...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Sól wypadowa: konsekwencje ujawnienia listy 646

W jakim zakresie informacja publiczna może być upubliczniona? Jakie działania zmierzające do ochrony dobrego imienia mogą podjąć firmy, które znalazły się na liście 646 - zarówno firmy, które nie stosowały soli wypadowej, jak i te które stosowały fałszywą sól w dobrej wierze? Odpowiada Adam Odojewski z Kancelarii Prawnej Salans.

Ograniczenie jawności informacji publicznych

Jak wiemy, lista przedsiębiorców została ujawniona przez podmiot trzeci, który w oparciu o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uzyskał do niej indywidualny dostęp jako informacji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej („u.d.i.p.”). Co jednak istotne, przedmiotowy wyrok nie rozstrzygał, czy i w jakim zakresie informacje te powinny być udostępnione do publicznej wiadomości. Sąd przesądził jedynie o tym, że lista stanowi informację publiczną. Tymczasem samo uznanie danej informacji za informację publiczną nie oznacza automatycznie, że staje się ona jawna dla nieograniczonego kręgu adresatów. Przeciwnie, przepisy u.d.i.p. przewidują szereg okoliczności, które mogą powodować ograniczenie jawności tego rodzaju informacji, np. ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Warto przy tym zauważyć, że w świetle ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji za tajemnicę przedsiębiorstwa mogą być uznane m.in. informacje na temat procesu technologicznego oraz składników używanych do produkcji przez przedsiębiorcę.

Ochrona dóbr osobistych

Sposób upublicznienia listy wiąże się przy tym z kwestią ochrony dóbr osobistych (prawo do dobrego imienia, renomy itp.) znajdujących się na niej przedsiębiorców. W szczególności dyskusje może wywoływać niejednolity sposób zaprezentowania firm (np. wyeksponowanie kilku przedsiębiorców w głównej części informacji, podczas gdy pozostałe firmy ujawniono w treści załącznika).

Okoliczność tę należałoby wziąć pod uwagę łącznie z kompletnością listy, co do której sami autorzy złożyli stosowne zastrzeżenie, że lista może nie obejmować niektórych przedsiębiorców.

Z informacji zgłaszanych przez przedsiębiorców, którzy znaleźli się na liście, wynika także, że lista mogła obejmować podmioty, które nigdy nie nabywały ani nie posiadały soli wypadowej. Zatem niektórzy przedsiębiorcy, których firmy zostały ujawnione na liście, podejmą prawdopodobnie działania zmierzające do ochrony ich dobrego imienia – np. w drodze powództwa o ochronę dóbr osobistych przeciwko podmiotowi, który upublicznił listę.

Niewykluczone także, że do zapłaty zadośćuczynienia mógłby być zobowiązany Skarb Państwa, gdyby okazało się, że działanie organu, który udostępnił listę, było niezgodne z prawem.

Odrębną kwestią jest, czy i w jakim zakresie przedsiębiorcy, którzy nabywali sól wypadową, mogą dochodzić ewentualnych roszczeń od podmiotów, które dostarczyły im rzeczoną sól. Jak wynika z pisma Głównego Inspektora Sanitarnego, upubliczniona lista obejmowała przedsiębiorców, którzy nabywali sól o przeznaczeniu przemysłowym, będąc w przekonaniu, że jest to sól spożywcza – a więc działali w dobrej wierze. Tym samym część przedsiębiorców może być uprawniona do roszczeń odszkodowawczych lub rękojmi wobec dostawców, od których nabyli sól wypadową.

 Adam Odojewski
Zespół Life Sciences Kancelarii Salans


Czytaj również

W aferze solnej zawiodła uczciwość - oświadczenie Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP

Sól wypadowa NIEAKTUALNA lista producentów

Oświadczenie SRP RP w sprawie soli wypadowej

 


Bieżące wydanie czasopisma

Czym wyróżnia się marcepan królewiecki? Czy rzemieślnicza piekarnia to najpewniejszy biznes? Dla kogo mleko A2? Jak powstają zefirki?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji