...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AU

Polskie truskawki – obalamy największe mity

Truskawki są tańsze niż w ubiegłym roku. Krajowe truskawki mamy od kwietnia do października. Można je odróżnić od importowanych, szypułka prawdę powie! – ta świeżych owoców jest soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Co jeszcze warto wiedzieć o jednym z ulubionych owoców Polaków?

Lista mitów jest długa, ale są w przypadku truskawek takie, którym trzeba dać odpór. Mit pierwszy – truskawki są coraz droższe. Mit drugi – polskie truskawki mamy tylko w czerwcu. Mit trzeci – nie da się odróżnić polskiej truskawki od importowanej. Mit czwarty – egzotyczne owoce są tak samo wartościowe jak lokalne. Mit piąty – najzdrowsze owoce pochodzą z daleka. Prawda jest taka, że wierzymy w te „mity”. Wiemy o polskich owocach za mało i może dlatego jemy ich za mało.

Mit 1 - polskie truskawki są coraz droższe

Panuje przekonanie, że wszystko zdrożało. Nie jest to prawda. Tegoroczne polskie truskawki są tańsze niż w ubiegłym roku. Pierwsze krajowe owoce można było kupić w cenie detalicznej ok. 35 zł za kg. W ubiegłym roku ceny przekraczały 45 zł za kg. Dziś w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu średnia cena spadła już wszędzie poniżej 30 zł za kg. Wzrost podaży owoców sprawia, że dalej będzie malała.

Pytanie: dlaczego polskie truskawki są na początku sezonu tańsze?

- Zacznijmy od pogody, która generalnie sprzyja plantatorom i konsumentom. W ubiegłym roku mieliśmy silne przymrozki, suszę i obfite opady. Obniżkę cen powoduje również duży import owoców. Dodatkową presje wywiera nie zawsze uczciwa konkurencja, czyli proceder przepakowywania owoców południowych w opakowania z polską flagą. Skala jest na tyle duża, że potrzebna jest tu na pewno większa presja społeczna. Plantatorzy zwracają uwagę na ten problem, ponieważ wiedzą, że jeśli ktoś kupi takie owoce to nie będzie zadowolony - mówi Albert Zwierzyński, praktyk w zakresie uprawy truskawek i roślin jagodowych, popularyzator wiedzy o ich walorach i odmianach. - To ważne, mimo wzrostu kosztów produkcji i zbioru, polskie truskawki są dziś tańsze niż w ubiegłym roku. Stoi za tym wielki wysiłek producentów. Warto to zaznaczyć, bo z każdym dniem owoce będą dostępne w jeszcze niższej cenie. Sprzyja temu rosnąca podaż, ale i popyt - dodaje Albert Zwierzyński.

 

 

Mit 2 – polskie truskawki są tylko w czerwcu

Truskawki i czerwiec to kiedyś był synonim. Dziś pierwsze owoce mamy już w kwietniu. Polskie truskawki wiosenne uprawiane są w szklarniach i w tunelach. W czerwcu i lipcu dostępne będą odmiany owocujące w gruncie. Potem pojawią się odmiany powtarzające owocowanie. Są one uprawiane zarówno w gruncie jak i w tunelach. Ich zbiory można prowadzić aż do pierwszych przymrozków. Zatem, przy sprzyjającej pogodzie, krajowe truskawki będą oferowane do końca października.

- Wszystko to za sprawą inwestycji w sposoby produkcji, które uniezależniają nas od pogody. Dzięki nim krajowe truskawki dostępne są już dziś przez ponad pół roku – mówią producenci.

Mit 3 – nie da się odróżnić polskiej truskawki od importowanej

Kupujemy oczami, więc wszyscy starają się aby owoce na półce były jasnoczerwone i błyszczące. Fachowym okiem patrząc truskawki importowane są bardziej podłużne i owoce mają jaśniejszy kolor przy szypułce, ponieważ musiały być zbierane „na blado” (dojrzewały już w czasie transportu). Ale co jeśli nie jesteśmy ekspertami, jak mamy je odróżnić?

Truskawkę importowaną można poznać po smaku, jędrności i po szypułce. Kondycja szypułki zdradza najwięcej. Nie jest ona świeża i sztywna, nie odstaje już od owocu. Szypułka po czterech dniach transportu, z południowej Europy lub północnej Afryki, nie jest świeża, jest zmęczona.

Polskie truskawki wiosenne - uprawiane w szklarniach i w tunelach - mają smak tych polowych. Owoce są średnio jędrne, soczyste, lekko poziomkowe i kwaskowate. Dojrzałe owoce pachną. Zapach jest najbardziej intensywny właśnie przy szypułce. Jest ona świeża i soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Jak mówią producenci – szypułka zawsze prawdę powie.

Różnica jest też taka, że my zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być, jej smak pochodzi w 100% od słońca. Importowana zbierana jest „na blado”, żeby wytrzymała podróż. Dokładnie tak jak banany. Dlatego w Europie nie znamy smaku banana. Gdybyśmy pojechali tam gdzie one rosną poznalibyśmy smak, który przypomina miód rozpływający się w ustach. Warto przekazywać taką wiedzę - przypominają Aldona i Jarosław Radola, którzy prowadzą gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawiają truskawki.

 

Mit 4 –  egzotyczne owoce są tak samo wartościowe jak lokalne

Truskawka polska jest smaczniejsza, a owoce z lokalnego rynku mają lepszy wpływ na nasze zdrowie. Dowiedzmy się dlaczego?

- Owoce importowane nie mają tak intensywnego smaku i zapachu. Owoce, które możemy porównywać – truskawka do nich należy - różną się od naszych. Producenci na południu stawiają na inne odmiany, ich owoce muszą przejechać często 2-3 tys. km. Priorytetem jest zatem ich trwałość i oczywiście wygląd. Zrywane są niedojrzałe, ponieważ atrakcyjnie muszą wyglądać dopiero po kilku dniach podróży. Kupujemy oczami. Szkoda, smak i węch bardzo tu pomagają - mówi Albert Zwierzyński, stały ekspert w Pytanie na Śniadanie.

Profesor Samochowiec, jeden z twórców polskiej fitoterapii, zawsze mówił, że powinniśmy spożywać takie zioła, które rosną w miejscu, w którym my żyjemy. Dlaczego? Ponieważ warzywa i owoce, które rosną w Polsce, są odpowiednie dla naszych bakterii. To rzadko używany argument. Warto zrozumieć tę logikę. Bakterie trawią błonnik, który znajduje się w warzywach i owocach. Bakterie, które są w naszej glebie i w naszych jelitach, to rodzaj symbiozy. My jesteśmy lepiej dostosowani do trawienia naszych warzyw i owoców, niż warzyw i owoców egzotycznych mówi dr n. med. Igor Łoniewski, współpracownik Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka, Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. 

 

 

- Co ważne, żeby te egzotyczne warzywa i owoce tutaj do Polski zostały przetransportowane i sprzedane, one muszą mieć wybite wszystkie bakterie, które się na nich znajdują, i w związku z tym – nie mówię, że nie są smaczne – ale na pewno ich właściwości zdrowotne są ograniczone. Dlatego zachęcam do tego, by będąc w Egipcie, spożywać owoce, warzywa egipskie. Będąc w Kalifornii, spożywajmy kalifornijskie. A jak jesteśmy w Polsce, spożywajmy polskie. Chodzi o taką generalną zasadę - dodaje dr n. med. Igor Łoniewski, PAM.    

Nasze truskawki, czyli te uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego, są uznawane za wyjątkowo smaczne. Powinno nas to cieszyć, mamy bowiem klimat wyjątkowo korzystny dla uprawy wszystkich owoców jagodowych. Są one coraz bardziej doceniane i określane jako superowoce – super food, żywność wyjątkowo korzystna dla naszego zdrowia i urody.

 

Obalamy mit 5 - najzdrowsze owoce pochodzą z daleka

Truskawki należą do superowoców. Polska ma swoje superowoce. Mitem jest bowiem to, że pojęcie super fruits zarezerwowano dla czegoś mało znanego, niszowego, zagranicznego czy egzotycznego. 

Mało osób wie, że truskawki mają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Są bogatym źródłem antyoksydantów, polifenoli, które wydatnie wspierają układ odpornościowy, jego pocovidową regenerację, działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe.

- Truskawki uznawane są już za żywność funkcjonalną, czyli wyjątkowo cenne źródło składników odżywczych – przypomina dietetyk Natalia Palmowska. Jak podaje Serwis Zdrowie PAP, te sezonowe superowoce charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą przy bardzo niskiej gęstości energetycznej. Innymi słowy oferują wiele wartościowych składników odżywczych, a jednocześnie są niskokaloryczne.

Kupując truskawki pytajmy o ich pochodzenie i oceniajmy wiarygodność odpowiedzi. Wybierając te uprawiane lokalnie fundujemy sobie wielką przyjemność, wzmacniamy organizmy i wspieramy plantatorów. Dbamy też o środowisko, ponieważ ograniczamy daleki transport, a tym samym emisję gazów cieplarnianych. To kolejny argument za tym by obalić mit, że miejsce produkcji nie ma znaczenia. Ma i to fundamentalne. 

źródło: http://polskiesuperowoce.pl/

Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji