...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja MH, materiał promocyjny

Złóż korektę do ZUS bo zapłacisz grzywnę

Płatnicy, którzy stwierdzili błąd w składanych przez siebie ubiegłorocznych raportach do 30 kwietnia mają tylko czas na złożenie korekty. W przeciwnym wypadku mogą zapłacić nawet 5000 zł grzywny.

 

Złożenie dokumentów rozliczeniowych korygujących, tj. deklaracji rozliczeniowej korygującej łącznie z imiennym raportem miesięcznym korygującym/imiennymi raportami miesięcznymi korygującymi, jest obowiązkiem płatnika w przypadku, kiedy konieczna jest korekta danych wskutek stwierdzenia nieprawidłowości:

-   przez płatnika składek we własnym zakresie,

-   przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy korygować?

Zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnik zobowiązany jest sporządzić i przekazać do Zakładu dokumenty rozliczeniowe korygujące:

-   w terminie 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie bądź od otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez Zakład,

-   nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji – jeśli konieczność dokonania korekty danych jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez Zakład w drodze decyzji,

-   nie później niż w terminie 30 dni od otrzymania protokołu kontroli – jeśli konieczność korekty danych jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez Zakład w drodze kontroli.

Płatnik składek jest również zobowiązany dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do Zakładu w imiennych raportach miesięcznych, dotyczących danego roku kalendarzowego,nie później niż do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym po tym terminie płatnik składek, bądź osoba zobowiązana do działania w imieniu płatnika, może zostać ukarana grzywną do 5000 złotych (art. 98 ust. 1 pkt 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – płatnik składek zobowiązany jest sporządzić i przekazać do Zakładu odpowiednie dokumenty korygujące.

Koryguje też ZUS

Również ZUS może dokonać korekty błędów w deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportach miesięcznych, które uzna za możliwe do poprawienia we własnym zakresie. W przypadku stwierdzenia rozbieżności między kwotąpodstawy wymiaru składek i kwotąskładek, za prawidłowąprzyjmuje siępodstawęwymiaru składek.

Płatnik, który nie zgadza sięz korektąsporządzonąprzez Zakład, może w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia złożyćdeklaracjęrozliczeniowąoraz imienne raporty miesięczne korygujące dokumenty nadesłane przez Zakład (chyba, że dane wynikająz prawomocnej decyzji lub z prawomocnego wyroku sądu).

Jeśli korekta dotyczy danych wykazanych tylko w deklaracji rozliczeniowej, nie składa się imiennych raportów miesięcznych. Płatnik składek nie koryguje też danych wykazanych w imiennych raportach miesięcznych w przypadku stwierdzenia we własnym zakresie lub przez ZUS różnicy w podstawie wymiaru składek, jeśli jej wysokość nie przekracza 2,20 zł. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy podstawęwymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota.

Komplet dokumentów korygujących należy złożyć zawsze (z wyjątkiem sytuacji, gdy płatnik koryguje wyłącznie dane zawarte w deklaracji rozliczeniowej) z imiennych raportów miesięcznych korygujących i deklaracji rozliczeniowej korygującej, która zawiera dane dotyczące wszystkich ubezpieczonych – także tych, za których zostały składki i świadczenia w poprzednim komplecie dokumentów zostały prawidłowo rozliczone składki.

Justyna Gul

Bieżące wydanie czasopisma

W czym tkwi fenomen bento cake? Co zagraża dziś najmocniej lodziarniom rzemieślniczym? Jakie nowinki pojawiły się na tegorocznych targach Sigep?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać   

  Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

  wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
   


  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  oprogramowanie dla piekarni

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji