...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK

Dzień Polskiej Żywności i inne smakowite święta

Dzień pizzy, musztardy, czekolady… oprócz uroczystości religijnych czy państwowych w kalendarzu można znaleźć także nietypowe święta związane z jedzeniem. Niektóre z nich wiążą się z tradycjami, inne mają zaś przypominać o znaczeniu konkretnych produktów lub potraw.

W kalendarzu sporo jest okazji do świętowania dobrego jedzenia i tyle samo powodów, by urozmaicić klientom zakupy w piekarni, cukierni czy czas spędzony w restauracji! Obok ustanowionych świąt znajduje się kilka „kulinarnych świąt”, które należy traktować całkiem poważnie. Mają one bowiem skłonić nas do refleksji i zwrócić uwagę na potrzebę szanowania żywności. Mowa m.in. o Światowym Dniu Żywności i Walki z Głodem, który przypada 16 października. Wydarzenie zostało ustanowione w 1979 r., w rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Ten dzień ma wzmacniać poczucie solidarności w walce z głodem i niedożywieniem. 

O tym, jakim bogactwem jest szeroka dostępność produktów spożywczych (dokładniej: wyrobów rodzimych producentów) przypomina natomiast Dzień Polskiej Żywności przypadający 25 sierpnia. Inicjatorami tego święta są organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”, którzy w ten sposób chcieli podkreślić różnorodność oferty doskonałych produktów spożywczych, które proponują polscy producenci. – Stwierdzenie, że polski konsument ma do dyspozycji ogromny wybór produktów spożywczych różnego typu, to truizm, ale na co dzień o tym zapominamy i wybieramy wciąż te same produkty.  Za sprawą Dnia Polskiej Żywności chcemy zachęcić do poszukiwań nowych smaków, poznawania ciekawych wyrobów polskich firm i odkrywania na nowo dań, które pamiętamy z dzieciństwa mówi Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

Różnorodność polskich wyrobów spożywczych wysokiej jakości doskonale obrazuje zestawienie artykułów nagrodzonych certyfikatami „Doceń polskie”, przyznawanymi w ramach programu o tej samej nazwie. Dzień Polskiej Żywności będzie w tym roku obchodzony po raz trzeci. Po raz kolejny towarzyszyć mu będzie akcja adresowana do blogerów kulinarnych. W ubiegłym roku, w ramach opisywanego „święta” blogerzy przygotowali szereg inspirujących propozycji na dania przygotowane wyłącznie z polskich produktów.

Podsumowanie akcji dostępne jest na blogu W Krainie Smaku, który prowadzi Katarzyna Szatkowska, organizatorka wydarzenia adresowanego do blogerów.

Kalendarz (nie)typowych świąt związanych z jedzeniem

Każda okazja jest dobra, żeby świętować dobre polskie smakołyki. Świętujemy na większą skalę, jak w tłusty czwartek, kiedy prawie każdy bez skrupułów zajada się pączkami, świętujemy też lokalnie, jak poznaniacy, którzy 11 listopada pałaszują Świętomarcińskie Rogale. W kalendarzu nie brakuje także świąt, które możemy potraktować nie do końca poważnie, ale mogą być dobrym pretekstem do ustanowienia „nowej świeckiej tradycji” i stworzenia oferty specjalnej dla klientów piekarni, cukierni, kawiarni czy restauracji. Oto parę ciekawych dni do świętowania.

11 stycznia – Dzień Wegetarian
9 lutego – Międzynarodowy Dzień Pizzy
w przeddzień środy popielcowej – Dzień Naleśnika
20 marca – Dzień Bez Mięsa
12 kwietnia – Dzień Czekolady
25 maja, 1 czerwca, 4 lipca – Dzień Mleka
30 czerwca – Dzień Kawy
30 lipca – Międzynarodowy Dzień Sernika
6 sierpnia – Dzień Musztardy
4 września – Dzień Czekolady
1 października – Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu
1 dzień listopada – Światowy Dzień Wegan
30 grudnia – Dzień Serka Wiejskiego

Alkohole również doczekały się swoich „świąt”, obchodzić je mogą  jednak wyłącznie osoby dorosłe. 24 lipca przypada Światowy Dzień Tequili. Sierpień uznawany jest za miesiąc trzeźwości, mimo to 5 sierpnia okazję do celebrowania mają miłośnicy złocistego z pianką, wówczas obchodzi się Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. 16 sierpień to z kolei Międzynarodowy Dzień Zagrychy.

Niezależnie od naszego stosunku do nietypowych świąt, trzeba przyznać, że stanowią one ciekawy kontrapunkt dla tradycyjnych uroczystości, a przy tym przypominają o produktach spożywczych lub potrawach. W tym tkwi ich siła. Takie specjalne dni to doskonały pretekst, by zaprezentować swoją ofertę w ciekawy sposób; zorganizować konkurs, warsztaty kulinarne lub specjalną promocję, eksponując przy tym produkty, które są bohaterami poszczególnych świąt. To jak „uczcimy” te nietypowe dni, zależy tylko od naszego wyczucia smaku i kreatywności. Kto wie, może niektóre święta na stałe zadomowią się w lokalnych piekarniach czy cukierniach, podobnie jak to ma miejsce w tłusty czwartek.

autor: Anna Koza


Bieżące wydanie czasopisma

Dlaczego i jak warto fotografować jedzenie? Czy istnieje idealny roślinny zamiennik jaja kurzego? Jaka kawa sprzedaje się najlepiej w cukierni?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji