Rynek piekarniczo-cukierniczy jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż przemysłu spożywczego w Polsce. Wymiernym tego dowodem są inwestycje. Na etapie budowy lub planowania są duże hale produkcyjne, w wielu nowo wybudowanych zakładach rozpoczęto już produkcję. Wykonanie, architektura oraz wyposażenie tych ha
Podobne artykuły
Technologia One ShotAllsupply – EUROPA zjednoczona w różnorodnościAutomatyzacja transportu koszyWykonanie, architektura oraz wyposażenie tych hal świadczą o nowych standardach jakości i estetyki. W konstrukcjach dominuje zazwyczaj wysokogatunkowa, higieniczna stal nierdzewna.
Poszukując sposobów na produkcję pieczywa o najwyższych standardach, polscy piekarze coraz częściej stawiają na termoolejowe instalacje piecowe. Ich montaż wymaga od wykonawcy nie tylko doświadczenia i kompetencji, coraz częściej ważna jest także estetyka. Szczególnym wyzwaniem w przypadku tych systemów jest termoolejowa instalacja rurowa wraz z kotłem grzewczym. Gorący olej podgrzany do odpowiedniej temperatury z kotłowni instalacją rurową dostarczany jest do pieców. Im krótsza droga prowadzenia instalacji rurowej, tym lepiej. Jednak nie zawsze jest to możliwe, więc często rury zajmują znaczną część piekarni. Absolutne minimum wykończenia tego typu instalacji stanowi izolacja termiczna, która nie wygląda estetycznie i nie jest trwała. Po kilku latach raczej odstrasza, niż przyciąga wzrok. Co więcej, w przypadku nieszczelności rur, raz zdjęta nadaje się do wyrzucenia.
Nowe standardy wykonania instalacji rurowej przewidują nałożenie na orurowanie specjalnych prasowanych kształtek izolacyjnych, które są pokryte płaszczem metalowym przygotowanym na miarę. Takie wykończenie nie tylko chroni, ale także podnosi estetykę. Ponadto zewnętrzna blacha osłania systemy rurowe przed uszkodzeniami mechanicznymi i sprawia, że łatwiej utrzymać je w czystości. W razie awarii można ją zdjąć, a po naprawie ponownie założyć. Nie mniej istotnym argumentem przemawiającym za stosowaniem profesjonalnych technik izolacyjnych jest o około 30% mniejszy spadek temperatur rejestrowany na drogach przesyłu gorącego oleju.
Tzw. „projekt z jednej ręki” ma w przypadku zakładania termoolejowej instalacji piecowej przewagę nad realizacją z udziałem kilku podwykonawców, którzy nie czują się odpowiedzialni za całokształt. Dla inwestora posiadanie doświadczonej ekipy montażowej jest znacznym ułatwieniem, gdyż nie musi dopełniać kwestii formalnych z każdym z podwykonawców z osobna. O profesjonalizmie takiej firmy montażowej świadczy podejście do całej instalacji, począwszy od przygotowania projektu. Standardem są projekty wykonane w systemie 3D, naturalnie poprzedzone indywidualną inwentaryzacją budynku czy hali. Doświadczona ekipa montażowa z racji wieloletniego doświadczenia jest w stanie przewidzieć ewentualne przeszkody i czasowo dobrze rozplanować poszczególne etapy robót. Ponadto zazwyczaj posiada narzędzia diagnostyczne, umożliwiające trafne podejmowanie decyzji w przypadku niejasności. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym testem na wysoką jakość świadczonych usług są bezawaryjność, długa żywotność oraz estetyka wykonania instalacji termoolejowej.