dodano , Redakcja AU

3 dni czekoladowego szaleństwa

Pralinki, trufle, blok czekoladowy i … legalne konopie, czyli co się działo podczas najbardziej czekoladowych dni w Polsce.

Nie mógł zawieść się ten, kto szukał osłody na bielskim rynku podczas II edycji Festiwalu Czekolady i Słodkości, który odbył się 31 marca do 1 kwietnia.

 

 

Choć zabrakło dwóch czołowych polskich marek czekolady, to było prawdziwe czekoladowe święto! Można było znaleźć ręcznie robione  trufle i pralinki, pięknie zdobione tabliczki, które występowały w małych i wręcz gigantycznych formach. Nie zabrakło modnych owoców w czekoladzie i oczywiście fontanny tryskającej szczęściem, czyli płynną mleczną czekoladą. Był i słynny PRL-owski blok czekoladowy. A obok niego inne smakołyki rodem z tej epoki, takie jak ręcznie robione lizaki, galaretki oraz kwas chlebowy. Nie mniej zainteresowania budziło stoisko “Dobre  konopie”, gdzie można było kupić gorzką czekoladę bio z konopiami.

 

 


W sumie podczas festiwalu wystawiło się 36 wystawców, m.in Bosshart, Karmello, Słodka Manufaktura Leona, Czekolada Artystyczna U Dziwisza, Czekolady Zotter, Manufaktura Czekolady, R.Dybalski, Angelina Chocolate, Smakowe inspiracje, M. Pleczar Chocolatier i wielu innych.

 


Czekoladę można było degustować, kupić, ale też dostać za darmo - każdy kto zgłosił się by w tym dniu oddać krew w Ambulansie z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, otrzymał torbę słodyczy od firmy Tago.


Prócz tej szlachetnej akcji, rozpieszczaniu podniebienia podczas Festiwalu towarzyszyły liczne atrakcje. W strefie Kulinarnej odbyły się warsztaty tworzenia pralinek, zdobienie czekoladowych pisanek, pokaz kulinarny pieczenia babeczek prowadzony przez blogerkę Karolinę Kaczmarczyk. Z kolei w Strefie Artystycznej można było dekorować domki z pierników lub też puszczać czekoladowa (!) bańki mydlane lub też pograć na różnych instrumentach. Muzyka rozlegała się też z sceny głównej, gdzie odbywały się koncerty lokalnych zespołów. To wszystko sprawiło, że bielskie święto czekolady nie tylko stało się sceną do pokazania mniej znanych, niszowych polskich (oraz zagranicznych) marek, ale też doskonałą imprezą dla rodzin.

 


Podczas festiwalu odbył się konkurs tortów artystycznych, które można było podziwiać w samym centrum rynku.   

 

Wyniki konkursu tortów:

I miejsce w kategorii tort: Maria Raczek

 

 


I miejsce w kategorii małe formy cukiernicze: Gabriela Górecka

 


I miejsce nagroda publiczności (głosowanie poprzez Facebook - like):

Kinga Kaczor

 

 

 

Więcej informacji >>> KLIK!

Bieżące wydanie czasopisma

Majowy Mistrz Branży pod znakiem tortów, stylowego dekorowania i wegańskiego cukiernictwa. Jak Agnieszka Paczóska wprowadziła Planetę Tortów na artystyczną orbitę i co chce osiągnąć w biznesie? Czego szuka w czekoladzie belgijski mistrz Patrick Aubrion, współtwórca Ruby?

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji