...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

W rejestrze REGON ubywa firm zawieszonych

Od czerwca do grudnia 2014 roku liczba zawieszonych jednoosobowych działalności gospodarczych zmniejszyła się o 94 tysiące. Zmalał także udział takich nieaktywnych firm w ogólnej liczbie mikroprzedsiębiorstw. Na koniec grudnia zawieszone mikroprzedsiębiorstwa stanowiły tylko 8,7% zarejestrowanych działalności gospodarczych.

Przepisy zezwalają na zawieszenie działalności gospodarczej na 2 lata (w niektórych, określonych wypadkach ten okres może potrwać dłużej). Zwykle zawieszenie jest faktycznie wstępem do likwidacji firmy, choć w niektórych przypadkach wynika z przejściowych trudności czy problemów i kończy się powrotem mikroprzedsiębiorstwa do zdrowia.

Szybki spadek
Na koniec czerwca 2014 roku w rejestrze REGON było ponad 382 tys. zawieszonych jednoosobowych działalności gospodarczych. W ciągu 6 miesięcy ubiegłego roku ta liczba stopniała do niespełna 258 tys., czyli o ponad 1. W stosunku do końca 2013 roku, kiedy zawieszonych firm było najwięcej, bo aż 382 tys., spadek wyniósł ponad 32%.

 

Źródło: GUS

 

Wyraźny wzrost liczby zawieszeń, który był widoczny w 2012 r., był objawem pogorszenia się kondycji mikroprzedsiębiorstw i gospodarki. Według danych GUS, dla małych firm był to najgorszy rok w ostatnich 7 latach. Z kolei mocny spadek zawieszonych mikrofirm w ubiegłym roku świadczy o poprawie kondycji gospodarki.
W większości przypadków zawieszenie mikrofirmy jest wstępem do jej likwidacji. Warunkiem likwidacji jest jednak znalezienie przez prowadzącego działalność zatrudnienia u innych przedsiębiorców, do czego potrzeba wzrostu liczby miejsc pracy. I rzeczywiście, taki wzrost był widoczny w 2014 roku (liczba pracujących w IV kw. 2014 roku była o ponad 300 tys. większa niż w IV kw. 2013 r.).

Maleje udział nieaktywnych firm
Zwraca także uwagę, że zawieszone jednoosobowe działalności stanowią coraz mniejszy odsetek przedsiębiorstw zarejestrowanych w rejestrze REGON. Jeszcze w grudniu 2013 roku zawieszone mikrofirmy stanowiły 13% ogółu, tymczasem na koniec ubiegłego roku było to już 8,7%.

 

Źródło: wyliczenia własne na podst. danych GUS

 

Trzeba pamiętać, że o ile w grudniu 2013 r. liczba mikrofirm zarejestrowanych w REGON-ie wynosił 2 961 733, tymczasem w grudniu 2014 r. było ich tylko o 494 mniej. Czyli nawet jeśli przyjąć, że spadek liczby zawieszonych firm bierze się stąd, że większość z nich została zlikwidowana, to jednocześnie pojawiło się bardzo dużo osób, które zdecydowało się na uruchomienie firmy. W rezultacie ogólny odsetek firm aktywnych się zwiększył.

Marek Siudaj, Tax Care

Bieżące wydanie czasopisma

Czym wyróżnia się marcepan królewiecki? Czy rzemieślnicza piekarnia to najpewniejszy biznes? Dla kogo mleko A2? Jak powstają zefirki?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji