...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

Dzień Matki - pensja płacona rodzicom jest kosztem firmy

Przedsiębiorca może zatrudnić rodziców w firmie na podstawie umowy o pracę i mimo tego płacić za nich dużo niższy ZUS – w takiej samej wysokości jak składki dla prowadzących działalność gospodarczą. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki Tax Care podpowiada, na jakich zasadach można prowadzić firmę wspólnie z matką lub z ojcem.

Zatrudnienie mamy czy ojca w firmie oznacza zazwyczaj, że przedsiębiorcze dziecko zyska bardzo lojalnego i oddanego pracownika. Z punktu widzenia polskich przepisów nie ma problemu, by na rzecz przedsiębiorcy pracowały osoby z najbliższej rodziny. Rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę zyskuje takie same prawa pracownicze, jak pozostałe osoby zatrudnione w firmie – ma prawo do urlopu i ochrony prawnej wynikającej z kodeksu pracy. W niektórych jednak przypadkach status rodzica w firmie dziecka będzie inny, niż standardowego pracownika, bowiem kodeks pracy to jedno, a ZUS – drugie.

ZUS jak za przedsiębiorcę

Jeśli najbliżsi członkowie rodziny – w tym matka czy ojciec – pozostają z prowadzącym działalność we wspólnym gospodarstwie domowym, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych traktuje ich jako osoby współpracujące z przedsiębiorcą, nawet jeśli są zatrudnieni w firmie w ramach umowy o pracę. W efekcie składki ZUS nie są odprowadzane w takiej wysokości, jak za pracownika, tylko według podobnych zasad, jak u prowadzących działalność – składki na ubezpieczenia społeczne nie zależą od faktycznego dochodu, a podstawa ich naliczania jest nie niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przy czym osoba współpracująca nie ma prawa do tzw. preferencyjnych składek ZUS, płaconych przez początkującego przedsiębiorcę przez pierwsze dwa lata działalności. Oznacza to, jeśli na przykład dziecko zakłada działalność, ma prawo do niższych składek na ZUS, ale jego rodzice – jako osoby współpracujące – już nie. 

Pensja płacona rodzicom jest kosztem firmy

Niski ZUS może być więc zachętą dla zatrudnienia rodziców, tym bardziej że przedsiębiorcze dziecko może zaliczyć w koszty prowadzonej przez siebie działalności zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i pensję płaconą rodzicom. Do kosztów mogą być także zaliczane wydatki związane z wykonywaniem przez rodziców-pracowników obowiązków służbowych (np. diety, ryczałt za hotel, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych czy opłaty związane z użytkowaniem prywatnego auta w firmie). Co więcej, tego typu wydatki będą także kosztem uzyskania przychodów także w sytuacji, gdy rodzic jest osobą współpracującą, ale nie jest zatrudniony na umowę o pracę.

Gdy rodzic mieszka sam, nie jest osobą współpracującą

Zatrudniając w firmie rodziców należy także mieć  na uwadze, że w sytuacji, gdy rodzic nie pozostaje z nami we wspólnym gospodarstwie domowym – czyli mieszka osobno i utrzymuje się we własnym zakresie – w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę będzie miał w firmie status pracownika, a nie osoby współpracującej, a w związku z tym będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym w takim zakresie, jak każdy pracownik.

Za emeryta nie trzeba płacić składek

A co w sytuacji, gdy rodzic jest już emerytem? Jeśli jest osobą współpracującą z przedsiębiorcą i ma ustalone prawo do emerytury oraz osiągnął wiek emerytalny – nie trzeba za niego odprowadzać składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W takiej sytuacji rodzic nie musi również informować ZUS o podjęciu działalności zarobkowej i w związku z tym obawiać się, że jego emerytura może zostać zmniejszona lub zawieszona (co może mieć miejsce w przypadku osób na wcześniejszej emeryturze).

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Bieżące wydanie czasopisma

W czym tkwi fenomen bento cake? Co zagraża dziś najmocniej lodziarniom rzemieślniczym? Jakie nowinki pojawiły się na tegorocznych targach Sigep?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać   

  Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

  wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
   


  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  oprogramowanie dla piekarni

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji