dodano , Redakcja AK

Master Challenge by Schöller – podejmij wyzwanie! Zgłoszenia tylko do 30 marca

18 kwietnia podczas Mazury Horeca emocje sięgną zenitu! W Master Challenge by Schöller zmierzą się profesjonalni cukiernicy i kucharze z całego kraju, by stworzyć kreatywny deser lodowy i zgarnąć główną nagrodę (10 tys. zł!!). Dołącz do nich! Tylko do 30 marca można nadsyłać swoje zgłoszenia.

W 2017 r. najwyższe miejsce na podium zajął cukiernik – Mariusz Buritta z Cukierni Sowa. Kto w tym roku sięgnie po laur zwycięstwa i nagrodę w wysokości 10 tys. zł? Cukiernik czy kucharz?

Tematem konkursu jest kreatywny deser lodowy, a jego istotą kompozycja smaków i oryginalność. W konkursie Master Challenge by Schöller mogą wziąć udział kucharze i cukiernicy zatrudnieni w restauracjach, kawiarniach, lodziarniach w całej Polsce oraz uczniowie szkół gastronomicznych z całego kraju. Celem konkursu jest promowanie sztuki kulinarnej oraz lodów i wysokiej jakości produktów mlecznych. Sponsorami konkursu są firmy Schöller i Debic.

Aby zgłosić się do konkursu, należy zapoznać się z Regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy:

pobierz REGULAMIN

pobierz FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Zapraszamy!

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji