...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MH, materiał promocyjny

Koniec lokat bez podatku

31 marca br. weszły w życie nowe przepisy Ordynacji podatkowej, które likwidują możliwość uniknięcia zapłaty tzw. podatku Belki.

Zmiany zostały wprowadzone przez ustawę z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. z 2011 r. Nr 291, poz. 1707). W praktyce oznacza to likwidację lokat z dzienną kapitalizacją odsetek zatem konsumenci będą musieli poszukać innego, efektywnego, sposobu na oszczędzanie.

Lokaty jednodniowe, czyli lokaty bez podatku Belki, umożliwiające ominięcie 19 proc. podatku od zysków z lokaty (kapitałowych), zwanego potocznie podatkiem Belki, były oferowane przez większość banków. Art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej mówił, że podstawy opodatkowania i kwoty podatków zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Zawarta w przepisach Ordynacji podatkowej konstrukcja ustalania podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego powoduje, że od odsetek naliczonych w kwocie niższej niż 2,50 zł podatek wynosiłby 0,49 zł, jednak jest zaokrąglany, zgodnie z powyższym zapisem – do zera, a zatem nie jest pobierany. Rzeczywisty dochód z lokaty bez podatku Belki był zatem wyższy niż z lokaty, gdzie podatek dochodowy jest pobierany od odsetek. Dodatkowo tak kształtowana optymalizacja podatkowa, była zawarta w przekazach reklamowych banków co spowodowało dużą popularność tzw. lokat antypodatkowych. Wedługdanych Komisji Nadzoru Finansowego na koniec sierpnia 2011 roku łączna wartość środków na depozytach antypodatkowych przekroczyła 70 mld zł, zaś w kolejnych miesiącach do banków trafiło jeszcze 40 mld zł, z czego duża część mogła znaleźć się na depozytach z codzienną kapitalizacją.

Wprowadzona zmiana dotknie wielu zwolenników odkładania na lokatach i kontach oszczędnościowych, ponieważ produkty z codzienną kapitalizacją oferowały prawie wszystkie banki na polskim rynku, za wyjątkiem Citi Handlowego, Nordea Banku i Banku Pekao.

Istotne jest to, że również lokaty bankowe obejmujące okres przed i od 31 marca 2012 r. nie będą korzystały ze starych zasad zaokrągleń. Zatem od 31 marca 2012 r. podatek dotychczas zaokrąglany do zera teraz będzie zaokrąglany do pełnych groszy, co nie pozwoli uniknąć zapłaty. Niestety nie wszystkieinstytucje finansowe dokładnie informowały klientów o nadchodzących zmianach i w umożliwiały zakładanie lokat z kapitalizacją dzienną o terminie zapadalności powyżej 31 marca br.

Autor: Justyna Gul

Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji