...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

W rejestrze REGON ubywa firm zawieszonych

Od czerwca do grudnia 2014 roku liczba zawieszonych jednoosobowych działalności gospodarczych zmniejszyła się o 94 tysiące. Zmalał także udział takich nieaktywnych firm w ogólnej liczbie mikroprzedsiębiorstw. Na koniec grudnia zawieszone mikroprzedsiębiorstwa stanowiły tylko 8,7% zarejestrowanych działalności gospodarczych.

Przepisy zezwalają na zawieszenie działalności gospodarczej na 2 lata (w niektórych, określonych wypadkach ten okres może potrwać dłużej). Zwykle zawieszenie jest faktycznie wstępem do likwidacji firmy, choć w niektórych przypadkach wynika z przejściowych trudności czy problemów i kończy się powrotem mikroprzedsiębiorstwa do zdrowia.

Szybki spadek
Na koniec czerwca 2014 roku w rejestrze REGON było ponad 382 tys. zawieszonych jednoosobowych działalności gospodarczych. W ciągu 6 miesięcy ubiegłego roku ta liczba stopniała do niespełna 258 tys., czyli o ponad 1. W stosunku do końca 2013 roku, kiedy zawieszonych firm było najwięcej, bo aż 382 tys., spadek wyniósł ponad 32%.

 

Źródło: GUS

 

Wyraźny wzrost liczby zawieszeń, który był widoczny w 2012 r., był objawem pogorszenia się kondycji mikroprzedsiębiorstw i gospodarki. Według danych GUS, dla małych firm był to najgorszy rok w ostatnich 7 latach. Z kolei mocny spadek zawieszonych mikrofirm w ubiegłym roku świadczy o poprawie kondycji gospodarki.
W większości przypadków zawieszenie mikrofirmy jest wstępem do jej likwidacji. Warunkiem likwidacji jest jednak znalezienie przez prowadzącego działalność zatrudnienia u innych przedsiębiorców, do czego potrzeba wzrostu liczby miejsc pracy. I rzeczywiście, taki wzrost był widoczny w 2014 roku (liczba pracujących w IV kw. 2014 roku była o ponad 300 tys. większa niż w IV kw. 2013 r.).

Maleje udział nieaktywnych firm
Zwraca także uwagę, że zawieszone jednoosobowe działalności stanowią coraz mniejszy odsetek przedsiębiorstw zarejestrowanych w rejestrze REGON. Jeszcze w grudniu 2013 roku zawieszone mikrofirmy stanowiły 13% ogółu, tymczasem na koniec ubiegłego roku było to już 8,7%.

 

Źródło: wyliczenia własne na podst. danych GUS

 

Trzeba pamiętać, że o ile w grudniu 2013 r. liczba mikrofirm zarejestrowanych w REGON-ie wynosił 2 961 733, tymczasem w grudniu 2014 r. było ich tylko o 494 mniej. Czyli nawet jeśli przyjąć, że spadek liczby zawieszonych firm bierze się stąd, że większość z nich została zlikwidowana, to jednocześnie pojawiło się bardzo dużo osób, które zdecydowało się na uruchomienie firmy. W rezultacie ogólny odsetek firm aktywnych się zwiększył.

Marek Siudaj, Tax Care

Bieżące wydanie czasopisma

Jaki krem do przekładania, a jaki do tynkowania tortu? Od czego zacząć wegańską rewolucję w cukierni? Co to jest crookie? I czym się różnią świderki Ice Dream Team?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji