...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , ZSPS w Łodzi, materiał promocyjny

Dzień Chleba w łódzkim Spożywczaku

W dniu 3 czerwca bieżącego roku w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Łodzi odbyła się pierwsza edycja Dnia Święta Chleba. Skąd ten pomysł?

Organizując takie święto w łódzkim Spożywczaku, chcieliśmy przypomnieć o ważnej pracy piekarzy, bez których pracy bylibyśmy pozbawieni chleba, bez którego nikt z nas nie wyobraża sobie posiłków.

W tym dniu odbyły się w naszych pracowniach warsztaty i pokazy związane z tą ogromnie znaczącą gałęzią polskiego przemysłu spożywczego. Został zaprezentowany proces wytwarzania chleba. Wypiekano je według tradycyjnych receptur z wysokiej jakości składników. W obchodzie Dnia Święta Chleba brali udział zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele cechów, izby rzemieślniczej oraz władz miasta.

Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej pod tytułem “Od podpłomyka do chleba” dotyczącej historii chleba. Wygląd i właściwości wypieków zmieniały się w ciągu wieków. Doskonalono techniki otrzymywania mąki. Najbardziej pierwotną formą chleba były placki z mąki pieczone na rozgrzanych kamieniach. Pieczywo znane jest od 11 tysięcy lat. Ze względu na wartość odżywczą ziaren do dzisiaj stanowi jeden z podstawowych elementów diety człowieka. Jednak trzeba pamiętać, że tylko pieczywo z pełnego przemiału jest najbardziej bogate w witaminy z grupy B, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Pieczywo pełnoziarniste przyczynia się do zredukowania chorób serca. Zmniejsza ryzyko nadwagi, poprzez wydłużenie uczucia sytości. Warto również przypomnieć o pieczywie z orkiszu. Prapszenica zawiera więcej od zwykłej pszenicy składników odżywczych takich jak: cynk, miedź, selen oraz witaminy A, D, E i grupy B. Jest bogata w błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Spożywanie pieczywa orkiszowego reguluje poziom cholesterolu. Jest pomocne przy kłopotach układu krążenia, nerek i wątroby.Kolejnym punktem programu były warsztaty zdobienia chleba okolicznościowego. Z masy zdobnej (solnej) wykonane zostały przepiękne róże, listki, kokardy, kłosy zbóż oraz inne dekoracje na pieczywo.

 

Ogromnym uznaniem cieszyły się warsztaty kształtowania drobnych wyrobów piekarskich. Przeprowadzono również badania kwasowości chleba oraz zawartości soli w chlebie.

 


Goście chętnie brali udział w warsztatach wypieku chleba żytniego na zakwasie. Pieczywo takie ma niższy indeks glikemiczny niż pieczywo pszenne, co jest szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę i osób otyłych. Pieczywo żytnie na zakwasie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego.Odbyło się również spotkanie ze specjalistami firm Backaldrin, Uniferm, Biostar. Przedstawili Oni nowoczesne technologie produkcji pieczywa z wysokiej jakości surowców. Jedna z takich technologii polega na produkcji pieczywa z całych ziaren owsa poddanych fermentacji. Otrzymane w ten sposób pieczywo ma wyrafinowany smak i bogate wartości odżywcze.
Święto Chleba to propagowanie tradycyjnych i nowoczesnych wypieków, które powinno odpowiadać najwyższym standardom jakościowym. Jest także okazją do promowania zawodu piekarza i przekazywanie jego tajników młodszemu pokoleniu. Już teraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Łodzi zaprasza na kolejną edycję Dnia Chleba. Do zobaczenia jesienią 2022 r.!

Anna Nezdropa - nauczycielka przedmiotów zawodowych w ZSPS w Łodzi

Bieżące wydanie czasopisma

Jaki krem do przekładania, a jaki do tynkowania tortu? Od czego zacząć wegańską rewolucję w cukierni? Co to jest crookie? I czym się różnią świderki Ice Dream Team?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać

  Aktualny numer Mistrza Branży, zobacz online lub pobierz PDF >>

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji