...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Sprzedaż Les Galettes des Rois może być zakazana poza miesięcem styczniem

Francuski politycy chcą zakazu sprzedaży popularnego ciasta les galettes des rois w innych miesiącach niż styczeń. Wszystko dla obrony piekarnictwa i cukiernictwa rzemieślniczego.

Projekt prawa, które zakazuje sprzedaży popularnego ciasta, wypiekanego przede wszystkim na święto Trzech Króli 6 stycznia, został złożony 14 lutego 2023 roku przez deputowanych francuskiej partii Rassemblement National.

 

 

Aktualnie galettes des rois można kupić w sklepach wielkopowierzchniowych lub w piekarniach, które wypiekają towar z gotowych pół-produktów, już jesienią, nawet od października aż do końca stycznia. Ten proceder powoduje frustrację u piekarzy/cukierników – rzemieślników, którzy
oferują produkty lepszej jakości, a co za tym idzie są one droższe. Chcieliby je wypiekć jedynie w określonym przedziale czasowym, nie będąc narażonym na nasycenie rynku produktem od wielu miesięcy przez przemysłowych dostawców.
Prawo, które chcą wprowadzić niektórzy deputowani, zawierałoby zapis mówiący, że galettes des rois w średniej i dużej dystrybucji nie mogą być sprzedawane przed 2 stycznia. W ten sposób kilkunastu deputowanych chce wyrazić swoją solidarność z cukiernikami i piekarzami rzemieślniczymi, których kryzys energetyczny oraz wzrost cen produktów dotknął bardziej niż duże sklepy. Pragną również zachęcić Francuzów, żeby kupowali w małych, pobliskich piekarniach. Inspirację czerpią od branży zajmującej się sprzedażą wina, która Beaujolais Nouveau zaczyna sprzedawać od trzeciego czwartku listopada. Tekst prawa został już przekazany komisji do spraw gospodarczych. Nie jest to pierwszy pomysł, by chronić rzemieślniczą galettes des rois. Już w 1998 roku chciano umieścić paragraf, przy okazji prawa chroniącego nazewnictwo związane z piekarnictwem, by nazwa „galette rzemieślnicza” była zarezerwowana dla piekarzy i cukierników, którzy swoje galette des rois sprzedają najwcześniej w
pierwszą niedzielę stycznia danego roku.

K.Sz.

Bieżące wydanie czasopisma

W czym tkwi fenomen bento cake? Co zagraża dziś najmocniej lodziarniom rzemieślniczym? Jakie nowinki pojawiły się na tegorocznych targach Sigep?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać   

  Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

  wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
   


  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  oprogramowanie dla piekarni

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji