...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Szkolenie z technologii chłodniczej w piekarni i cukierni

Od ponad roku firma Winkler Wachtel organizuje cykliczne seminaria dla piekarzy i cukierników z zagadnień technologii chłodniczej, które niezmiennie cieszą się dużym ich zainteresowaniem. Kolejne z rzędu seminarium odbyło się na początku grudnia 2011 r.

Dwudniowe seminarium stanowiło idealne połączenie teorii i praktyki. W szeroki zakres teorii chłodnictwa stosowanego w przemyśle piekarniczo - cukierniczym wprowadził Ryszard Paczwa. Przedstawił różnice pomiędzy chłodzeniem, mrożeniem szokowym a procesami kontrolowanego rozrostu ciasta. Główny nacisk został położony na system kontrolowanego rozrostu ciasta zwany cool rising. Koncentrował się na zasadach działania systemu, który - najkrócej mówiąc – steruje prowadzeniem ciasta, zapewniając powolne i zimne garowanie przy jednoczesnym delikatnym i stabilizującym schładzaniu. Ponadto przedstawiał uwarunkowania techniczne poszczególnych procesów oraz ich zalety i wady.

Zalety cool risingu są zarówno produkcyjne, jak i produktowe. Jak uzasadniał Ryszard Paczwa, dzięki tej innowacyjnej technologii można rozdzielić proces przygotowania produktu od ich wypieku i tym samym podnieść elastyczność pracy w piekarni. W efekcie też uzyskujemy produkty dojrzałe smakowo i stabilne. Produkty prowadzone w technologii cool rising mogą być wypiekane w zakładzie przez okres 30 godzin, jak również mogą zostać przetransportowane w postaci surowego niezamrożonego ciasta do punktów wypiekowych, np.: sklepu firmowego lub marketu. Warunkiem jest utrzymanie temperatury około 3 oC.

Praktycznym zastosowaniem technologii cool rising w produkcji pieczywa zajął się Wolfgang Nitz. Podczas parogodzinnego pokazu dzielił się własnym doświadczeniem, zwracając uwagę na reżim technologiczny: użycie mniejszej o 1/3 ilości drożdży, wyrabianie tzw. zimnych ciast (czyli temp. 24°C). Jak sam przyznał, „przy systemach chłodniczych mamy spokój, bo nie musimy nic robić na chybcika”. Zaletą cool risingu jest to, że zawsze pracujemy w temperaturach dodatnich, jeżeli oczywiście pracujemy z dnia na dzień”.
Przypomnijmy zatem, jak wyglądała prezentacja Wolfganga Nitza w kadrze.

Analizując konsystencję ciasta, Wolfgang Nitz udzielał cennych wskazówek: - W przypadku systemów chłodniczych temperaturę ciasta należy obniżyć, żeby powstrzymać pracę drożdży w cieście.

Ciasto dobrze wyrobione, lekko wilgotne na zewnątrz, nie klei się do palców. Po narobieniu produkty szybko odstawiamy do komory chłodniczej z systemem cool rising.

Wolfgang Nitz wie, jak skupić uwagę słuchaczy.

 

Takie bąble pod skórką to efekt zbyt dużej wilgotności w garowni. W technologii cool rising do takich sytuacji nie dochodzi, ponieważ wszystkie procesy są sterowane komputerowo, za pomocą programu Octopus.

Wolfgang Nitz jest głównym technologiem firmy Wachtel GmbH. Od wielu lat jeździ po całym świecie, prezentując innowacyjne technologie Wachtela. Ma ogromną wiedzę, którą świetnie „sprzedaje” podczas swoich szkoleń i której nie znajdziecie w żadnych książkach. Następnym razem nie przegapcie takiego szkolenia!

 

 

 

 


Bieżące wydanie czasopisma

W czym tkwi fenomen bento cake? Co zagraża dziś najmocniej lodziarniom rzemieślniczym? Jakie nowinki pojawiły się na tegorocznych targach Sigep?

 • Wykup prenumeratę
 • Wspieraj twórczość

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać   

  Drodzy Czytelnicy, wszystkie materiały na portalu Mistrz Branży są darmowe. Wspieramy tym rzemiosło, bo jest dla nas najważniejsze. Jeśli możecie, wspomóżcie również nasze dzieło wykupując prenumeratę lub przekazując cegiełkę na funkcjonowanie i rozwój. Z góry dziękujemy.

  wspieraj twórczość Mistrza Branży wspieraj twórczość Mistrza Branży
   


  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  żytni IG niski indeks

  oprogramowanie dla piekarni

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji