dodano , Redakcja AK

3xŚrodowisko: Jak oszczędzać wodę

Tylko 9,5% przedsiębiorstw z sektora MSP ma świadomość, że zużywając wodę, ma wpływ na środowisko naturalne. Za największych trucicieli uznajemy firmy przemysłowe, tymczasem często nie bierzemy pod uwagę, że codzienne proste czynności również oddziałują na nasze środowisko.

Mając łatwy dostęp do bieżącej wody, często nie uświadamiamy sobie, że brak wody może być bardzo realnym zagrożeniem. Prognozy Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) przestrzegają, w ciągu najbliższych 20 lat przeciętna ilość wody przypadająca na 1 mieszkańca globu zmniejszy się o 1/3. W krajach wysoko rozwiniętych wodę zużywamy w nadmiarze. Przez ostatnie stulecie średnio każdy mieszkaniec globu zwiększył zużycie wody dwukrotnie! 

Gdy mówimy o braku wody, najczęściej myślimy o krajach subsaharyjskich. Tymczasem zmiany klimatu oraz niepokojący brak wody były powodem wybudowania w 2010 r. w Wielkiej Brytanii „fabryki wody” - odsalarni, która stała się rezerwą wody pitnej dla Londynu. Jej budowa pochłonęła 270 mln funtów! Do tak wielkiej inwestycji Brytyjczycy byli zmuszeni z powodu drastycznego niedoboru zasobów wodnych. Przed podobną decyzją może stanąć również Polska. Zanim będziemy zmuszeni do takich inwestycji, spróbujmy oszczędzać wodę, tu gdzie możemy to zrobić z łatwością.

Woda kojarzy się nam z utrzymaniem higieny, dlatego często bagatelizujemy propozycje jej oszczędzania. Przecież trzeba się myć. W wielu firmach świadczących usługi woda jest podstawą działalności, więc czy np. fryzjer może oszczędzać wodę myjąc głowę lub czy w piekarni możemy oszczędnie myć sprzęt? Okazuje się, że niewielkie zmiany naszych codziennych przyzwyczajeń mogą dać widoczne rezultaty! I to rezultaty, które mają odzwierciedlenie w naszych rachunkach. Bo oszczędzanie wody oznacza niższe opłaty.

Pamiętajmy, 1 litr wody zaoszczędzony przez wiele osób daje po roku efekt skali!

Projekt „3xŚrodowisko” pomaga przedsiębiorcom sektora MSP wprowadzać zmiany proekologiczne, pozwalające na oszczędzanie zasobów, m.in. takich jak woda. Takie praktyki są możliwe w każdym sektorze i branży, co ważne nie wpływają one na zmianę jakości wykonywanych usług lub produktów.

Więcej informacji o projekcie i praktycznych wskazówek o oszczędzaniu wody znajduje się na fan page'u Ekologia w firmie

Zapraszamy!

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji