...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Administrator

Wiosna na torcie

Z każdym promieniem słońca, wiosna budzi nas do życia, na nowo. Po miesiącach stonowanych kolorów i zimowych odcieni zieleni przyszedł czas, by torty zakwitły wiosennymi kwiatami, pełnymi słońca i energii. Oczywiście tymi z cukru!

Jest wiele czynników, które wpływają na projekt dekoracji tortu. Oprócz charakteru uroczystości i preferencji klienta dużą rolę w wyborze koncepcji odgrywają trendy, a także pora roku. Jest ona ściśle związana z kolorystyką czy dostępnością określonych gatunków kwiatów do dekoracji.

Projektując tort na wiosenne przyjęcie, możemy dopasować go kolorystycznie do dekoracji sali albo użyć takich samych kwiatów, by stanowiły spójną całość. Co jednak, kiedy kwiaty zdobiące stoły są trujące i nie możemy wykorzystać ich do dekoracji tortu? Żonkile, narcyzy czy tulipany to absolutna podstawa wiosennych i wielkanocnych dekoracji, ale żaden z nich nie może mieć kontaktu z żywnością. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z kwiatowych tortów w ogóle, wręcz przeciwnie.

Zapraszam ponownie do Cukrowego Ogrodu, gdzie uczę, jak wykonać realistyczne i bezpiecznie kwiaty cukrowe z jadalnych materiałów, aby wykorzystać je do dekoracji wysokiej jakości tortów, monoporcji czy deserów dla klientów premium.


Tulipan
To niewątpliwie najpopularniejszy wiosenny kwiat. Występuje w wielu odmianach i kolorach, co otwiera sporo możliwości dekoracyjnych. W Cukrowym Ogrodzie znajdziesz aż trzy odmiany tej rośliny: klasycznego tulipana w pastelowym różu, białozielonego tulipana papuziego oraz tulipana liliokształtnego, akcentowanego intensywnym odcieniem różu. Wszystkie wykonane są techniką masy cukrowej.

 


Żonkil
To żółta odmiana narcyza, szczególnie kojarzona z dekoracjami na Święta Wielkanocne. Pod względem budowy różni się znacznie od innych kwiatów, głównie ze względu na przykoronek oraz charakterystyczny kąt ustawienia kwiatu względem łodygi. Kwiaty i liście wykonane są techniką masy cukrowej.

 


Narcyz
Narcyzy to drobne kwiaty cebulowe o białych płatkach, budową zbliżone do żonkili, jednak wyraźnie od nich mniejsze i delikatniejsze. Do modelowania narcyza, oprócz masy cukrowej, wykorzystałam także papier opłatkowy, który nadaje płatkom pergaminowej delikatności.
Uwielbiam łączyć różne techniki i materiały, by najlepiej wykorzystać ich właściwości.

 


Forsycja
Ostatnią rośliną w Cukrowym Ogrodzie, charakterystyczną dla przedwiośnia, jest forsycja. To krzew o drobnych, intensywnie żółtych kwiatach, wyrastających z częściowo zdrewniałej, pozbawionej liści gałązki. Jak możesz zauważyć, nie tylko natura potrafi zaskoczyć wiosennym przymrozkiem. wiaty oraz pączki wykonane są techniką masy cukrowej.


Zastosowane techniki, dbałość o szczegóły anatomiczne oraz wykończenie detali mają bezpośredni wpływ na stopień zbliżenia modelowanych kwiatów do natury, a to główny czynnik decydujący o wartości ich samych i dekorowanych nimi tortów.

Choć kwiaty cukrowe są bezpieczne w kontakcie z żywnością, nie oznacza to, że są jadalne. Często zawierają druciki, pręciki czy taśmę florystyczną, o czym bezwzględnie musimy poinformować klientów. Podglądanie matki natury daje mi unikatową perspektywę w tworzeniu materiałów edukacyjnych, chcę w ten sposób pomóc moim kursantom kreować własne, artystycznie dekorowane torty i skupić na nich uwagę wyjątkowych klientów. Uczę ich, jak tworzyć realistyczne kwiaty cukrowe, które czasem są dekoracją, a czasem historią opowiadaną tortem.

Pierwsze narcyzy pojawiły się już na sklepowych półkach, więc to najlepszy czas na stworzenie ich cukrowych odpowiedników. Przygotowałam więc specjalny fototutorial, który poprowadzi cię krok po kroku.

Potrzebne będą następujące narzędzia i materiały.


Materiały:

 • masa cukrowa
 • papier opłatkowy
 • pręciki do kwiatów
 • drucik florystyczny biały (rozmiar 22)
 • zmiękczacz do papieru
 • klej cukrowy
 • taśma florystyczna biała.


Narzędzia:

 • narzędzie stożkowe
 • narzędzie z kulką
 • patyczek do szaszłyków
 • pędzel do barwników pudrowych (miękki)
 • mały pędzel do kleju cukrowego
 • nożyczki
 • barwniki pudrowe: lemon yellow (Fractal), suneset yellow (Rainbow Dust), orange burst (Rainbow Dust), moss green (Fractal), terra brown (Fractal).1. Do białej masy cukrowej dodaj odrobinę żółtego barwnika, by uzyskać jasnożółty odcień.


2. Osadź małą kulkę masy na końcu drucika zamoczonego w kleju cukrowym i uformuj ją między palcami, tworząc kształt walca. Następnie złóż pręciki na pół i przymocuj taśmą florystyczną tak, by nieco wystawały ponad drucik.


3. W kulkę masy cukrowej o średnicy 0,8 cm włóż gładki stożek narzędzia i uformuj na nim kształt kielicha, to przykoronek. Połóż kielich z masy na macie do formowania i włóż patyczek do środka, a następnie rozgniataj wzdłuż krawędzi, rolując delikatnie patyczek.


4.Włóż do środka kielicha kulkę narzędzia i delikatnie zgniataj masę wokół niej, by uformować falbankę na krawędzi przykoronka. Następnie posmaruj pręciki klejem i umieść je w kielichu. Pozwól całości dobrze wyschnąć.


5. Czas na płatki. Wytnij z papieru 7 prostokątów w rozmiarze płatka narcyza, następnie złóż je na 2 lub 3 i wytnij kształt płatka. Do zbudowania narcyza będziesz potrzebować 6 płatków, 7 to listek okrywający łodygę. Zetnij go nieco bardziej na brzegach.


6. Na gładką stronę płatka nanieś pędzelkiem nieco zmiękczacza do papieru lub wody z alkoholem i odczekaj chwilkę, aż zmięknie. Zbyt wiele płynu sprawi, że papier namoknie i podczas próby formowania porozrywa się.


7. Następnie umieść płatek na dłoni lub miękkiej macie i przyciśnij kciukiem, aby go zmierzwić. Dzięki temu przestanie być sztywny i nabierze naturalnego wyglądu. Odchyl nasadę płatka do tyłu i w takiej formie pozostaw do wyschnięcia.


8. Dodaj na przykoronek nieco ciemniejszego żółtego barwnika, by uzyskać efekt cieniowania, a krawędź upudruj na pomarańczowo.


9. Przyklej płatki u nasady przykoronka, nakładając klej na odchyloną część nasady, dzięki temu odchylą się od przykoronka.


10. Najpierw przyklej 3 płatki równomiernie wokół kielicha przykoronka, a następnie kolejne 3 w powstałych szczelinach.


11. Z żółtej masy uformuj kulkę o średnicy 6 mm, nałóż od spodu drucika i przesuń aż pod płatki, a następnie uformuj walec o długości 1,5 cm, zwężający się ku dołowi. Kiedy podeschnie, od dołu upudruj go na zielono.


12. Zmiękcz i uformuj listek na kształt wyschniętej osłonki kwiatu, a następnie delikatnie upudruj brązowym barwnikiem z delikatnymi zielonymi akcentami. Przyklej go w miejsce, gdzie masa łączy się z drucikiem, odchylając drucik o ok. 45 stopni.


13. Owiń drucik białą taśmą florystyczną i upudruj na zielono.


14. Gotowe. Życzę ci dużo radości podczas modelowania cukrowych narcyzów.Izabella Skibińska, Kawał Ciacha – Akademia Słodkich Dekoracji

Bieżące wydanie czasopisma

Justyna Sekunda o upartym dążeniu do celu i pukaniu do drzwi klienta premium. Aleksandra Gostomska i Paweł Ignaciuk o przekazywaniu historii i emocji w ciastkach. Tomasz Dudek o potędze inwestowania w siebie.

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  Wypieki wegańskie puratos

  pieczywo babuni lesaffre

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji