...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , CSB-System Polska Sp. z o.o., materiał promocyjny

Efektywność maszyn i linii produkcyjnych (OEE) na najwyższym poziomie w CSB-System

Efektywność produkcji, szybsze realizowanie procesów logistyki wewnętrznej przy jak najlepszym wykorzystaniu parku maszynowego, optymalizacji kosztów personalnych, mediów, serwisu – konkurencyjność danego przedsiębiorstwa znacząco podnoszą rozwiązania o dużym stopniu integracji i zastosowanej automatyki.

Jak w praktyce przełożyć na język cyfr wydajność pracy maszyn i ją zweryfikować?

Stosowane w zakładach zbożowych i młynarskich rozwiązania logistyki wewnętrznej kryją w sobie olbrzymi potencjał optymalizacyjny. W przeszłości wiele procesów, takich jak chociażby składowanie pośrednie, sortowanie, etykietowanie lub kompletacja, wymagało obsługi manualnej, a tym samym wiązało się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów osobowych. Współcześnie przepływ materiałów podlega coraz większej automatyzacji. Inwestycje w automatykę wewnątrzzakładową mają na celu usprawnienie organizacji procesów, eliminację wąskich gardeł, ale przede wszystkim osiągnięcie korzyści ekonomicznych. Istotnym kryterium jest wskaźnik stopy zwrotu z inwestycji (ROI). Aby go wiarygodnie wyliczyć, konieczne jest posiadanie informacji o rzeczywistej wydajności, dostępności, czasach przestojów, czasach napraw, czasach czyszczenia danej maszyny, urządzenia lub całej linii produkcyjnej i jakości wykonywanej pracy.Wskaźniki OEE
Z tego względu coraz większego znaczenia nabiera wskaźnik OEE (Overall Equipment Efficiency całkowita wydajność maszyn). Jest on wykorzystywany i analizowany na poziomie strategicznych planów poprawy efektywności pojedynczych linii produkcyjnych lub całych fabryk. OEE obejmuje prezentację danych wydajności w celu efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów (materiałów, personelu, kosztów). W swojej definicji uwzględnia trzy główne aspekty: D – dostępność urządzenia/maszyny (pod kątem przezbrojeń, czyszczenia, napraw, serwisu), W – wydajność (teoretycznie trzy możliwe do uzyskania czasy i ilości produkcyj ne minus czas przestojów) i J – jakość (stosunek ilości wyrobu gotowego do zastosowanych składników).

OEE = D × W × J

Wartości tego wskaźnika oscylują od 0 do 1 lub od 0% do 100%. Wynikiem analizy danych jest możliwość przeprowadzenia optymalizacji procesów produkcyjnych. Potencjał optymalizacyjny to przede wszystkim wyznaczenie i ograniczenie powstających strat. Dzięki temu możliwe są korekty w zakresie organizacyjnym, pro­cesów produkcyjnych, prewencyjnego serwisu itp. Określenie wskaźników OEE przy sterowaniu kompletnymi liniami i danymi zleceń produkcyjnych oraz przejęcie/wizualizacja danych wydaj­nościowych są możliwe równolegle na kilku poziomach.

Na poziomie linii:
• przedstawienie danych wydajności dla całej linii,
• porównanie danych wydajności całej linii z danymi wydajności jej komponentów,
• wyświetlenie informacji o statusie maszyny w przypadku awarii,
• selektywny dostęp do komponentów linii,
• analiza danych wydajności.

Na poziomie maszyny:
• przyporządkowanie informacji o awarii do pojedynczej maszyny,
• porównanie danych wydajności,
• informacje o statusie/dokumentacja awarii (historia błędów),
• planowanie i zachowanie terminów przeglądów serwisowych,
• analiza informacji o awariach (analiza błędów),
• zalecenia obsługi w celu optymalizacji.

Na poziomie produktu:
• wykazanie informacji o produkcie i zleceniu produkcyjnym,
• zapis informacji o wsadzie i procedurze produkcyjnej,
• prezentacja zdjęć produktów w celu ich wizualnego porównania,
• zlecenie procesu przezbrojenia,
• status dla ilości rzeczywistej i zadanej.

W procesie przezbrajania maszyn:
• definicja parametrów kontrolnych dla procesów na podstawie informacji o wsadach, zleceniach i recepturach,
• zapis zdjęć i parametrów,
• kontrola produkcji poprzez wizualne i automatyczne porów­nanie (skanowanie),
• kontrola i zatwierdzenie zlecenia produkcyjnego.

 


CSB Linecontrol
U podstaw optymalizacji wszystkich procesów zachodzących w często złożonej infrastrukturze maszyn leży założenie, że pra­ca każdej maszyny musi być starannie koordynowana i monito­rowana przy wsparciu systemu IT. Tę funkcję przejmuje aplikacja CSB Linecontrol, która zapewnia komunikację online. Dzięki temu wszystkie dane na temat aktualnego stopnia obłożenia poszcze­gólnych maszyn i ich wydajności są dostępne w czasie rzeczywi­stym, zarówno na linii, jak i na monitorze kierownika produkcji.

Zarządzanie i kontrola linii produkcyjnych w CSB Linecontrol 
Efektem zastosowania systemu pomiaru OEE jest zarządzanie i kon­trola linii z możliwością zamiany programów produkcyjnych i funkcją start-stop dla maszyn i urządzeń. Centralny serwer OEE komunikuje się ze specjalnymi modułami odpowiedzialnymi za wymianę danych pomiędzy poszczególnymi liniami i maszynami. W tym celu wyko­rzystywane są różne protokoły wymiany danych, np. TCP/IP, RS232, Profibus, Modbus. Prezentowane informacje i możliwości sterowania zależą od typu podłączonych do SCADA/OEE maszyn i urządzeń.

Zintegrowany moduł zarządzania serwisem maszyn i urządzeń
Aplikacja CSB Linecontrol służy także do wizualizacji potencjalnych wąskich gardeł oraz awarii na liniach pakujących. Każda maszyna jest jednoznacznie przypisana w systemie, dzięki czemu wszelkie błędy mogą być bardzo szybko diagnozowane i usuwane. Nieplanowane przestoje maszyn i awarie są więc zredukowane do minimum, a ich całkowita efektywność (OEE) utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie. Ponadto aplikacja CSB Linecontrol pozwala znacząco zredu­kować liczbę wybrakowanych i błędnie zaetykietowanych wyrobów. Wszystko to przekłada się na wysoką jakość usług serwisowych.

CSB Ecocontrol – zintegrowana rejestracja informacji środowiskowych
Istotną częścią CSB Linecontrol jest aplikacja CSB Ecocontrol. Dzięki temu już na poziomie linii produkcyjnej można wprowa­dzać i systematycznie wykorzystywać informacje o użytkowaniu środowiskowa i jego zasobów, na przykład o zużyciu energii.

Adam Steć, członek zarządu CSB-System Polska Sp. z o.o.

Bieżące wydanie czasopisma

W czym tkwi fenomen bento cake? Co zagraża dziś najmocniej lodziarniom rzemieślniczym? Jakie nowinki pojawiły się na tegorocznych targach Sigep?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać   

  Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

  wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
   


  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  oprogramowanie dla piekarni

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji