dodano , Semix, materiał promocyjny

Szkolenie produktowe z firmą Semix

22 i 23 czerwca 2017 r. firma Semix zorganizowała szkolenie dotyczące swoich wybranych produktów, w tym nowości z bogatej oferty dla hurtowni współpracujących oraz piekarzy i cukierników.

Odbyło się ono w zaprzyjaźnionej firmie Mech-Masz ze Żnina, w jej nowej siedzibie Jaroszewo 80. Zaprezentowane zostały produkty, takie jak: bułka żytnia 100% , pikantny mix, nadzienie musli oraz wiele innych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele handlowi z firm współpracujących oraz właściciele hurtowni, piekarze i cukiernicy. Oprócz pokazów produktów firmy Semix uczestnicy szkolenia mogli także zobaczyć urządzenia firmy Mech-Masz wykorzystane do pokazów, np.: piec ceramiczno-rurowy własnej konstrukcji , piec modułowy Modulo, smażalniki i inne. Podsumowaniem szkolenia były krótkie wykłady na temat produktów prezentowanych przez obie firmy.

Goście zakwaterowani zostali w kameralnym hotelu Martina w Żninie, gdzie wieczorem odbyła się uroczysta kolacja. Następnego dnia wyruszyli w wyjątkową podróż kolejką wąskotorową do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, tam pod opieką przewodnika poznali to wyjątkowe miejsce. Po powrocie odbyła się degustacja produktów cukierniczych firmy Semix, towarzyszyła temu szeroka dyskusja.

W związku z dużym zainteresowaniem uczestników firmy podjęły decyzję o cyklicznym organizowaniu takich szkoleń i zapowiedziały następne już jesienią tego roku. Dziękujemy wszystkim za przybycie! Pozdrawiamy!

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji