...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MH, materiał promocyjny

ZUS z preferencjami

Osoby, które chcą prowadzić własną firmę, w określonych sytuacjach mogą skorzystać z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Osoby rozpoczynające prowadzenie własnej działalności, mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości. Muszą one oczywiście spełnić przewidziane ustawowo warunki – takie rozwiązanie jest bowiem możliwe tylko dla osób, które:
-   nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
-   nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na takie rozwiązanie to przez 24 miesiące kalendarzowe będą opłacać składki od podstawy wymiaru, która nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.  Zatem w 2012 r. opłacają oni składki od kwoty 450,00 zł. Oczywiście jeśli tylko chcą, mogą zadeklarować kwotę wyższą.

Do miesiąca grudnia 2012 r. składka na ubezpieczenia społeczne wyżej wymienionych osób nie może być niższa niż:

87,84 zł  (tj. 19,52%) na ubezpieczenie emerytalne
36,00 zł  (tj. 8%) na ubezpieczenia rentowe
11,03 zł  (tj. 2,45%) na ubezpieczenie chorobowe

Zarówno składka na ubezpieczenie chorobowe, jak i wypadkowe, płacone są od tej samej podstawy wymiaru co składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne jest natomiast płacona, od podstawy wymiaru nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w IV kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku.

W 2012 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2828,31 zł.  Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może być niższa niż 254,55 zł (tj. 9,00% podstawy wymiaru).

Należy jednak pamiętać, że preferencyjne kwoty składek dotyczą tylko osoby prowadzącej działalność. Za osobę współpracującą przy jej prowadzeniu należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie mniejszej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2012 r. minimalną kwotą, od której należy opłacać składki za osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jest kwota 2115,60 zł.

Justyna Gul

Bieżące wydanie czasopisma

W czym tkwi fenomen bento cake? Co zagraża dziś najmocniej lodziarniom rzemieślniczym? Jakie nowinki pojawiły się na tegorocznych targach Sigep?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać   

  Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

  wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
   


  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  oprogramowanie dla piekarni

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji