Holenderscy naukowcy - fizycy i badacze żywności - udowadniają, że kształt czekolady ma znaczenie w doznawaniu przyjemności z jej jedzenia. I że można tę przyjemność przenieść na wyższy poziom przy użyciu określonych metod. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie “Soft Matter Journal”.
Podobne artykuły
Słodycz na gorzkie czasyPasja, finezja, zaangażowanie - recepta na pyszną czekoladęWorld Chocolate Masters 2022 - giganci czekolady zachwycili międzynarodowe juryBadania polegały na drukowaniu czekolady o nietypowym kształcie i strukturze na drukarce 3D. Podstawą było założenie, że na przyjemność z jedzenia wpływają cechy sensoryczne - takie jak odczucie w ustach czy np. dźwięk, jaki powstaje przy gryzieniu. Naukowcy z Uniwersystetu w Amsterdamie, Uniwersystetu w Delft i Unilever starali się udowodnić, że tę przyjemność da się w określony sposób zaprojektować. Służą temu metamateriały (które nie istnieją w naturze i są od początku do końca stworzone w laboratorium) i dobrze dobrany model matematyczny.
Właściwości jadalnych metamateriałów zależą głównie od ich struktury, nie od składu. W przypadku czekolady naukowcy pracowali głównie nad pewnymi właściwościami pękania, by uczucie w ustach było jeszcze przyjemniejsze. Badali np. właściwości pękania w zależności od kierunków gryzienia. Próbowali zaprojektować optymalną ilość pęknieć w materiale, wypróbowując różne struktury i kształty. Prototypowanie było przeprowadzane na drukarkach 3D, przeprowadzano też testy sensoryczne na małych grupach osób. Badania pokazały, że np. spiralne kształty czekoladek mają przyjemne właściwości.
Metamateriały techniczne i badania nad strukturami pękania miały do tej pory głównie zastosowania inżynieryjne; nie badano ich zastosowań w dziedzinie produktów spożywczych.
Naukowcy twierdzą, że te badania otwierają drogę do projektowania żywności sprawiającej jeszcze większą przyjemność w jedzeniu, do optymalizowania interakcji między ludźmi a materią. Według nich używanie w branży spożywczej metamateriałów mechanicznych może mieć realny wpływ na poprawianie ogólnych doznań smakowych.
Czytaj więcej na ten temat w wywiadzie z Thibaultem Baesem >>> KLIK!
ESS