dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Receptury Iwony Niemczewskiej

W gronie naszych autorów pojawiła się ciekawa osobowość. Z zawodu prawniczka, z zamiłowania - cukiernik, dodatkowo właścicielka restauracji "Z drugiej strony lustra". Dla swoich gości przygotowuje niepowtarzalne, czasem proste, na pewno nieprzesłodzone ciasta, desery i lody. Teraz jej małe arcydzieła można spotkać w MB!

Od kwietniowego wydania "Mistrza Branży" mamy przyjemność gościć Iwonę Niemczewską - cukiernika i właścielkę restauracji "Z drugiej strony lustra" w Szczecinie. Profesjonalnego gotowania i cukiernictwa uczyła się u najlepszych. Szkolenia w Polsce, we Francji czy Wielkiej Brytanii dały jej mocne podstawy, a przy okazji ugruntowały przekonanie, że w deserach ważny jest intensywny smak owoców, czekolady, wanilii. Cukier jest tylko nośnikiem, a smak kryje się zupełnie gdzie indziej - jak pisze w najnowszym wydaniu MB.

Co przygotowała dla nas Iwona Niemczewska z serii prostej, czystej i wyrafinowanej sztuki cukierniczej, wolnej od nadmiaru cukru i gotowych mieszanek? Zapraszamy sprawdzić w dziale Receptury.

Bieżące wydanie czasopisma

W nowym Panie nadają tonu. Monika Walecka odczarowuje stereotyp piekarza, Madame Caramel przewodzi po kulinarnych zakątkach Paryża, a sensorka Renata Januszewska odkrywa smakowe niuanse w czekoladzie. Pań nie brakuje w nowym dziale Rzemiosło Przyszłości, jednak mamy też zacne grono Panów. Sprawdź, kto i co się za tym kryje.

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji