...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Rośnie płaca minimalna, rosną składki

W 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 1600 złotych. Najniższe pensje netto w zależności od obciążeń podatkowych będą się wahać od 1064,86 zł do 1111,86 zł. Dla przedsiębiorców oznacza to dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem.

Podwyżka płacy minimalnej wpłynie nie tylko na wzrost samej pensji wypłacanej pracownikowi, ale też na wzrost pozapłacowych kosztów, jakie ponosi zatrudniająca go firma. Więcej zapłacą również osoby rozpoczynające jednoosobową działalność. Podwyżka nie będzie miała znaczenia dla tych przedsiębiorstw, gdzie pracownicy otrzymują wynagrodzenie powyżej płacy minimalnej, dotknie natomiast tych pracodawców, którzy zatrudniają pracowników o niższych kwalifikacjach, otrzymujących minimalne wynagrodzenie.

O ile wzrośnie obciężenie dla pracodawcy?

Wzrost płacy minimalnej o 100 zł oznacza wzrost składek na ubezpieczenie społeczne, fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Obecnie pracodawca zatrudniający pracownika z minimalną pensją (tj. 1500 zł brutto) ponosi łączny koszt jego zatrudnienia na poziomie 1811,10 zł. Od 2013 r. obciążenie pracodawcy zwiększy się do 1931,84 zł, tj.o 120,74 zł miesięcznie.

Podwyżka ta jest spowodowana prognozowaną inflacją oraz wzrostem PKB. Zgodnie z ustawą o płacy minimalnej należy podnosić wysokość minimalnego wynagrodzenia o prognozę inflacyjną oraz 2/3 wskaźnika wzrostu PKB, z uwzględnieniem różnic w ubiegłorocznej prognozie i inflacji rzeczywistej oraz stosunku wynagrodzenia minimalnego do przeciętnego.

UWAGA! Podwyżka minimalnego wynagrodzenia nie musi jednak objąć wszystkich – przy ustalaniu ustawowego minimum należy zsumować składniki wynagrodzenia oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych (np. premie).

Wyższa płaca minimalna oznacza także wzrost np. wynagrodzenia za czas przestoju w przedsiębiorstwie (nie może być ono niższe od minimalnej pensji) oraz wzrost dodatków za pracę w nocy (przysługuje za nią dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnej płacy).

Wyższe koszty dla początkującego przedsiębiorcy

Wzrost płacy minimalnej oznacza również wyższe koszty dla rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, bowiem płaca ta jest podstawą do wyliczenia preferencyjnych składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Dla tej grupy osób, przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem obecnie początkujący przedsiębiorcy opłacają składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy nie niższej niż 450 zł (tj. 30% z 1500 zł). W 2013 r. podstawa ta będzie wynosiła 480 zł (tj. 30% z 1600 zł), czyli o 30 zł więcej. Preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne wynoszące obecnie 143,56 zł, wzrosną zatem w 2013 r. do kwoty 153,12 zł (zakładając, że przedsiębiorca opłaca dobrowolną składkę chorobową, natomiast stopa procentowa składki wypadkowej wynosi 1,93%). Oznacza to wzrost składek o 9,56 zł miesięcznie (ok. 115 zł rocznie).

autor: Justyna Gul

 

 

 

Bieżące wydanie czasopisma

Jaki krem do przekładania, a jaki do tynkowania tortu? Od czego zacząć wegańską rewolucję w cukierni? Co to jest crookie? I czym się różnią świderki Ice Dream Team?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji