...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

  1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
  2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Kucharnia, materiał promocyjny

Pumpernikiel

autor: Anna Maria, KUCHARNIA

Ten chleb był zawsze moim marze­niem i wyzwaniem. Nie chodzi o sto­pień trudności, bo przepis jest bardzo prosty, ale o czas – jego przygoto­wanie zajmuje bagatela około 12 go­dzin! Pumpernikiel cudownie smakuje z plastrami sera manchego, posma­rowanymi konfiturą z cebuli i poma­rańczy z dodatkiem chili.

Pumpernickel jest tradycyjnym pieczy­wem żytnim pochodzącym z Niemiec, z Westfalii. Według dawnej receptury pumpernikiel powinien być zrobiony je­dynie z grubo mielonej mąki żytniej razo­wej, zaparzanej przez kilka godzin, a po­tem pieczony w zamkniętych formach metalowych w temperaturze ok. 100oC przez 16-24 godzin. Właściwie nie jest to pieczenie, lecz parowanie. W trakcie tego procesu następuje karmelizacja za­wartej w zbożu skrobi, której pumperni­kiel zawdzięcza swoją ciemnobrązową barwę i lekko słodkawy smak oraz za­pach. Chleb jest bardzo zwarty, wilgot­ny, lekko się łamie, ponieważ nie zawiera spulchniaczy, tzn. drożdży. Nie tworzy się też skórka, jak w innych chlebach. Obecnie, aby nadać mu barwę i smak jak przy długim procesie karmelizacji skrobi, do ciasta dodaje się melasę z buraków cukrowych. Przyznaję, że nie wierzyłam, że z ciasta, które podczas wyrabiania i po wyrastaniu miało kolor bursztynowy, powstanie ciemny pumpernikiel. Chleb piecze się owinięty w folię, więc nie wi­dać, czy i kiedy zmienia kolor.

 
RECEPTURA
(na 1 chleb, czas przygotowania ok. 12 godz.)

Składniki
375 g mąki żytniej razowej drobnej
375 g mąki żytniej razowej grubej
250 g zakwasu żytniego
375 ml letniej wody
1 łyżka soli
80 g melasy (syropu buraczanego)

Na 12-24 godziny przed planowanym pie­czeniem dokarmić kwas. Następnego dnia obydwie mąki zmieszać, w środku zrobić za­głębienie, wlać w nie kwas i powoli mieszać z mąką, stopniowo dodając sól, wodę i me­lasę. Wyrabiać chwilę, do połączenia wszyst­kich składników. Wyjąć ciasto, miskę dobrze oprószyć mąką, włożyć z powrotem, także z wierzchu posypać mąką, przykryć ścierecz­ką i odstawić w ciepłe miejsce na 3-4 godziny. Kiedy przyrośnie mniej więcej połowę, wyjąć na posypany mąką blat kuchenny. Wyrobić, uformować wałek i włożyć do formy metalo­wej wysmarowanej olejem i wysypanej mąką. Przykryć i odstawić jeszcze na ok. 20 mi­nut.

Piekarnik rozgrzać do 150°C. Wierzch cia­sta chlebowego zwilżyć wodą, formę szczel­nie przykryć od góry folią aluminiową i piec na pierwszym poziomie od dołu przez około 8 godzin w temp. 125-150°C (najlepiej przez noc). Ustawienie odpowiedniej temperatury jest dość ważne. Kiedy jest zbyt niska, chleb może być w środku klejący, dlatego trzeba to robić z wyczuciem (ja piekłam w tempe­raturze 140oC). Po wyłączeniu pieca zostawić chleb jeszcze na 1 godzinę, do wystygnięcia.

Ostudzony bochenek szczelnie zawinąć w folię aluminiową, a potem w torbę folio­wą – schłodzić (może być w lodówce), kroić i jeść najlepiej po 1-2 dniach. Pyszny, aroma­tyczny – absolutnie wspaniały! Pumpernikiel możemy przechowywać miesiącami szczelnie zamknięty w chłodnym miejscu.

Opcje filtrowania

 
 
 
 

Proszę zaznaczyć maksymalnie 5 pozycji.

 
rozwiń opcje

Inne receptury przygotowane przez Kucharnia, Anna-Maria 

Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
 


Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

żytni IG niski indeks

oprogramowanie dla piekarni

Wypieki wegańskie puratos

Lody MEC3

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji