...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Przedsiębiorcy mogą odliczyć darowiznę przekazaną szkołom

Jednym z odliczeń od dochodu, które mogą odliczyć przedsiębiorcy, jest darowizna przekazana na cele kształcenia zawodowego. Kto może odliczyć darowiznę i w jakiej wysokości?

Komu przysługuje odliczenie z tytułu darowizny na cele kształcenia zawodowego?

Odliczenia mogą dokonać przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych, liniowo lub ryczałtem, którzy przekazali darowiznę na cele kształcenia zawodowego, czyli dla szkół, placówek, centrów publicznych zapewniających uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Odliczenia z tytułu darowizny na cele kształcenia zawodowego nie mogą dokonać osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Jak odliczyć darowiznę przekazaną na cele kształcenia zawodowego?
Od dochodu (u ryczałtowców od przychodu) można odliczyć darowizny na cele kształcenia zawodowego, przekazane w formie materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, z wyjątkiem materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, które:
• nie są kompletne,
• zdatne do użytku,
• są starsze niż 12 lat.


Odliczeniu podlega wartość faktycznie przekazanej darowizny, jednak nie więcej niż 6% dochodu (przychodu). Limit jest wspólny dla wszystkich darowizn. Oznacza to, że odliczenia z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, pożytku publicznego, krwiodawstwa oraz na cele kształcenia zawodowego nie mogą przekroczyć 6% dochodu (przychodu).
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym za 2019 rok (składanym w roku 2020) oraz na etapie rozliczania zaliczek począwszy od roku 2019.

Komu należy przekazać darowiznę, aby móc ją odliczyć?
Darowiznę należy przekazać na cele kształcenia zawodowego, czyli dla:
Publicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Do szkół tych zaliczają się przede wszystkim:
- pięcioletnie technikum,
- trzyletnia branżową szkoła I stopnia,
- dwuletnia branżowa szkoła II stopnia,
- szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku,
-  szkoły artystyczne.
• Publicznych placówek i centrów, czyli dla podmiotów publicznych zajmujących się uzyskaniem i rozwinięciem umiejętności, wiedzy i kwalifikacji zawodowych, w tym szkoły specjalne.

Odliczeniu nie podlegają natomiast darowizny:
• przekazane na rzecz osób fizycznych,
• przekazane na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą, która polega na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami,
• zwrócone w jakiejkolwiek formie,
• zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dorota Łesak, ekspert wFirma.pl

Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji