dodano , Redakcja AU

Wznieś się na wyżyny lukru królewskiego z Justyną Majewską

Gotowi do wiosennego maratonu? To będzie intensywny bieg na same wyżyny! Przez 4 dni i 8 godzin każdego dnia Justyna Majewska pokaże jak osiągnąć szczyt umiejętności dekoratorskich!

Zapraszam odważne osoby na słodką wyprawę w świat wyżyn lukru królewskiego. Naukę z dala od zgiełku miasta w pięknej górskiej panoramie. Przez 5 dni w niemal zamkniętym gronie dzielić będziemy swoją pasję. Najpiękniejsze słodkie dekoracje będą powstawać każdego dnia przez 8 godzin pod okiem mistrzyni specjalizacji - Justyny Majewskiej. 

Program szkolenia

1 dzień: "Kobieta w ogrodzie"

Wykonanie z lukru postaci kobiety. Omówienie kolejnych faz wylewania lukru, jego gęstości i zastosowania. Miniaturowe róże wykonane w 3 różnych technikach, bukiety i kompozycje kwiatowe.

 

 

Drugi dzień: "Tort zielony"

Dwie różne techniki dekoracji Royal Icing - zaawansowany Oriental string work, Extension work.

 

 

Trzeci i czwarty dzień: "Tardis"

Zaawansowany trój warstwowy tort panelowy. W tym - projektowanie tortu przestrzennego, odlewanie dużych powierzchni z lukru, filigranowe panele, łączenie elementów.

 

 

Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikaty uczestnictwa, zabiorą ze sobą wiedzę i wykonane własnoręcznie pracę.

UWAGA! 14.08. 2017 (poniedziałek) zaplanowany jest dodatkowy dzień szkolenia: podstawy lukru dla osób, które chcą wziąć udział w całości, lecz nie posiadają dużego doświadczenia z lukrem. Płatny oddzielnie.

Informcje praktyczne:

Ilość miejsc na szkolenie 8 (noclegowych 10). Pokoje w domku są 2 i 3 osobowe. Czas rezerwacji miejsc do końca maja. Rezerwacja ważna tylko przy wpłacie zaliczki.

Royal Icing z Justyną Majewską

Czas: 15.08-20.08.2017r

Miejsce: Karpacz

Koszt: całość szkolenia wraz z noclegiem na 5 dni: 1750 zł/os (bez posiłków)

Więcej informacji: https://www.facebook.com/JustynaMajewskaHagen/

Kontakt z organizatorem: justynamajewska098@gmail.com

Bieżące wydanie czasopisma

Bardziej pastry czy tylko chef? Maciej Rosiński opowiada, dlaczego warto połączyć kuchnię i cukiernię w jeden warsztat doskonałego smaku. Ponadto - dużo o chlebie, również tym sprzedawanym online, bio i takim, który tworzy jedyny w Polsce piekarz z dyplomem Le Cordon Bleu! Zobaczcie, co czeka na Was w nowym wydaniu!

Zobacz więcej
Bieżący numer

Polecamy przeczytać

Przejrzyj online Katalog reklam lub ściągnij na dysk (aktualny) PDF >>

Mistrz Branży

Maszyny i urządzenia do produkcji