...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS

Jak rodzime piekarnie przygotowały się do tłustego czwartku

Z marmoladą, ajerkoniakiem, musem, z budyniem, czy nawet pączki fit! W tłusty czwartek producenci prześcigają się w smakach pączków, w ich rozmiarach oraz wielkości produkcji. Sprawdźmy, jak przygotowały się polskie piekarnie, mniejsze i większe, do tegorocznego tłustego czwartku.

Intensywny dzień w roku rodzimych piekarni
- Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że jest to najintensywniejszy dzień w roku. Produkcja wzrasta niesamowicie. Co więcej, przygotowujemy się do tego szczególnego święta już dużo wcześniej. Zwykle korzystamy z jednego smażalnika, a tego dnia włączonych do pracy jest aż pięć – tłumaczy Małgorzata Sikora z Piekarni MIMA, która z okazji tłustego czwartku przygotowuje dla swoich odbiorców pączki w trzech smakach. – Naszym klientom proponujemy pączki z trzema rodzajami nadzienia: marmoladą różaną, marmoladą wieloowocową, która cieszy się największym uznaniem odbiorców oraz z budyniem. Każdy z nich występuje w dwóch gramaturach. Nie decydujemy się na wzbogacenie oferty smakowej ze względu na ogromną liczbę produkowanych pączków. Na koniec dodam też, że w roku ubiegłym dobiliśmy do 50 tysięcy – mówi M. Sikora z mieszczącej się w Ostrowie Wielkopolskim Piekarni MIMA, która jest laureatem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

W tym jedynym dniu, w którym nie warto liczyć kalorii, w pocie czoła działać będą także przedstawiciele Polskich Piekarni. – Najważniejsza jest dla nas jakość wytwarzanych produktów, dlatego też przygotowanie do tego szczególnego dnia rozpoczynają się u nas dużo wcześniej. Przeprowadzamy rozeznanie czego oczekują klienci i na jakie pączki mieliby ochotę. W tym roku nowością są pączki w rozmiarze XXL. Oferujemy tradycyjne nadzienie różane, ale także nadziewamy pączki chałwą, musem malinowym i truskawkowym, konfiturą wiśniową, nutellą oraz adwokatem. Co najważniejsze Nasze pączki powstają ze świeżego, niemrożonego ciasta – mówi Wioletta Szpyrka z mieszczącej się w Libuszy firmy Polskie Piekarnie sp. z o.o. sp. komandytowa. – Tego dnia nie warto martwić się o nadprogramowe kalorie i pozwolić sobie na małe pączkowe szaleństwo. Jak wiadomo od liczby tych okrągłych przysmaków zależy Nasze szczęście, więc nie warto kusić losu i cieszyć się z możliwości beztroskiego łasuchowania – dodaje Pani Wioletta.

W związku z tłustym czwartkiem Piekarnia Foryś także podkręca nieco swoje obroty. Jak tłumaczy Jarosław Foryś, firma decyduje się na zakup większej ilości półproduktów, a także zorganizowanie dodatkowej zmiany. – Jako że nasza piekarnia nie należy do największych, liczba pączków dobije do około 3 tysięcy. Mimo to staramy się zakasać rękawy i przygotowujemy dla Naszych odbiorców pączki w pięciu różnych smakach. Mam tutaj na myśli oczywiście marmoladę różaną, adwokat, czekoladę, ser oraz nadzienie toffi. Staramy się, aby wybór był jak najbardziej urozmaicony, po ty by każdy tak naprawdę znalazł coś dla siebie. Ponadto pączki dostępne są w tradycyjnej formie, a także pod postacią donutów. Od kilku lat produkujemy także fit pączki, pieczone w piecu, z marmoladą różaną, które okazały się istnym hitem! – informuje Jarosław Foryś z Piekarni Foryś z Byczyny.


Pączki z nadzieniem o smaku różanym, z nadzieniem wiśniowym posypane migdałami (pączki PREMIUM) oraz z nadzieniem karpatkowym – to wszystko czeka na odwiedzających mieszczącą się w podkrakowskich Mogilanach Piekarnię Czajczyk - Oferujemy także pączki dwunadzieniowe, nabijane z dwóch stron różnymi nadzieniami. Dodatkowo proponujemy także mini pączki, zwane u nas bombolami. Nasze przygotowania do czwartku rozpoczynamy nieco wcześniej chrustem. Dodam też, że Nasi Klienci zdecydowanie stawiają na tradycję i wybierają opcje z nadzieniem o smaku różanym - mówi Magdalena Laskoś. Z okazji słodkiego święta Piekarnia Czajczyk za każdym razem przygotowuje około 30 tysięcy pączków.

- Co roku, przed tłustym czwartkiem, z uwagi na zwiększoną produkcję, pracownicy wspierani są dodatkowo przez członków naszej rodziny - mówi Elżbieta Olszyńska z wyróżnionej w ramach programu „Doceń polskie” rodzinnej firmy z tradycjami - Piekarni Olszyńskiej. - Od wielu już lat, Nasze pączki cieszą się dużym uznaniem klientów, co szczególnie widać po zwiększającej się rok rocznie ich liczbie. Pączki przygotowujemy w sposób tradycyjny; zawijamy je ręcznie i oczywiście smażymy na smalcu. Dodatkowo jak co roku w Tłusty Czwartek rozszerzamy naszą ofertę o pączki z ajerkoniakiem, nadzieniem różanym, śliwkowym i toffi. Ażeby sprostać oczekiwaniom odbiorców prace rozpoczynamy już w środę, gdyż mamy do wykonania kilkadziesiąt tysięcy pączków, po to, aby zapatrzyć głównie nasze lokalne sklepy, jak również te w Łodzi - mówi E. Olszyńska, dodając jednocześnie, że w ten najsłodszy czwartek roku największym powodzeniem cieszą się lukrowane pączki z marmoladą.

Magdalena Matusik/Adventure Media
Zdjęcia: PixabayO pączkach faktów kilka!
Tradycja jedzenia pączków sięga w Polsce już XVII wieku. Jest w tym jednak mały szkopuł. Otóż spożywano je wówczas nie na słodko, lecz ze skwarkami. Wszystko po to, by były jak najbardziej tłuste. Powodem tego był zbliżający się Wielki Post, a spożywanie jak największej liczny pączków miało zaspokoić głód na ten szczególny okres. Jak powszechnie wiadomo, ideały nie istnieją, jednak w kwestii pączka jasno określono jego najlepszą formę. Według cukierników najlepszy pączek posiada minimum 400 kalorii, 55-70 gramów wagi a zrobiony jest z ciasta drożdżowego i usmażony na smalcu. Jak zostało wcześniej wspomniane, Polacy spożywają tego dnia aż 100 mln pączków, co daje 4 000 000 000 kalorii! Co więc zrobić by spalić jednego delikwenta? Wystarczy około 46 minut szybkiego marszu lub jak kto woli niecała godzina mycia okien. Natomiast o tym, czy da się zjeść pączka bez oblizywania ust każdy musi przekonać się na własnej skórze.

Bieżące wydanie czasopisma

Jaki krem do przekładania, a jaki do tynkowania tortu? Od czego zacząć wegańską rewolucję w cukierni? Co to jest crookie? I czym się różnią świderki Ice Dream Team?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji