Pieczywo stanowi istotny element naszej codziennej diety, jest ważnym źródłem składników odżywczych i bioaktywnych, w szczególności błonnika pokarmowego. Z tego powodu istotnym etapem produkcji chleba i przetworów zbożowych jest wybór gatunków i odmian najcenniejszych pod względem ich zawartości.
Podobne artykuły
„Podkręcanie” jakości mąki to naciąganie konsumentów?Cena mąki wzrośnie. To nieuniknioneJakość - szansą na przetrwanie małych młynów (i rzemieślniczych piekarni)?Jednym z niedocenianych, a bogatym w minerały i witaminy surowców są zboża niechlebowe, takie jak owies, jęczmień czy pszenżyto.
Na rynku pieczywa w Polsce największy udział mają chleb pszenny i pszenno-żytni, jednak coraz większym zainteresowaniem konsumentów cieszą się również nowe rodzaje pieczywa o zdefiniowanych właściwościach prozdrowotnych. W ciągu ostatnich lat obserwuje się również sukcesywny wzrost świadomości żywieniowej społeczeństwa, co objawia się zwiększonym zainteresowaniem zdrowym trybem życia i w konsekwencji spożywaniem żywności o jak najwyższej jakości, w tym żywności funkcjonalnej, wykorzystywanej w profilaktyce, a często także leczeniu chorób cywilizacyjnych.
Jednym ze sposobów na poprawę jakości żywności, w tym pieczywa, jest suplementacja w składniki o właściwościach funkcjonalnych, takich jak zboża niechlebowe (owies, jęczmień), mąki i nasiona roślin strączkowych (soja, łubin, groch, soczewica), nasiona innych roślin (słonecznik, len, dynia), orzechy.
Niedoceniane pszenżyto
W ramach realizowanego w latach 2014-2017 projektu pt. „Pieczywo pszenżytnio-owsiane jako nowy polski produkt żywieniowy o podwyższonej wartości prozdrowotnej” opracowano recepturę na pieczywo pszenżytnie, charakteryzujące się wysoką zawartością składników bioaktywnych dzięki suplementacji mąką owsianą, będącą produktem ubocznym powstającym podczas wytwarzania wysokobłonnikowych koncentratów owsianych. Dzięki tym badaniom wskazano na możliwość wykorzystania zbóż niechlebowych, jakimi są pszenżyto i owies, do produkcji chleba o właściwościach prozdrowotnych.
Pszenżyto powstało w wyniku krzyżowania pszenicy z żytem, łączy więc cechy obu gatunków rodzicielskich. Wykazuje duży potencjał plonotwórczy i zbliżoną do pszenicy jakość ziarna, a także typową dla żyta odporność na choroby i patogeny. Polska jest wiodącym producentem pszenżyta na świecie – jego produkcja w 2016 roku wynosiła 4,6 mln ton.
Obecnie w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych znajduje się 48 odmian ozimych oraz 12 jarych pszenżyta. Zboże to z uwagi na nienajlepszą wartość wypiekową jest gatunkiem niedocenianym z żywieniowego punktu widzenia, pomimo korzystnego składu chemicznego ziarna. Charakteryzuje się porównywalną do pszenicy zawartością białka, ale o lepszym składzie aminokwasowym. Zawiera również podobną ilość błonnika pokarmowego, ale z większym udziałem frakcji rozpuszczalnej, a także związków fenolowych, wykazujących działanie przeciwutleniające. Jest cennym źródłem witamin (folianów, tokoferoli, witaminy C) i mikroelementów (Ca, Mg, Se, Cr).
Pomimo wielu korzystnych cech pszenżyto jest w niewielkim stopniu wykorzystywane w przemyśle spożywczym, a zwłaszcza w piekarnictwie. Zastosowanie mąki pszenżytniej w tym sektorze przemysłu utrudnia wysoka aktywność amylolityczna enzymów ziarna. Ponadto tego rodzaju mąka charakteryzuje się niższą zawartością glutenu oraz gorszą jego jakością w porównaniu do mąki pszennej, a w konsekwencji słabszymi właściwościami reologicznymi ciasta. Pomimo tego wybrane odmiany pszenżyta mogą być wykorzystane w produkcji pieczywa po zoptymalizowaniu procesu technologicznego.
Owies – zboże XXI w.
Do suplementacji mąki pszenżytniej wybrano tę uzyskaną z ziarna owsa, który zaliczany jest do żywności funkcjonalnej. Owies uznawany jest za roślinę zbożową XXI w., z uwagi na swój unikalny skład chemiczny. W porównaniu do zbóż chlebowych to bogate źródło białka i tłuszczu. Charakteryzuje się wysoką zawartością aminokwasów egzogennych, zawiera także 3-5-krotnie więcej lipidów o korzystnym stosunku kwasów tłuszczowych nienasyconych do nasyconych. Ponadto jest cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, związków fenolowych, awentramidów obecnych wyłącznie w jego ziarnie, a przede wszystkim błonnika pokarmowego. Błonnik owsa wyróżnia się dużą zawartością nieskrobiowych polisacharydów, zwłaszcza frakcji rozpuszczalnej w wodzie. Głównym składnikiem tej frakcji jest ß-glukan, którego działanie prozdrowotne zostało udowodnione w badaniach klinicznych.
Chleb pszenżytnio-owsiany
Otrzymane w ramach badań chleby pszenżytnio-owsiane zostały wypieczone z dwóch odmian pszenżyta ozimego: Panteon i Preludio, które zostały wybrane spośród puli odmian analizowanych w latach 2014-2016 i odznaczały się jednocześnie najkorzystniejszym składem chemicznym oraz optymalną wartością technologiczną. Otrzymaną mąkę pszenżytnią suplementowano mąką owsianą, która pomimo że jest produktem ubocznym charakteryzowała się korzystnym składem chemicznym, w szczególności w odniesieniu do zawartości białka (13,7%), lipidów (7,8%) czy błonnika pokarmowego (5,1%).
W otrzymanych chlebach przeprowadzono analizę składu chemicznego obejmującą oznaczenie zawartości białka, składników mineralnych, lipidów, skrobi, błonnika pokarmowego. Wszystkie badania i analizy zostały wykonane standardowymi metodami AACC oraz ICC. Średnia zawartość białka, niezależnie od odmiany pszenżyta, wynosiła 11,5%, a związków mineralnych około 2,4%. Zawartość lipidów w otrzymanych produktach mieściła się w zakresie od 1,7% do 2,3%, natomiast średnia zawartość skrobi wynosiła 66,4%. Ilość błonnika pokarmowego w chlebach pszenżytnio-owsianych wypieczonych z obydwu odmian mieściła się na średnim poziomie 7,7%, w tym około 0,5% ß-glukanu.
Dla opracowanych w laboratorium receptur przeprowadzony został wypiek komercyjny w małych piekarniach, w wyniku którego uzyskano chleby foremkowe o masie około 500 g. Chleby te zostały podane klientom do degustacji i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ponadto w gotowych produktach przeprowadzono analizę sensoryczną, wykonaną przez 14-osobowy zespół, spełniający wymagania normy PN-EN ISO8586. Oceny dokonano metodą profilową, w 10-punktowej skali. Próbę odniesienia stanowił chleb pszenno-żytni dostępny w sklepie. Ocena sensoryczna obejmowała analizę skórki: gładkości, połysku, grubości, barwy chrupkości; miękiszu: elastyczności, porowatości, wilgotności, barwy, zapachu chlebowego, drożdżowego, smaku chlebowego, drożdżowego, słonego, kwaśnego; całej kromki: kształtu, wyglądu, połączenia skórki z miękiszem.
Na podstawie otrzymanych wyników wykazano, że dla większości parametrów sensorycznych uzyskano wyraźnie lepsze wyniki dla pieczywa pszenżytnio-owsianego. Wszystkie parametry skórki, z wyjątkiem chrupkości, zostały ocenione korzystniej w porównaniu do chleba pszenno-żytniego, stanowiącego próbę odniesienia. W ocenie miękiszu korzystniejsze parametry uzyskano dla wilgotności, barwy, zapachu chlebowego, smaku chlebowego i słonego, a w przypadku całych kromek najkorzystniej oceniono wygląd zewnętrzny pieczywa, a następnie kształt.
W ramach badań wykazano, że możliwe jest uzyskanie dobrej jakości pieczywa z mąk niechlebowych, zwiększając jednocześnie wykorzystanie krajowego potencjału pszenżyta oraz wskazując możliwość zagospodarowania produktu ubocznego, jakim jest mąka owsiana. Otrzymane produkty są zbliżone pod względem wyglądu i tekstury do najczęściej dostępnych w piekarniach chlebów, ale wyróżniają się nietypowym smakiem i prozdrowotnymi właściwościami. Pieczywo uzyskane w ramach projektu, niezależnie od odmiany pszenżyta, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1924/2006, jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, ponieważ zawiera go w ilości powyżej 6 g w 100 g produktu.
Wysoka wartość prozdrowotna oraz nietypowy charakter otrzymanego pieczywa powodują, że obserwujemy duże zainteresowanie nowym produktem, zarówno ze strony piekarni, jak i jednostek związanych z hodowlą i uprawą zbóż. Daje to perspektywę wdrożenia otrzymanych receptur do praktyki.
Badania finansowane przez NCBiR w ramach projektu nr LIDER/019/519/L-4/12/NCBR/2013.
Anna Fraś, Kinga Gołębiewska, Damian Gołębiewski, Dariusz R. Mańkowski, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy