...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Zmączeni – spełnienie marzeń o dobrym chlebie

Oficjalnie otworzyli się 7 stycznia, jednak już w grudniu kusili klientów próbnymi, przedpremierowymi wypiekami. Tuż po otwarciu podwoili produkcję, a to i tak była niewystarczająca ilość dla szybko rosnącej grupy klientów. Obecnie pracują na pełnych obrotach przez siedem dni w tygodniu.

To Zmączeni – dziesięcioosobowa ekipa tworząca krakowską piekarnię rzemieślniczą.

Skąd wziął się pomysł na otwarcie piekarni? Jak się do tego przygotowywaliście i czym chcieliście się wyróżnić spośród innych konceptów rzemieślniczych?
Pomysł narodził się już podczas pierwszego lockdownu. Wiele osób z branży gastronomicznej zostało bez pracy, niektórzy za­częli próbować swoich sił, realizując inne pasje, np. piekąc chleb w domu. Tak też odkryliśmy talent naszego piekarza, kupując upieczony przez niego w domowym piekarniku chleb na zakwa­sie – to była miłość od pierwszego ugryzienia. Później było wiele spotkań, rozmów, testów – kiedy w końcu znaleźliśmy odpowied­nią lokalizację również dla części produkcyjnej, przygotowania ruszyły pełną parą.

W Krakowie piekarni rzemieślniczych jest kilka, dlatego staraliśmy się zagospodarować taki rejon miasta, w którym nie ma jeszcze podobnego konceptu. Nasza piekarnia różni się od innych tego typu miejsc także tym, że pieczemy wyłącznie na zakwasie, nie używamy drożdży, również nasze słodkie wypieki są wykony­wane zgodnie z tą ideą. Wszystkie kremy, nadzienia wyrabiamy ręcznie z naturalnych składników. Dodatkowo mamy na miejscu delikatesy z włoskimi produktami najwyższej jakości oraz wybór wyselekcjonowanych win, które świetnie uzupełniają naszą ofertę.

 

Jakie wypieki macie w ofercie? Kto pracuje nad receptu­rami i jak powstają pomysły na nowości?
Za receptury odpowiada nasz mistrz Patryk Kołecki, który ma głowę pełną pomysłów. Dzięki niemu powstają takie cuda jak chleb z czarnym ryżem, z oliwą z chili czy croissanty z białą cze­koladą i tonką. Patryk wykorzystuje swoje doświadczenie zdoby­te podczas pracy w restauracjach. Jego „kucharskie” podejście do pieczenia pozwala na szersze myślenie o temacie i daje dużo większe możliwości, ponieważ łatwiej połączyć różne pomysły i smaki. Jednocześnie możemy także używać produktów, z któ­rych korzysta niewiele kuchni w Polsce, a tym bardziej piekarni.Patryk Kołecki,
kreatywny master baker
w piekarni Zmączeni,
dba o nowe smaki i recepturyPomagają nam także znajomi kucharze, na przykład Tomasz Oleński z Babu Arare, który podzielił się z nami własnym miso z grochu, czy Tomasz Muza, szef kuchni w Molám Thai Canteen & Bar, który przyniósł nam swój olej z chil­li. Wiedzieli, że wykorzystamy je w niecodzienny sposób i tak też się stało. Pomysły na nowe wypieki nigdy nam się nie kończą. Zapraszamy klientów do re­gularnych odwiedzin, ponie­waż nasi piekarze codziennie serwują nowości czy specja­ły, o których dowiadujemy się dopiero z samego rana, w mo­mencie kiedy Patryk przynosi nowy wypiek i zaprasza ob­sługę do spróbowania.

Nadal mamy pandemię, czy nie obawialiście się otwarcia piekarni w tym czasie? Czy Polacy trak­tują chleb jako podstawo­wy produkt, który trzeba mieć w domu i stale go szukają mimo trudnych okoliczności? I czy są takie pro­dukty, które uznają za poprawiacze nastroju?
Nie mamy porównania z poziomem zainteresowania pieczywem sprzed okresu pandemii, ale działając od stycznia, możemy z pew­nością powiedzieć, że krakowianie znają się na dobrym pieczy­wie, doceniają je i bardzo chętnie nas odwiedzają, co ogromnie cieszy. Nasze croissanty na pewno poprawiają nastrój, szczegól­nie te z kremem pistacjowym. Warto nadmienić, że croissanty od Zmączonych są również na zakwasie, co jest wciąż jeszcze rzadkością w Polsce.

Czy pandemia zmieniła myślenie Polaków o jakości pro­duktów, które kupują? Czy szukają również dobrego pie­czywa?
Jest duże grono klientów, którzy zawsze stawiają na jakość pro­duktów i na swoje zdrowie, a nasze pieczywo wybierają dlatego, że nie zawiera konserwantów czy sztucznych spulchniaczy. Mamy też wielu klientów ciekawych nowych smaków, którym chętnie tłumaczymy zalety naszego pieczywa – ci po spróbowaniu go wracają do nas.

 

Jak zostaliście przyjęci przez krakowian, jakie były Wa­sze pierwsze wrażenia po otwarciu? Czy klienci mają już swoje ulubione produkty?
Ogromnie nas zaskoczyło ciepłe przyjęcie naszej piekarni, zwłasz­cza wśród lokalnej społeczności. Otrzymaliśmy wiele podziękowań za stworzenie takiego miejsca w tej części Krakowa. Jest nam też bardzo miło, że croissanty według pomysłu Patryka cieszą się taką popularnością – klienci przyjeżdżają po nie z różnych stron miasta, a nawet z całego regionu. Wśród chlebów fawo­rytem naszym i klientów jest pszenny z owsianką, wiele osób przychodzi też po nasz chlebek orkiszowy, który nie jest tak łatwo dostępny.

 

Piekarstwo rzemieślnicze to szeroki temat, trafiający na coraz podatniejszy grunt w Polsce. Co dla Was jest podsta­wą takiego piekarstwa? Co wyróżnia na rynku pieczywo i inne wypieki stworzone przez Zmączonych?
Bardzo dużą wagę przykładamy do jakości produktów, z których pieczemy nasze chleby czy słodkości. Pracujemy wyłącznie na zakwasie i to wyjątkowym, bo stuletnim – to na pewno nas wy­różnia. Naszą misją jest edukować klientów i tłumaczyć im, jak powinien smakować i wyglądać prawdziwy chleb i dlaczego warto jeść ten nasz, a nie inny, kupiony na przykład w supermarkecie. Uczymy ich, że chleb z ciemną skórką nie jest spalony, że to tylko efekt karmelizacji, która daje głębszy, pełniejszy smak i zapew­nia chrupkość skórki na dłużej. Inspirują nas najlepsze piekarnie na świecie: Tartine, która zapoczątkowała nowoczesne myślenie o chlebie i zakwasie, czy Hart Bageri, która w fantastyczny spo­sób wplata w swoje wypieki inne fermenty, jak miso czy kimchi. Musimy zaznaczyć, że w Krakowie jest kilka bardzo dobrych pie­karni rzemieślniczych, gdzie także znajdziemy wysokiej klasy pie­czywo. Cieszy nas fakt, że świadomość konsumencka jest coraz większa i ludzie w Polsce doceniają prawdziwy chleb.

Rozmawiała: Ewa Siuda-Szymanowska
Bieżące wydanie czasopisma

Poznaj sezonowe trendy tortowe oraz receptury lodziarskie finalistów Gelato Poland, przekonaj się jak ważne jest śniadanie w piekarni...

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji