...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW

Klasyczne cappuccino

Zgodnie z definicją cappuccino to napój na bazie aromatycznego espresso i spienionego mleka, podawany w filiżankach o pojemności od 150 ml do 180 ml. Mleczna pianka powinna mieć od 0,5 cm do nawet 1,5 cm, a na jej powierzchni konieczna jest brązowa obwódka z espresso, najlepiej z zachowaniem białego środka ze spienionego mleka.

     
 

Artykuł pochodzi z kwietniowego wydania magazynu Mistrz Branży

 

Zamów numery archiwalne w wersji PDF: prenumerata@MistrzBranzy.pl

 

 

Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że dobra kawa to podstawa. Nie inaczej jest z cappuccino, gdzie bazę stanowi espresso, przygotowane z niezwykłą starannością. Mocne espresso, obok mleka, ma ogromny wpływ na smak napoju. Z kolei pojemność filiżanek ma ogromny wpływ na ilość mleka dodawanego do espresso, a zarazem na wyczuwalność espresso w mleku. Grubość piany to bardziej lub mniej wyczuwalne espresso, a brązowa obwódka pozwala cieszyć się połączeniem smaków kawy oraz spienionego mleka.

Optymalna temperatura

Cappuccino nie powinno być gorące i parzyć w język. Zbyt wysoka temperatura spienionego, a zarazem przegrzanego mleka paraliżuje nasze kubki smakowe, co nie pozwala na delektowanie się smakiem kawy. Warto więc trzymać się wartości nieprzekraczającej 50-55°C.

Bicie piany

Proces spieniania mleka nie jest może łatwy, lecz jeśli zwrócimy uwagę na właściwe jego wykonanie oraz zadbamy o optymalną temperaturę, to otrzymamy gładkie, błyszczące mleko o jogurtowej konsystencji. Tajemnicą każdego baristy jest odpowiednie podzielenie procesu napowietrzania oraz polerowania mleka, by następnie połączyć to wszystko z uprzednio zaparzonym espresso.

Kontrola jakości

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na powierzchnię cappuccino. Jeśli pojawi się na niej wzór wyraźny, precyzyjnie rozłożony i – co najważniejsze – ładny, to znaczy, że mamy wykwalifikowanego baristę za barem. Bez względu na to, czy wzór będzie w kształcie serca, rozety czy tulipana, każde z przygotowanych cappuccino musi mieć brązową obwódkę z kawy oraz biały środek (w którym właśnie znajduje się wzór). Po co? Właśnie po to, by w pierwszej kolejności wyczuć wyraźny smak espresso, a następnie słodycz spienionego mleka, co razem daje przyjemną kawę mleczną.

Kawa z automatu

Kiedy do dyspozycji jest gastronomiczny ekspres ciśnieniowy, to barista przygotowuje espresso, spienia mleko oraz dobiera odpowiednią wielkość porcelany, żeby podać kawę w najlepszym wydaniu. Natomiast gdy praca baristy ma być zastąpiona ekspresem automatycznym, trzeba wiedzieć, jakie zastosować ustawienia, by przygotowany napój był jak najbardziej zbliżony do ideału opisanego powyżej. W wielu miejscach pojawiają się maszyny automatyczne, czy to w domach, czy w kawiarniach, biurach, restauracjach. Warto jest więc tak je „ustawić”, żeby otrzymać dobrą kawę.

Baza, czyli espresso – czas parzenia w automatach często jest krótszy, więc kluczowe jest dosyć drobne zmielenie ziaren kawy. Młynek ustawiamy na drobne mielenie.

Mleko. Jeśli jest możliwość ustawienia temperatury spienionego mleka, to z pewnością nie ustawiamy tej wartości na „ekstragorące” czy „hot”. Wartość musi być zbliżona do temperatury 50-60°C.

Kolejność zaparzania składników (w końcu to ekspres automatyczny). Barista najpierw zaparzy espresso, a następnie doda spienione mleko; automat często zrobi to w odwrotnej kolejności. Nie ma w tym nic złego, choć składniki lepiej się połączą, jeśli to espresso będzie pierwsze w filiżance. Jeśli mamy więc taką możliwość, to najpierw wciskamy guzik „espresso”, a następnie „mleko” – i już…

Postscriptum o smakach

Jeśli chcemy skupić się na smaku zarówno kawy, jak i kawy z mlekiem, zapomnijmy o dodatkach. Oczywiście, nie ma nic złego w dodawaniu syropów, cukru czy innych przypraw do kawy, ale trzeba się liczyć z tym, że zmieniają one, a nawet zabijają smak kawy. Jeśli chcemy wypić po prostu kawę cappuccino, to nie posypujmy jej żadną posypką (czekoladową czy cynamonową), tylko smakujmy…  

autor: Marcin Michalik, Colours of Coffee

 

  

Na kawie znają się najlepiej, dlatego stworzyli COLOURS OF COFFEE. Kawa to całe ich życie i pasja. Współpracują z najlepszymi baristami w Polsce, są członkami SCAE (Speciality Coffee Association of Europe – Europejskiego Stowarzyszenia Kawy Najwyższej Jakości), co zobowiązuje ich do szerzenia kultury kawowej. Bariści COLOURS OF COFFEE prowadzą obsługę eventów, pokazy, prezentacje, catering kawowy, a także kursy i szkolenia.

Marcin Michalik – jego specjalnością jest sztuka latte art oraz łączenie kawy z dobrym alkoholem. Jako utytułowany barista mocno angażuje się w szerzenie kultury kawowej w Polsce. Częsty sędzia w ogólnopolskich zawodach baristów. Od 4 lat pracuje jako trener baristów, a jego osiągnięcia trenerskie to m.in. Wicemistrz Polski Latte Art 2009 oraz Wicemistrz Polski Coffee In Good Spirit 2009; członek SCAE.

Osiągnięcia:
Mistrz Polski Latte Art, 2010
Dwukrotny Wicemistrz Polski Baristów 2007 (nagroda dodatkowa za najbardziej oryginalny drink), 2008
Wicemistrz Polski Latte Art, 2008
Finalista World Coffee In Good Spirit na Wonderful Coffee 2008 w Kopenhadze (6. miejsce na świecie)

  

Bieżące wydanie czasopisma

Poznaj sezonowe trendy tortowe oraz receptury lodziarskie finalistów Gelato Poland, przekonaj się jak ważne jest śniadanie w piekarni...

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji