...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców – nowe zasady

Podobne zasady wyliczania zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców i pracowników, zmniejszenie nadużyć w wypłacie zasiłków chorobowych dla prowadzących działalność gospodarczą – takie zmiany zakłada projekt założeń projektu ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby czy macierzyństwa.

Przyjęte przez rząd zmiany w zakresie zasiłków, postulowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, są m.in. efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 24 maja 2012 r. (sygn. akt P 12/10). W związku z tym wyrokiem resort zaproponował, by w przypadku wszystkich grup ubezpieczonych niebędących pracownikami – w tym przedsiębiorców – stosować podobne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego jak w przypadku pracowników. Dotyczy to sytuacji, w której niezdolność do pracy prowadzących działalność gospodarczą powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z tytułu działalności, a okres tego ubezpieczenia rozpoczął się nie później niż 30 dni od zakończenia ubezpieczenia z innego tytułu (np. pracy etatowej).

Pracownicy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu (od dnia, w którym zostali zatrudnieni), natomiast osoby niebędące pracownikami – w tym przedsiębiorcy – dobrowolnie, na swój wniosek (od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniejszego niż dzień, w którym złożono wniosek). Składka na ubezpieczenie chorobowe stanowi w obydwu przypadkach 2,45% podstawy wymiaru, z tym że:

a) pracownicy – płacą składkę na ubezpieczenia chorobowe od kwoty przychodu określonego w umowie,
b) przedsiębiorcy – płacą składkę od dowolnie zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60% prognozowanego wynagrodzenia (30% minimalnego wynagrodzenia w przypadku preferencyjnego ZUS-u dla rozpoczynających działalność) i nie wyższej niż 250% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w poprzednim kwartale.

Kiedy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, to podstawą wymiaru do wypłaty zasiłku chorobowego dla pracownika i przedsiębiorcy wygląda następująco:

a) w przypadku pracowników – stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc, choć faktycznie przepracował on tylko część miesiąca (art. 37 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby lub macierzyństwa),
b) w przypadku przedsiębiorców – zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca. W efekcie przedsiębiorca otrzymuje zasiłek obliczany według mniej korzystnych zasad niż pracownik.

Ustalenia podstawy wymiaru zasiłków przedsiębiorców w sytuacji, gdy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, a w tym czasie opłacali składkę od podstawy wyższej niż minimalna podstawa wymiaru.
W założeniach proponowane jest uśrednienie podstawy wymiaru składki, a w konsekwencji podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru składki. Zdaniem wnioskodawców, rozwiązanie to ograniczy skalę nadużyć - chodzi o krótki okres ubezpieczenia z wysoką podstawą wymiaru składki umożliwiającą wysokie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

***

Ustawa w zmienionym kształcie miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem jednak opisywanych powyżej przepisów dotyczących ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla przedsiębiorców (w ustawie przewidziane są także inne zmiany). W tym bowiem przypadku nowe przepisy miałyby obowiązywać od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.

autor: Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

 

Bieżące wydanie czasopisma

Poznaj sezonowe trendy tortowe oraz receptury lodziarskie finalistów Gelato Poland, przekonaj się jak ważne jest śniadanie w piekarni...

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji