...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Jak konkretne kolory jedzenia wpływają na nasz apetyt?

Kolory jedzenia mają znaczący wpływ na nasze doznania smakowe i apetyt. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, barwy potraw mogą skłaniać nas do jedzenia większych ilości, wpływać na nasze wybory żywieniowe oraz kształtować naszą percepcję smaku. Badania naukowe oraz doświadczenia z zakresu psychologii jedzenia dowodzą, ż

 

 

Psychologia Koloru

Kolory mają zdolność wywoływania emocji i skojarzeń, które mogą wpływać na nasz nastrój i zachowanie. W kontekście jedzenia, kolor może być czynnikiem decydującym o tym, czy uznajemy potrawę za apetyczną czy nie.

 • Czerwony: Uważa się, że kolor czerwony najmocniej stymuluje apetyt. Jest często stosowany w restauracjach i opakowaniach żywności, ponieważ przyciąga wzrok i wywołuje poczucie ciepła i komfortu. Czerwień kojarzy się również z dojrzałością i słodkością owoców, takich jak truskawki czy pomidory, co dodatkowo zachęca do konsumpcji.

 • Żółty: Ten kolor, podobnie jak czerwony, jest energetyczny i wesoły, co może zwiększać apetyt. Żółte jedzenie, jak banany czy papryka, często wydaje się być bardziej atrakcyjne i smaczne. Restauracje często używają żółtego w swoich logo i wnętrzach, aby pobudzić zmysły i zachęcić do jedzenia.

 • Pomarańczowy: Pomarańczowy, będący połączeniem czerwonego i żółtego, także może zwiększać apetyt. Kojarzy się z jesienią i ciepłem, co sprawia, że potrawy w tym kolorze, takie jak dynia czy marchewka, wydają się bardziej apetyczne i pocieszające.

 • Zielony: Zielony kolor jest często kojarzony ze zdrowiem, świeżością i naturą. Choć może nie pobudza apetytu tak intensywnie jak czerwony czy żółty, zielone potrawy, takie jak sałaty, szpinak czy brokuły, zachęcają do zdrowego odżywiania. Zielony kolor działa uspokajająco, co może wpływać na bardziej świadome i spokojne podejście do jedzenia.

 • Niebieski: Niebieski jest rzadkim kolorem w naturalnych produktach spożywczych, co może tłumaczyć, dlaczego ma tendencję do hamowania apetytu. Badania sugerują, że niebieski kolor na talerzu może zmniejszać łaknienie, prawdopodobnie dlatego, że niebieskie jedzenie wydaje się mniej apetyczne. Niebieskie światło w restauracjach lub kuchniach może również działać jako środek zmniejszający ilość spożywanego jedzenia.

 • Biały: Biały kolor jest neutralny, ale potrafi wpływać na percepcję jedzenia. Białe potrawy, takie jak ryż, chleb czy ziemniaki, są często postrzegane jako łagodne i neutralne w smaku, co może sprawiać, że jemy ich więcej, ponieważ nie są intensywnie smakowe.

Kolory a percepcja smaku

Kolory mogą także wpływać na to, jak odbieramy smak jedzenia. Na przykład, czerwona galaretka może wydawać się słodsza niż zielona, mimo że mają ten sam skład i smak. Kolory mogą wzmacniać oczekiwania dotyczące smaku, co wpływa na nasze doświadczenie jedzenia. Jeśli coś wygląda na soczyste i świeże, prawdopodobnie będziemy odczuwać je jako smaczniejsze.

Apetyczny marketing

Firmy spożywcze od dawna wykorzystują psychologię kolorów w marketingu swoich produktów. Opakowania i reklamy często używają jasnych, żywych kolorów, aby przyciągnąć uwagę konsumentów i zwiększyć atrakcyjność produktów. Na przykład, opakowania czekoladek często mają czerwone lub złote akcenty, aby wywołać skojarzenia z luksusem i przyjemnością.

Przykłady i wyniki badań nad smakiem

 

 1. W badaniu przeprowadzonym przez Hine (1995), uczestnicy oceniali smak napojów w różnych kolorowych opakowaniach. Wyniki pokazały, że napoje w czerwonych i żółtych opakowaniach były oceniane jako słodsze niż te w niebieskich lub zielonych opakowaniach, mimo że wszystkie napoje miały ten sam smak.

Kolor napojów a percepcja smaku

 1. Badanie Spence i Shankar (2010) wykazało, że kolor napoju może znacząco wpływać na jego postrzegany smak. W eksperymencie uczestnicy mieli ocenić smak różnych napojów o identycznym smaku, ale różnych kolorach. Okazało się, że napoje o ciepłych barwach (czerwony, pomarańczowy) były oceniane jako słodsze i bardziej owocowe niż napoje o zimnych barwach (niebieski, zielony).

Wpływ koloru talerza na ilość spożywanego jedzenia

 1. W badaniu Wansink, van Ittersum i Painter (2005), badacze zbadali, jak kolor talerza wpływa na ilość jedzenia spożywanego przez uczestników. Okazało się, że ludzie jedzą więcej, gdy kolor talerza kontrastuje z kolorem jedzenia. Na przykład, białe jedzenie na czerwonym talerzu skłaniało uczestników do spożycia większej ilości niż wtedy, gdy jedli białe jedzenie na białym talerzu.

Percepcja smaku w zależności od koloru żywności

 1. W innym eksperymencie, przeprowadzonym przez Zampini i Spence (2004), uczestnicy oceniali smak galaretki o różnych kolorach. Wyniki pokazały, że galaretki o ciepłych barwach (czerwony, żółty) były oceniane jako słodsze i bardziej smakowite niż te o chłodniejszych barwach (zielony, niebieski), mimo że wszystkie miały ten sam smak.

Kolor a ocena intensywności smaku wina

 1. Badanie Morrot, Brochet i Dubourdieu (2001) wykazało, że kolor wina wpływa na jego ocenę przez degustatorów. W eksperymencie białe wino zostało zabarwione na czerwono, a uczestnicy, którzy myśleli, że piją czerwone wino, opisali jego smak używając typowych dla czerwonego wina terminów (jak „czerwone owoce”), mimo że wino miało smak białego wina.

 

Kolory jedzenia mają ogromny wpływ na nasz apetyt i percepcję smaku. Stymulują nasze zmysły, wpływają na nasze wybory żywieniowe i mogą nawet zmieniać sposób, w jaki odbieramy smak potraw. Świadomość tych wpływów może pomóc nam w bardziej świadomym podejściu do jedzenia, a także w lepszym zrozumieniu, jak marketing i prezentacja potraw mogą kształtować nasze nawyki żywieniowe.


Bieżące wydanie czasopisma

Jaki krem do przekładania, a jaki do tynkowania tortu? Od czego zacząć wegańską rewolucję w cukierni? Co to jest crookie? I czym się różnią świderki Ice Dream Team?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji