...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

Kto pyta nie błądzi - interpretacje ZUS

Prowadzisz firmę? Masz wątpliwości dotyczące przepisów? O wydanie pisemnej interpretacji możesz zwrócić się również do Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej mówi o tym, że przedsiębiorca może złożyć wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, dotyczącej zarówno zakresu, jak i sposobu zastosowania przepisów. Przez przedsiębiorcę rozumie się tu osobę prawną lub fizyczną, a także jednostkę organizacyjną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorca to także wspólnik spółki cywilnej – w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej.

Interpretacja może dotyczyć tylko tych przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych, zaś składając taki wniosek należy przedstawić w nim stan faktyczny , przyszłe zdarzenie, a także własne stanowisko w danej sprawie.

Również Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek udzielać pisemnych interpretacji w m.in. w następującym zakresie:
podlegania ubezpieczeniom społecznym;
podstawy wymiaru składek (w tym zasad ich obliczania);
obowiązku opłacania i podstawy wymiaru składek na Fundusz
       Emerytur Pomostowych;
zasad ustalania właściwego ustawodawstwa.

Interpretacje takie, w drodze decyzji od której przysługuje odwołanie, wydają w Polsce dwa oddziały ZUS – w Gdańsku i w Lublinie. Wnioski można jednak składać we wszystkich jednostkach, zostaną one bowiem przekazane do właściwych terytorialnie oddziałów. Wydana interpretacja zawierać będzie wskazanie prawidłowego stanowiska w danej sprawie oraz uzasadnienie prawne wraz z pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.

Jak wypełnić wniosek?

Składany przez przedsiębiorcę wniosek o wydanie interpretacji powinien zawierać:
nazwę firmy przedsiębiorcy
oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu
       przedsiębiorcy (wraz z kodem pocztowym);
adres do korespondencji (gdy jest on inny niż adres siedziby albo
       adres zamieszkania przedsiębiorcy);
numer identyfikacji podatkowej (NIP);
numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym
       albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
przedstawienie faktycznego stanu sprawy.

Należy pamiętać, że wydanie interpretacji nie jest darmowe – wniosek podlega opłacie w wysokości 40 zł. W sytuacji, kiedy wniosek zawierać będzie więcej niż jeden stan faktyczny bądź zdarzenie, opłata zostanie pomnożona  przez ilość tych stanów (zdarzeń).

Ustaloną kwotę należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku na rachunek tego oddziału, który jest właściwy do rozparzenia wniosku. W przypadku nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek nie będzie rozpatrzony.
Z rozwiązania, jakim jest wydanie pisemnych interpretacji warto skorzystać w przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących prawidłowego sposobu postępowania – może to zaoszczędzić wielu problemów w przyszłości, zaś ostatecznie uratować przed niewłaściwymi rozliczeniami z Zakładem.

autor: Justyna Gul

Bieżące wydanie czasopisma

Za co Polacy pokochali jagodzianki? Czym ustabilizować krem na zimno? Jak projektować słodkie stoły? Skąd się biorą alergie pokarmowe? Do czego dodawać szafranu?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji