Nową recepturę zdrowszej drożdżówki opracowała Rada Promocji Żywności Prozdrowotnej, działająca przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Efekt jej prac przedstawiono 20 grudnia br. na specjalnej konferencji w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podobne artykuły
Wszędobylskie alergie pokarmoweW poszukiwaniu prawdziwego chleba – konsumencie, chroń się samPrzesolony chlebKilka słów przypomnienia: 26 lipca br. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał nowe rozporządzenie w sprawie środków spożywczych dopuszczonych do sprzedaży uczniom na terenie placówek oświatowych. Po rygorystycznych przepisach poprzedniego rządu nowe rozporządzenie dopuściło do sprzedaży każdy rodzaj pieczywa, w tym cukiernicze i półcukiernicze (z wyjątkiem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego i pączków). W ten sposób do szkół wróciły drożdżówki, ale tylko te, które miały obniżoną zawartość tłuszczu i cukru (maks. 15 g w 100 g). Już wówczas "odchudzone" drożdżówki nazwano Radziwiłłówkami, na cześć ministra zdrowia.
20 grudnia br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowano nową drożdżówkę. Skład Radziwiłłówek jest zgodny z najnowszym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 lipca 2016 r. dopuszczającym stosowanie ograniczonej ilości cukru w produktach sprzedawanych w szkołach. Będzie zawierała poniżej 15 g cukru, 10 g tłuszczu oraz 1,2 g soli w 100 gramach produktu. Receptura jest zgodna z tzw. czystą etykietą. - Badania sensoryczne i degustacje wśród dzieci potwierdziły trafność doboru surowców i doskonały smak, akceptowany przez dzieci, a badania wartości odżywczej i cech nowego produktu wskazują, że jest to produkt, który bez wątpienia zaliczyć można do grupy produktów prozdrowotnych (funkcjonalnych), nowej klasy produktów dynamicznie rozwijających się na rynku żywnościowym na świecie - czytamy na stronie MRiRW.
Radziwiłłówka będzie produkowana w oparciu o dwa składniki: opracowany przez SGGW koncentrat wytwarzany przez AKO S.A. z Bydgoszczy oraz nadzienie („frużeladę”) o smakach m.in. jagoda-winogrono i jabłko-winogrono produkowane przez firmę Zentis z Siedlec. Dystrybucją drożdżówek zajmie się AKO S.A., która współpracuje z 6 tys. piekarni w całej Polsce. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodę na używanie znaku Radziwiłłówka uzyskają piekarnie, które zobowiążą się do przestrzegania receptury i instrukcji technologicznej dla procesu produkcyjnego.
Oprócz szkolnych sklepików i stołówek ma ona trafić do sprzedaży w sieciach detalicznych.