozszerzenie ERP o kolejne mo­duły bez wdawania się w opisaną proble­matykę rozwiązań wyspowych i interfejsów. Długoletni klient CSB, piekarnia Rischart’s Backhaus, sukcesywnie rozszerzała zakres swojego systemu ERP, integrując w nim nowe linie pakujące i kasy. „Będąc kiedyś na targach, odwiedziłem sto­isko CSB-System. Prezentowane na nim oprogramowanie, którego początki zwią­zane są z branżą mięsną, okazało się dla nas idealne, ponieważ oferowało możliwość szczegółowego odwzorowania naszych pro­cesów produkcyjnych.

System CSB jest wy­soce zintegrowanym rozwiązaniem, które dzięki dowolnym konstelacjom modułów może być dostosowane do indywidual­nych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Wprawdzie nie było ono najtańsze, ale było dokładnie tym, czego szukaliśmy. W osta­tecznym rozrachunku inwestycja ta okazała się dla nas w pełni opłacalna. Zamierzamy korzystać z tego oprogramowania w dłu­gofalowej perspektywie, co z pewnością relatywizuje koszty zakupu. Dodatkowym atutem jest to, że nie przekroczyliśmy kosz­tów, które są prognozowane na podstawie naszej obszernej specyfikacji wymagań, a to w żadnej mierze nie jest oczywisto­ścią” – Michael Scheyerl, dyrektor pionu administracyjnego.

Zastosowanie oprogramowania branżowego w skali międzynarodowej
Dziś coraz ważniejsza staje się możliwość zastosowania oprogramowania w skali międzynarodowej. W znaczącym stopniu odnosi się to do średnich zakładów z per­spektywą wzrostu. Czy system ERP może być użyty także globalnie, jest dostępny w wielu językach i czy zespół konsultantów jest do dyspozycji na innych kontynentach? Jeśli tak, to taki globalnie użyteczny sys­tem ERP ma dużą przewagę, jeżeli chodzi o gwarancję rozwoju i ekspansji.

Stabilność i możliwość aktualizacji do kolejnych wersji oprogramowania
Wysoka dostępność i płynne update’y systemu ERP to absolutna konieczność. Dodatkowym odciążeniem dla działów IT jest możliwość łatwego i niedrogiego zorganizowania procesów informatycznych w chmurze. Obniża ono wysokie koszty za­sobów IT, których nie trzeba utrzymywać w zakładzie i można je np. przesunąć na optymalizację. Za pomocą oprogramowa­nia bazującego na aplikacjach web możliwe jest także połączenie w bardzo krótkim czasie zakładów produkcyjnych, logistycz­nych i handlowych.

ERP z MES
Im bardziej produkcja zintegrowana jest z ERP tym lepiej. Rozwiązanie CSB Facto­ry ERP® łączy te obszary, oferując zalety ERP i MES. Dla przedsiębiorstw o struktu­rze holdingu albo usługowych zintegrowa­ny MES nie jest istotny, ale dla zakładów produkcyjnych to podstawowe narzędzie kontroli i optymalizacji procesów.

Wsparcie automatyzacji przez ERP
Automatyzacja – poza produkcją – pomaga także w eliminowaniu manualnej rejestra­cji danych i takiegoż sterowania procesa­mi, w kontrolowaniu wydajności procesów w systemie ERP, a tym samym ich wzro­stowi. System ERP powinien także wspie­rać automatyzację logistyki wewnętrznej – zwłaszcza pod presją wysokich wymagań branży spożywczej odnośnie do świeżości artykułów. Automatyzacja logistyki we-wnętrznej często nie tylko oszczędza koszty, lecz także tworzy bazę dla Industry 4.0.

Industry 4.0 ready
Wraz z rozwojem Internetu Rzeczy (Inter­net of Things) wzrastać będzie automaty­zacja i ilość danych, które mogą i powin­ny być przetwarzane. Eksperci szacują, że w przyszłości całe zarządzanie łańcuchem dostaw żywności i napojów będzie mocniej powiązane niż dziś, a dane o konsumen­tach będą w czasie rzeczywistym także do dyspozycji producentów dla potrzeb pla­nowania produkcji. Smart FOOD Factory rozpoczyna się od wdrożenia właściwego systemu ERP, który realizuje wymagania przedsiębiorstw i zwiększa konkurencyj­ność rynkową.

Adam Steć 

Bieżące wydanie czasopisma

Poznaj sezonowe trendy tortowe oraz receptury lodziarskie finalistów Gelato Poland, przekonaj się jak ważne jest śniadanie w piekarni...

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji