...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Zmiany w podatkach – co przyniesie przedsiębiorcom 2019 rok?

W 2019 r. Ministerstwo Finansów przygotowało szereg zmian w prawie podatkowym. Warto się z nimi zapoznać, by nie narazić się na mandaty skarbowe. Niektóre przepisy obowiązują już od stycznia, trzeba jednak pamiętać również o tych, które są jeszcze na etapie projektu.

Zobaczmy, co nowy rok przynosi przedsiębiorcom w zakresie wybranych zmian podatkowych.

Zmiany w rozliczaniu samochodów dotkną każdego przedsiębiorcę
Od stycznia 2019 r. zmieniają się zasady rozliczania samochodów osobowych używanych w firmie. W przypadku osobowych pojaz dów prywatnych, używanych dodatkowo w działalności, dotychczas rozliczanych limitem z kilometrówki, będzie to wyglądało nastę pująco: będą rozliczane bez kilometrówki, ale ze stałym ryczałto wym limitem 20%. Z kolei koszty eksploatacji (paliwo, naprawy, myjnia) samochodów leasingowanych przy użytku mieszanym nie będą już mogły być odliczane od przychodu w całości, a jedynie w 75%. W odniesieniu do pojazdów osobowych wniesionych do firmy jako środki trwałe następuje zwiększenie limitu amortyza cji stanowiącej koszt podatkowy – z ok. 84 tys. zł do 150 tys. zł. serwis wFirma.pl to lider wśród dostawców webowych aplikacji dla biznesu na polskim rynku. dostarcza profesjonalne narzędzia finansowo księgowe i handlowe,które usprawniają zarządzanie firmą.

Zeznanie roczne za 2019 rok wypełni urząd
Kolejną zmianą jest możliwość wypełnienia przez urząd zeznania rocznego za podatnika. Wypełniane mogą być już rozliczenia za 2018 rok, ale na razie dotyczy to osób nieprowadzących działal ności gospodarczej, czyli rozliczających się na formularzu PIT-37. Jednak już w kolejnym roku katalog możliwych do wypełnienia przez fiskusa zeznań rocznych poszerzy się o PIT-36, PIT-36L czy PIT-28, czyli również przedsiębiorcy będą mogli powierzyć tę czynność urzędowi. praca MałżoNka i dZieci kosZteM uZyskaNia prZychodu Nowe przepisy przewidują korzyści dla mikro i małych firm rodzin nych, bowiem wykluczony do tej pory charakter kosztu uzyskania przychodu, jakim był koszt pracy małżonka i małoletnich dzieci przedsiębiorcy, będzie mógł stanowić koszt uzyskania przycho du. Oznacza to możliwość pomniejszania dochodu z działalności o wynagrodzenia wypłacone małżonkowi lub dzieciom zatrudnio nym w firmie na podstawie umowy o pracę czy umowy-zlecenia.

Jednorazowe odliczenie straty przyspieszy korzyści
Podatnicy, którzy ponieśli wyższe koszty niż przychody, zyskają możliwość odliczenia jednorazowo straty podatkowej do wyso­kości 5 mln zł (dotyczy strat powstałych od 2019 r.). Do tej pory odliczenie takie nie mogło przewyższać 50% straty z lat ubie­głych. Dzięki tej zmianie poprawić się może płynności finansowa początkujących firm.

Skrócenie terminu ulgi na złe długi
Zmiany przepisów przyniosły przyspieszenie terminu uprawnia-jącego wierzyciela, który nie otrzymał zapłaty za wystawioną fakturę, do korekty zapłaconego od tej transakcji podatku. Sprze­dawca nie będzie już na to czekał 150, a jedynie 90 dni od daty terminu płatności określonego na fakturze. Oznacza to również zmiany po stronie dłużnika, który będzie musiał szybciej dokonać korekty na minus VAT odliczonego od faktur, jakich nie zapłacił w ustawowym terminie.

Ulga innovation box szansą dla firm wytwarzających innowacje
Podatek za 2019 rok będzie można obniżyć z 18%/32% czy 19% do 5%. Ulga ta dotyczy dochodów z komercjalizacji własności in­telektualnej, czyli dochodów ze sprzedaży m.in. patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe, wzorów przemysłowych, topografii układów scalonych, praw ochronnych dla produktów leczniczych, produktów ochrony roślin, weterynaryjnych oraz praw autorskich do programów komputerowych.

Nowy plik jpk_vat zamiast deklaracji vat
Warto również zapoznać się z zapowiadaną, ale jeszcze ostatecznie niezatwierdzoną zmianą dotyczącą likwidacji deklaracji VAT na rzecz wysyłanych co miesiąc plików JPK_VAT. Pliki te już obowiązują, ale od lipca 2019 roku miałyby zostać zmienione tak, by wykazywać również informacje dotychczas zawarte w VAT-7 czy VAT-7K. Modyfikacja ta łączy się z powstaniem tzw. CRF, czyli Centralnego Rejestru Faktur, do którego będą trafiać dane na temat wystawionych przez przed-siębiorców faktur. Przy okazji planowanych na lipiec 2019 roku zmian warto przypomnieć tym, którzy jeszcze nie korzystają z systemów księgowych dających możliwość bezpośredniej wysyłki JPK_VAT do Ministerstwa Finansów, by rozejrzeli się za takimi rozwiązaniami, bo dzięki temu łatwiej jest sprostać wymaganiom nowych przepisów dotyczących kolejnej elektronizacji rozliczeń podatkowych.

 ---

Rok 2019 przyniesienie niemało zmian podatkowych. Przedsię­biorcy powinni pamiętać przede wszystkim o tych dotyczących rozliczania samochodów, bowiem dotkną one prawie każdą firmę. Oczywiście poza wymienionymi modyfikacjami wprowadzone zo­staną liczne drobniejsze nowelizacje, zarówno dotyczące podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

 Ewa Szpytko Waszczyszyn, ekspert wfirma.pl 

serwis wFirma.pl to lider wśród dostawców webowych aplikacji dla biznesu na polskim rynku. dostarcza profesjonalne narzędzia finansowo księgowe i handlowe,które usprawniają zarządzanie firmą.


Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji