...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Czekoladowe fondue

Pomysł użycia garnuszka, w którym będzie płynne medium, ze stałym dostępem do czynnika grzewczego i możliwością zanurzania w nim różnych dodatków pochodzi ze Szwajcarii, choć alpejskie rejony Włoch czy Francji także stosowały tę technikę przygotowania posiłków.

Oczywiście oryginalne fondue jest z sera, najczęściej składa się z dwóch jego rodzajów, białego wytrawnego wina i niekiedy także zagęszczacza w postaci mąki ziemniaczanej, ale nie brakuje również jego alternatyw. Spotkać można chociażby fondue mięsne czy rybne, my natomiast skupimy się na fondue czekoladowym.

Co tworzy zestaw do fondue?
Aby przygotowanie czekoladowego fondue zakończyło się sukcesem, konieczne jest posiadanie nie tylko właściwych surowców, ale także odpowiedniego sprzętu. Zacznijmy od typowego zestawu, który można kupić za pośrednictwem sklepów internetowych, a coraz częściej również stacjonarnych z artykułami gospodarstwa domowego. Jego cena waha się od 30 zł do nawet 100 zł i więcej. Wszystko oczywiście zależy od kilku czynników, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze. Zaliczyć tu można m.in. wielkość zestawu, czyli ile osób miałoby z niego korzystać, jakie medium grzewcze będzie dla nas bardziej korzystne: zwykły podgrzewacz czy jednak termostat.Standardowy zestaw do fondue składa się z: misy stalowej bądź ceramicznej, stojaka lub po prostu termostatu i widelczyków.
Zaletą zakupu zestawu do fondue z termostatem jest utrzymywanie stałej temperatury i równomierne rozłożenie się czynnika grzewczego w całej misie, dzięki czemu zapobiegamy miejscowemu prze­grzaniu czekolady. Bezpośrednio w tym urządzeniu możemy przygotowywać od podstaw czekoladową masę do zanurza­nia dodatków, co odróżnia je od zestawów z podgrzewaczem, gdzie masa musi być najpierw przygotowana na kuchni. W przy­padku widelczyków ważne jest, by można było z łatwością nabić na nie dodatki. I tak dostępne są widelczyki z dwoma, a nawet trzema oszczepami. Warto zwrócić uwa­gę, by ich końcówki nie były przesadnie ostre, warto również dokładnie obejrzeć uchwyty. Na rynku dostępne są metalo­we i drewniane, polecałbym drewniane, gdyż nie nagrzewają się podczas opiera­nia o ogrzewaną misę, co chroni nas przed poparzeniami, częstymi przy metalowych uchwytach widelczyków. Kompletny zestaw do fondue jest bardzo mały, więc można go z łatwością przecho­wywać. W ten sam sposób używa się ze­stawów do innych rodzajów fondue, które mogą urozmaicać zimowe kolacje w gronie najbliższych.

   
 

Czekoladowa fontanna 

Obok czekoladowego fondue warto wspomnieć o czekoladowej fontannie, której zasada działania jest bardzo zbliżona. Subtelna różnica polega na tym, że czekolada w fontannie jest w ciągłym ruchu, przechodząc przez termostat, w wyniku czego podgrzewa się, zachowując płynną konsystencję. Ponadto widelczyk z dodatkiem nie jest zanurzany w czekoladzie, a podstawiany pod jej strumień. Masa w fontannie musi być wolna od dodatków typu orzechy czy wiórki kokosowe, gdyż mogłoby to spowodować jej zapchanie. Dodatkową uciążliwość stanowi fakt, że trzeba pamiętać o uzupełnianiu czekolady w fontannie i nie doprowadzać do przedostania się wody czy soku z owoców, co mogłoby spowodować zbrylenie czekolady, a tym samym czasochłonne czyszczenie. Czekoladowe fontanny są częstą atrakcją weselnych przyjęć czy imprez urodzinowych dla dzieci.

 

 

Jak przygotować masę czekoladową?
Przygotowanie masy do fondue wymaga postępowania wg prawideł sztuki kulinar­nej i oczywiście nieco fantazji. Bazą bę­dzie w tym przypadku czekolada. Nie ma ograniczeń co do jej rodzaju, jednak ze względu na możliwość przypalenia poleca się tę bez udziału części mlecznych, czyli mleka w proszku. Masa czekoladowa użyta do fondue powinna mieć odpowiednią za­wartość tłuszczu kakaowego, który nada jej odpowiednią płynność. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się kuwertura. Produ­cenci, chcąc zaoszczędzić na recepturze, często stosują emulgator PGPR, czyli po­lirycynooleinian poliglicerolu, który poza tłuszczem ma również właściwości polep­szające płynność mas. W przypadku przygotowywania bazy do fondue czekoladę można rozrzedzić za po­mocą śmietanki. Podgrzewa się ją i roz­puszcza pokruszoną czekoladę lub dostęp­ne w sklepach czekoladowe „guziki”. Udział tłuszczu w śmietance nie ma tu istotnego znaczenia – sprawdzą się zarówno 12-proc., jak i 18-proc. czy kremówki.

W nieco mroź­niejsze wieczory w wersji dla dorosłych można się pokusić o dolanie np. likieru pomarańczowego czy nalewki malinowej, alkohol uwypukli smak czekolady. Należy mieć także na uwadze zastosowane do­datki, które będziemy zanurzać w masie. W tym przypadku owoce niekoniecznie się sprawdzą. Do rozpuszczonej masy czekoladowej ze śmietanką można dodać masy krówkowej dostępnej w sklepach, a także ekstrak­tu wanilii czy dosypać cukru waniliowego. Masę do fondue’u można także urozmaicić poprzez dodatek uprażonych wiórków ko­kosowych czy orzechów. Na rynku dostępne są ponadto masy cze­koladowe aromatyzowane i barwione, np. truskawkowe, karmelowe, miodowe, cap­puccino i wiele innych. Zastosowane w tym przypadku składniki olejorozpuszczalne nie wpłyną na jej rozwarstwianie się, a będą stanowiły dodatkową atrakcję dla konsu­mujących.Niezbędne dodatki
Dodatków do fondue można użyć tak wie­le, jak wiele mamy pomysłów, ale najlepiej sprawdzą się owoce, oczywiście te świe­że: truskawki, melony, banany, ananasy czy brzoskwinie. Zdecydowanie nie pole­cam owoców z puszki czy ze słoika, któ­re mogą ociekać syropem, wprowadzając niepotrzebną wilgoć do masy. W przypadku jabłek czy bananów warto pamiętać, by nie obierać ich zbyt wcześnie, gdyż szyb­ko brązowieją. Owoce warto pokroić na mniejszej wielkości porcje, tak by można było je skonsumować na jeden raz. Poza owocami do fondue można użyć wszelkiego rodzaju wafli, rurek, karmelków miękkich typu krówka, a nawet pierniczków czy ciasteczek. W przypadku dzieci dużym zainteresowaniem cieszą się żelki i produk­ty piankowe typu marshmallow. Warto przy tym pamiętać, że małe i twarde dodatki nie będą mogły być użyte z tego względu, iż ich nie przekujemy widelczykiem i trudno byłoby je wziąć w palce.

***

Czekoladowe fondue to nie tylko prawdziwa uczta dla łasuchów, ale także doskonała zabawa w gronie najbliższych sprzyjająca długim rozmowom i wspólnemu spędzaniu czasu. W przypadku imprez urodzinowych czy rodzinnych jest to nietypowe uzupeł­nienie deserów, ciekawa alternatywa dla ciast. Z pewnością warto oddać się tej przy­jemności. 

Piotr Ławrowski


Bieżące wydanie czasopisma

Jaki krem do przekładania, a jaki do tynkowania tortu? Od czego zacząć wegańską rewolucję w cukierni? Co to jest crookie? I czym się różnią świderki Ice Dream Team?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji