czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Od stycznia 2016 roku JPK także dla małych i średnich firm 1

dodano ,Redakcja PS

Nowy obowiązek będzie dotyczył ok. 140 tys. podmiotów. Jak oceniają eksperci, został on wprowadzony niespodziewanie dla podatników, co oznacza, że po raz kolejny nie zostali oni przez resort finansów potraktowani partnersko.

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, to zbiór danych generowanych z systemów informatycznych firmy przez bezpośredni eksport, dotyczący operacji gospodarczych za dany okres. Dane mają być przesłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej w sposób znany obecnie z przekazywania przez internet deklaracji skarbowych. Obowiązek ten 1 lipca objął duże podmioty gospodarcze, wraz z nowym rokiem zostaje on rozszerzony także na małe i średnie firmy, od stycznia 2018 roku do tej grupy dołączą mikroprzedsiębiorstwa.

W zakres JPK wchodzi siedem szczegółowo opisanych struktur, czyli najważniejszych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Są to m.in. księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktury VAT. Do tej pory podatnicy na żądanie organów mieli obowiązek składać tylko tzw. JPK rejestry, w przyszłości będą musieli prezentować także inne pliki: magazyny, konta bankowe, księgę przychodów i rozchodów.

Eksperci PwC zwracają uwagę na to, że Ministerstwo Finansów bardzo późno udostępniło na swoich stronach internetowych aplikację do składania JPK: wymogi w stosunku do struktur JPK były znane dopiero w marcu, a więc czasu na dostosowanie programów księgowych było naprawdę niewiele. Biorąc pod uwagę fakt, że plik stworzony dzięki programowi udostępnionemu przez MF i przesyłany przez specjalną bramkę nie zawsze jest przez nią akceptowany, zapowiada, z jakimi jeszcze problemami będą się musieli zmierzyć podatnicy.

Dla grupy 140 tys. mniejszych przedsiębiorstw przygotowanie się do JPK będzie się więc wiązać z dodatkowymi kosztami, a przeważnie dysponują one mniejszymi środkami finansowymi i kadrą niż duże firmy.
– Koszty w dużej mierze będą zależeć od rodzaju oprogramowania, z jakiego korzysta firma, i warunków ustalonych z jego dostawcą. Będzie on musiał objąć nowe funkcje, więc dla niektórych podmiotów koszty te będą znaczące – analizuje Agnieszka Wasilewska z Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe.

Źródło: newseria.pl

Komentarze (1)

  • Kacper (gość)

    Ministerstwo Finansów nie zadbało o nas od strony technicznej, dlatego samemu podjąłem odpowiednie kroki. Wybrałem Symfonię 2.0 od cenionej firmy, jaką jest SAGE. Program mnie nie zawiódł. Jeśli chodzi o jednolity plik kontrolny to wszystko wypełniane jest poprawnie i szybko. Użytkowanie programu jest intuicyjnie i łatwe do nauki. Ministerstwo Finansów powinno brać z nich przykład.

    odpowiedz

    0 + -
Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe