dodano , Redakcja PS

Niezwykła drużyna, niezwykła niespodzianka

Czy jest bardziej idealny sposób na złożenie hołdu cukiernictwu niż wykonanie tortu? Chyba nie! A jeśli taki tort zrobią wspólnie najlepsze dekoratorki, można spodziewać się niesamowitego dzieła.

Renata Martyna, Angelika Chwyć, Ewa Drzewicka, Malwina Franczak i Jowita Woszczyńska przygotowują na jubileuszową, 10. edycję targów Expo Sweet prawdziwą „bombę” (nie tylko kaloryczną). Wiedząc o tym, że Expo Sweet sku­pia w sobie wszystkie gałęzie branży cukierniczej, planują stworzenie ogrom­nego tortu, na którym znajdą się postaci karmelarza, czekoladziarza, piekarza i lodziarza oraz główna – cukiernika. Każda z dekoratorek wykona swoją część tortu, obrazującą jej styl. Duże figurki będą wieńczyć całość.

Renata Martyna – kontrowersyjna i oryginalna w wyborach projektów mi­strzyni tortów 3D będzie kapitanem drużyny utalentowanych dekoratorek. W jej skład wchodzą: Angelika Chwyć – zasłynęła idealnie odwzorowanymi figurka­mi amerykańskiej piosenkarki Beyoncé w Mistrzostwach Polski w Dekorowaniu Tortów 2017, Ewa Drzewicka – nie ma sobie równych w tworzeniu figurek anatomicznych, a zwłaszcza imponujących koni, Malwina Franczak – właści­cielka niesamowitej wyobraźni w tworzeniu tortów 3D, z talentem do łamania praw grawitacji w tortach antygrawitacyjnych, I zwyciężczyni konkursu Cake Festival Poland 2016 oraz Jowita Woszczyńska – autorka najdelikatniejszych elfów świata, mistrzyni Polski w Dekorowaniu Tortów 2017, która sięgnęła po brąz w Cake Designers World Championship 2017 w Mediolanie.
Będzie można obserwować je przy pracy i podziwiać dzieło. Póki co Panie nie zdradzają nic więcej – pozostaje czekać, aż rozpoczną się targi Expo Sweet (25-28 lutego)!

Ewa Drzewicka, Angelika Chwyć, Renata Martyna, Malwina Franczak i Jowita Woszczyńska – pięć dam polskiego dekoratorstwa wspólnie stworzy ogromny tort w hołdzie całej branży na 10-lecie Expo Sweet

Bieżące wydanie czasopisma

Majowy Mistrz Branży pod znakiem tortów, stylowego dekorowania i wegańskiego cukiernictwa. Jak Agnieszka Paczóska wprowadziła Planetę Tortów na artystyczną orbitę i co chce osiągnąć w biznesie? Czego szuka w czekoladzie belgijski mistrz Patrick Aubrion, współtwórca Ruby?

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji