czym jest Mistrz Branży

Mistrz Branży Portal dla piekarzy, cukierników i lodziarzy

Kontakt

Redakcja oraz dział marketingu "Mistrza Branży"

ul. Klimczoka 9
40-857 Katowice
tel. +48 32 729 96 80
fax +48 32 729 96 70 lub +48 32 790 40 90
(reklama)
(sprawy redakcyjne)
(sprawy związane z portalem)

Artykuł

Mistrz Branży i Mistrz Dekoracji w doborowym towarzystwie na Cake Festival Poland 0

dodano ,Redakcja AK

Będą torty pięknie dekorowane, będą porady o legalnej domowej produkcji wyrobów cukierniczych na sprzedaż i skutecznym marketingu w internecie. Będą również wartościowe niespodzianki! Oto powody, dla których warto odwiedzić stoisko nr 26 „Mistrza Dekoracji” i „Mistrza Branży” podczas Cake Festival Poland 2017.

Tych powodów jest jeszcze więcej, kiedy wymienimy nazwiska naszych Gości, zaprzyjaźnionych z naszymi redakcjami. A wśród nich...

4 Damy Polskiego Dekoratorstwa Cukierniczego

Nie zabraknie Anny Daraż, właścicielki Pracowni Tortów „Niezłe Ciacho” w Tarnowie, jednej z prekursorek stylu angielskiego w Polsce. Uczennica sugarcraftera Davida MacCarfrae’a i pierwsza polska Ambasadorka firmy Modecor wciągnie nas w świat figurek 100% ręcznie robionych.

Z kolei tajniki i sekrety czekolady plastycznej przybliży nam Magdalena Komorowska (Tortorama), dekoratorka z tytułem magistra sztuki. Laureatka konkursów tortów okolicznościowych Expo Sweet, dwukrotna wicemistrzyni Polski pokaże, jak przygotować czekoladę plastyczną, od barwienia do tworzenia różnych elementów dekoracyjnych, jak choćby w formie płaskorzeźby.

Kolejną artystką jest Magda Lo Bianco, która połączyła fotografię i cukiernictwo. W Szkocji prowadzi firmę Polka Dot Cakes, gdzie tworzy torty cieszące się uznaniem konsumentów i profesjonalistów. Dwukrotna złota medalistka Cake International na naszym stoisku zaprosi na kawałek sponge cake i opowie o tym, czym charakteryzuje się prawdziwy styl angielski.

Kiedy na stoisku pojawią się kwiaty i owoce, to znak, że jest z nami Anna Berezowska, właścicielka cukiernio-kawiarni Cremino Homemade Bakery z Bielska-Białej. Dla cukiernictwa porzuciła pracę modelki, ale nie porzuciła własnego stylu, który określa jedno słowo: naturalność. Specjalnie dla Was pokaże, jak nadać wypiekom naturalny urok przy użyciu świeżych kwiatów i owoców.

Konsultacje i porady

Jako że wzorem zaproszonych przez nas mistrzyń spore grono pań przekuwa swoją pasję w biznes, nie zabraknie u nas porcji wiedzy, która z pewnością doda pewności w podejmowaniu kolejnych kroków ku stworzeniu firmy. Na naszym stoisku będzie można zasięgnąć bezpłatnych porad u ekspertów.

Przedstawiciele Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego i Epidemiologicznego w Katowicach – Eliza Wyszyńska i Ewa Turek, starsze asystentki Nadzoru Żywności SANEPID-u będą udzielać porad i informacji dotyczących prowadzenia działalności w zakresie produkcji, obrotu i bezpieczeństwa żywności w warunkach domowych. Jest to tym bardziej wartościowa wiedza, zważając na to, iż większość dekoratorek zaczyna prowadzenie działalności właśnie od pieczenia ciast i dekorowania tortów we własnej kuchni.

Konsultacje marketingowe poprowadzi  ekspert od marketingu internetowego, związany z redakcją „Mistrza Branży”, Michał Rusek – autor książki „Marketing w 3 Tygodnie – 21 kluczowych zasad marketingu”. To będzie doskonała okazja, aby omówić i przeanalizować swój własny plan promocji oraz wspólnie opracować strategię działań marketingowych. Podczas spotkania można nabyć książkę „Marketing w 3 Tygodnie – 21 kluczowych zasad marketingu” z 30% rabatem oraz dedykacją autora.

Kto pierwszy, ten… będzie miał większy wybór!

Jakby tego było mało, wspólnie z Wydawnictwem Promise przygotowaliśmy dla naszych Czytelników miłą niespodziankę w „twardej oprawie”. Pierwsze 8 osób, które na naszym stoisku kupią roczną prenumeratę „Mistrza Branży” (w promocyjnej cenie 100 zł) lub „Mistrza Dekoracji” (60 zł), otrzyma jedną z 8 publikacji branżowych, ufundowanych przez Wydawnictwo Promise.

2x Tajniki czekolady. Przepisy, wskazówki i techniki nagradzanego mistrza cukiernictwa, Mark Tilling (o wartości 79,80 zł)

2 x Cukrowe kwiaty dla początkujących. Modelowanie kwiatów krok po kroku, Paddi Clark (o wartości 69,90 zł)

2 x Cukrowe animacje. 14 pięknych tortów z ręcznie modelowanymi figurkami, Carlos Lischetti (o wartości 79,80 zł)

2x Inspirujące KOLORY w dekoracjach cukierniczych: torty, babeczki i ciasteczka według Lindy Smith (o wartości 79,80 zł)

UWAGA Dwie pierwsze osoby, które kupią roczną prenumeratę Mistrza Branży i Mistrza Dekoracji w cenie 160 zł, otrzymają ekskluzywną i wyjątkową publikację Sztuka dekoracji cukierniczej - Międzynarodowa Szkoła Squires Kitchen! (o wartości 199 zł).

HARMONOGRAM POKAZÓW I KONSULTACJI (stoisko nr 26)

Sobota, 14 października

9.00-12.00 – Produkcja wyrobów cukierniczych w warunkach domowych – konsultacje z Ewą Turek oraz Elizą Wyszyńską, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny

10.00-15.00 Bezpłatne konsultacje marketingowe z ekspertem od marketingu internetowego – Michał Rusek, autor książki „Marketing w 3 Tygodnie – 21 kluczowych zasad marketingu”

11.30-12.00 – Rozmowy o prawdziwym torcie w stylu angielskim przy dobrym ciachu sponge cake spotkanie z Magdą Lo Bianco, Polka Dot Cakes

 13.00-13.30Wciągający świat figurek z masy cukrowej – pokaz Anny Daraż, Pracownia Tortów „Niezłe Ciacho”

15.00-15.30 Sekrety i uroki czekolady plastycznej – pokazy Magdaleny Komorowskiej, Tortorama

Niedziela, 15 października

10.30-11.00 Sekrety i uroki czekolady plastycznej – pokazy Magdaleny Komorowskiej, Tortorama

12.00-12.30 Torty w kwiatach i owocach – pokaz Anny Berezowskiej, właścicielki Cremino Homemade Bakery

Czekamy na Was każdego dnia festiwalu na stoisku nr 26 w pobliżu sceny głównej Cake Festival Poland!!

Dodaj swój komentarz
 

Zaloguj się lub dodaj swój komentarz jako gość. Nie posiadasz konta? Zarejestruj się.

 

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Kategorie

Maszyny i urządzenia do produkcji

Pozostałe