...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MW, materiał promocyjny

PIT Last Minute – składając zeznanie w ostatniej chwili możemy nie dotrzymać terminu

Jutro mija termin złożenia rocznego zeznania PIT. Zwlekając ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego do ostatniego dnia należy liczyć się z tym, że możemy nie dotrzymać wyznaczonego przez fiskusa terminu. Tax Care podpowiada, w jaki sposób złożyć PIT na czas, nie narażając się na ewentualne sankcje ze strony urzędu skarbowego.

Wiele osób obiecuje sobie, że następnym razem złoży roczny PIT szybciej niż dotychczas i nie będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili. Co roku jednak w ostatnich dniach kwietnia urzędy skarbowe są zapełnione. Dlaczego?
- Ze złożeniem PIT jest podobnie, jak z uczeniem się do trudnego egzaminu czy wizytą u dentysty. Odwlekamy złożenie rocznego zeznania tak długo, jak się tylko da, w praktyce załatwiając sprawę dopiero wtedy, gdy dalej nie będzie można zwlekać – mówi Dariusz Duma, psycholog biznesu.
 

Najszybciej przez internet

W ostatniej chwili najszybciej z pewnością rozliczymy się przez Internet, korzystając z systemu e-Deklaracje (e-deklaracje.gov.pl). Wystarczy komputer z dostępem do internetu, ponieważ z fiskusem można rozliczyć się bez użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W ten sposób przez internet można złożyć między innymi najpopularniejsze deklaracje: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 czy PIT-39, wraz załącznikami. System podpowiada, jak uniknąć błędów, jest więc dobrym rozwiązaniem dla tych spóźnialskich, którzy dodatkowo nie mają pewności, czy poradzą sobie z wypełnieniem PIT-a. Resort finansów zapewnia, że dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji – poprzez podanie danych identyfikacyjnych podatnika, czyli numeru PESEL lub NIP, a także kwoty przychodu wykazanej w poprzednim rocznym zeznaniu – do minimum spada ryzyko, że ktoś się pod nas podszyje. Po złożeniu zeznania przez internet system powinien wygenerować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest traktowane na równi z potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Należy jednak mieć na uwadze, że na złożenie PIT przez internet tuż przed upływem wyznaczonego terminu zdecyduje się prawdopodobnie wiele osób - w ten sposób narażamy się, że korzystanie z obciążonego systemu może być utrudnione. Taka sytuacja miała miejsce zaledwie kilka dni temu – 25 kwietnia, kiedy wraz z ostatnimi dniami na złożenie rocznego PIT nałożył się termin składania deklaracji VAT. A problemy z przeciążonym systemem mogą skutkować nieotrzymaniem UPO na czas, co w efekcie spowoduje, że zeznanie nie zostanie uznane za złożone w terminie.

     
 

Termin złożenia deklaracji uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem zeznanie zostanie:

 1. wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a podatnik otrzyma urzędowe potwierdzenie odbioru;
 2. nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym;
 3. złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku;
 4. złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego;
 5. złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.
 

 

Choć coraz chętniej rozliczamy się przez Internet, w dalszym ciągu – według resortu finansów – składanie deklaracji papierowych pozostaje najpopularniejszym sposobem rozliczeń z fiskusem. Składając papierowy PIT osobiście zyskujemy stuprocentową pewność, że trafił do urzędu na czas. Warto zrobić także kopię deklaracji, na której urząd pieczęcią z datą wpływu potwierdzi złożenie zeznania. Taka kopia może przez kolejny rok przydać się w niektórych sytuacjach, na przykład przy zaciąganiu kredytu w banku – dzięki temu nie musimy się już starać o zaświadczenie o dochodach.
Minus składania papierowego PIT-a w ostatniej chwili? Duże prawdopodobieństwo, że utkniemy w długiej kolejce w urzędzie skarbowym.

Dlaczego składamy PIT w ostatniej chwili – wyjaśnia Dariusz Duma, psycholog biznesu
Rzadko się zdarza, żeby ktoś lubił wypełnianie papierków, zwłaszcza, gdy jest człowiekiem aktywnym, bardziej koncentrującym się na działaniu. Sprawa komplikuje się dodatkowo, gdy dotyczy czegoś tak nieprzyjemnego, jak płacenie podatków. Ilekroć mamy coś trudnego, nudnego, bolesnego czy frustrującego do zrobienia – wybieramy jedną z dwóch strategii. Rzadsza, a mniej kosztowna podpowiada nam: załatw to szybko i będziesz mieć sprawę „z głowy”. Niestety, częściej wybieramy drugą – odwlekaj tak długo, jak się tylko da, w praktyce załatwiając sprawę dopiero wtedy, gdy dalej nie będzie można zwlekać. W tym sensie złożenie rocznego zeznania jest jak uczenie się do trudnego egzaminu czy wizyta u dentysty.

Czynnikami, które powiększają stres związany ze złożeniem rocznego zeznania i przyczyniają się do tego, że jest to jedna z odkładanych na ostatnią chwilę czynności, są częste zmiany i skomplikowanie zasad podatkowych, na przykład w zakresie stosowania ulg. Niby są instrukcje, niby dąży się do upraszczania, ale jednak dla statystycznego człowieka literatura okołopodatkowa jest pisana językiem zbyt fachowym, hermetycznym i często w zagmatwany sposób.


PIT w ostatniej chwili można złożyć także za pośrednictwem poczty – dokładnie do północy 30 kwietnia. W tym wypadku za datę złożenia zeznania przyjmuje się bowiem datę stempla pocztowego, ale – uwaga – dotyczy to tylko Poczty Polskiej, a nie operatorów prywatnych czy firm kurierskich! W ich przypadku datą złożenia PIT będzie bowiem data dostarczenia deklaracji do urzędu skarbowego. Należy także pamiętać, żeby wysłać zeznanie listem poleconym i zachować dowód nadania.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Bieżące wydanie czasopisma

W czym tkwi fenomen bento cake? Co zagraża dziś najmocniej lodziarniom rzemieślniczym? Jakie nowinki pojawiły się na tegorocznych targach Sigep?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać   

  Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

  wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
   


  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  oprogramowanie dla piekarni

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji