...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Uprawa wanilii w Europie?

Wanilia nie jest uprawiana w Europie, ale czas to zmienić. Przeszkodą nie musi być klimat, co udowadnia firma z Holandii. Zamierza wprowadzić na rynek wanilię całkowicie wyhodowaną u siebie.

Wanilia jest przyprawą, bez której trudno wyobrazić sobie cukiernictwo. Wykorzystywana jest  ze względu na walory smakowe i estetyczne (przyozdabianie deserów). Uprawia się ją w tropikalnej strefie klimatycznej, np. na Madagaskarze, skąd zostaje importowana do Europy. Holenderska firma Koppert Cress postanowiła jednak wyhodować wanilię u siebie, w szklarniach. Dzięki temu pomysłowi szefowie kuchni dostaną przyprawę rosnącą niemalże w warunkach idealnych. Wanilia w naturalnym środowisku bywa narażona na różne czynniki atmosferyczne, które niszczą uprawy. Dodatkowo, zanim trafi na europejskie stoły, może być także za wcześnie zerwana, źle suszona i źle przechowywana. W ten sposób traci na swoich właściwościach. Koppert Cress posiadając własne plantacje ma zamiar zapobiec tym zagrożeniom i zadbać o wszystkie etapy uprawy. Właścicielem holenderskiej firmy jest Rob Baan – zaangażowany w ekologiczne uprawy roślin i przywiązujący dużą wagę do ochrony środowiska. W jego szkółce uprawia się odmianę wanilii „Planifolia” (Red, Green i Black), której laski są rekomendowane jako niezwykle aromatyczne i mięsiste. Tak wyhodowana wanilia zostanie zaprezentowana na zbliżających się targach Sirha (Salon International de la Restauration, de l’Hôtellerie et Alimentation) w Lyonie w styczniu 2023 roku.

 


K.Sz.

źródło oraz zdjęcie >>> Koppertctress. com

Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji