Zakwasy piekarskie to gotowe preparaty, które ułatwiają proces produkcji pieczywa, zawierające dzikie drożdże, bakterie wytwarzające kwas mlekowy oraz kwas octowy. Umożliwiają przygotowanie ciasta w łatwy i szybki sposób, które bez użycia zakwasu musiałoby być poddawane długotrwałej fermentacji.
Podobne artykuły
Jak pogodzić wysoką jakość pieczywa z odpiekiem w sklepie?Pełne ziarno, na zakwasie z kiełkami pszenicyCzy można upiec chleb bez drożdży (piekarskich)?Dzięki zakwasom piekarskim można wyprodukować ciasto z pominięciem pośrednich faz fermentacji, a pieczywo ma powtarzalną jakość i zachowuje charakterystyczny smak i aromat.
Zakwas piekarski jest mocno zakorzeniony w tradycji produkcji pieczywa, jako że przez długie stulecia był jedynym znanym czynnikiem spulchniającym ciasto chlebowe. Obserwowany w ciągu ostatnich lat wzrost zainteresowania pieczywem na zakwasie wynika głównie z docenienia przez konsumentów jego szczególnych walorów organoleptycznych, utrzymującej się świeżości przez długi czas, jak również z faktu, że jest to produkt naturalny. Nie bez znaczenia są wspólne wysiłki naukowców i technologów praktyków, zmierzające do podniesienia jakości chleba na zakwasie, otrzymywanego według tradycyjnej receptury, polegające na standaryzacji parametrów procesu produkcji.
Od zakwasów piekarskich po startery
W nowoczesnej produkcji chleba, dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć nauki i techniki, możliwe jest wykluczenie wszelkich zakłóceń w przebiegu fermentacji, co gwarantuje powtarzalną jakość produktu finalnego. Co więcej, zakwasy piekarskie pochodzące z różnych rejonów świata mogą służyć jako bogate źródło bakterii mlekowych i drożdży, które dzięki umiejętnemu wykorzystaniu mogą w znaczący sposób poszerzyć wachlarz oferowanych produktów piekarskich.
W mikroflorze zakwasów dominują bakterie mlekowe Lactobacillus, żyjące w symbiozie z dzikimi drożdżami, które mnożą się podczas dojrzewania zakwasu. Obecność tych bakterii decyduje o porowatości i elastyczności miękiszu chleba. Ponadto powodują one fermentację zawartych w mące węglowodanów i powstawanie kwasu mlekowego, który nadaje specyficzny smak i aromat. Przy udziale drożdży występujących w zakwasach w czasie dojrzewania ciasta powstają znaczne ilości ditlenku węgla (CO2) powodującego rozrost ciasta chlebowego.
Pieczywo na zakwasach prowadzonych dłuższy czas rośnie szybciej niż pieczywo przygotowane na młodych zakwasach, gdyż zawarte w „starszych” zakwasach drożdże mają większą aktywność niż drożdże z młodych zakwasów. Ze względu na zwiększoną kwasowość w pieczywie utrudniony jest rozwój niepożądanej mikroflory: pleśni bakterii przetrwalnikujących (m.in. Bacillus cereus i Bacillus subtilis). Objawem rozwijającej się niepożądanej mikroflory jest specyficzny zapach oraz lepki i ciągliwy miękisz, tworzący się przy rozrywaniu pieczywa (charakterystyczne nitki). Ponadto toksyny wytwarzane przez pleśnie nie tylko pogarszają jakość pieczywa, ale również stanowią zagrożenie dla zdrowia (np. aflatoksyny mają działanie rakotwórcze). Zakwasy piekarskie można zatem uznać za biokonserwanty, którymi można zastąpić wiele środków konserwujących chemicznego pochodzenia.
W wielu technologiach do produkcji żywności wykorzystuje się wyselekcjonowane kultury starterowe bakterii mlekowych. Ich stosowanie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa mikrobiologicznego i podniesienia wartości odżywczych oraz prozdrowotnych. Procesy technologiczne produkcji chleba z udziałem mąki żytniej różnią się znacząco od technologii produkcji pieczywa pszennego. Jest to wynik specyficznych właściwości mąki żytniej, co z kolei wymusza stosowanie odpowiednich technologii prowadzenia ciasta, których istotą jest przeprowadzenie fermentacji mlekowej.
Jak działa fermentacja mlekowa?
Fermentacja jest procesem znanym od około 6000 lat i jak żaden inny proces ukształtowała nasze przyzwyczajenia i gusty żywieniowe. Przeprowadzenie fermentacji w wielu technologiach powoduje wzrost strawności produktu, a nawet pozbawienie substratu toksyczności. Następuje nagromadzenie określonej ilości kwasów, zwłaszcza mlekowego i octowego, które wpływają na wytworzenie się właściwej struktury ciasta, a także regulują aktywność układu amylazo-skrobiowego. Ponadto w procesie fermentacji ciasta powstają substancje odpowiedzialne za smak i aromat chleba. Główną rolę w tym procesie odgrywają bakterie fermentacji mlekowej, powodując przede wszystkim gwałtowne ukwaszenie substratu poprzez wytworzenie kwasów organicznych.
Oprócz kwasu mlekowego, głównego produktu fermentacji, wytwarzane są też inne związki, takie jak: kwas octowy, etanol, bakteriocyny, egzopolisacharydy, enzymy, octan etylu, diacetyl, związki karbonylowe i aldehydy oraz wyższe alkohole. W ten sposób bakterie przyczyniają się do poprawy tekstury, wzbogacenia profilu sensorycznego, a także przedłużenia trwałości i większej stabilności mikrobiologicznej gotowego produktu.
Pierwotnie w produkcji żywności wykorzystywano spontaniczną fermentację, która była wynikiem działalności mikroflory występującej w surowcu. Jakość produktu końcowego w dużej mierze zależała od jakości surowca oraz występujących w nim mikroorganizmów. Kolejnym krokiem w unowocześnianiu technologii było zaszczepianie substratu przy użyciu niewielkiej ilości produktu gotowego (zaczątku) otrzymanego w wyniku udanej fermentacji, o pożądanych cechach organoleptycznych. Przełomem było jednak zastosowanie do fermentacji wyselekcjonowanych kultur starterowych, co zaowocowało większą kontrolą nad procesem oraz standaryzacją cech produktu gotowego. Położenie nacisku na utrzymywanie powtarzalnej, wysokiej jakości produkowanego pieczywa spowodowało opracowanie wielu alternatywnych w stosunku do metod tradycyjnych sposobów ukwaszania ciasta. Należy tutaj wymienić takie metody jak: stosowanie kultur starterowych, suchych kwasów, zakwasów czy koncentratów.
Gotowe środki zakwaszające
Gotowe środki zakwaszające stanowią zwykle:
1.suche zakwasy – tradycyjnie prowadzone kwasy poddane procesowi suszenia;
2.suche kwasy – mieszanki kwasów organicznych lub ich soli, będące często bardzo zbliżone pod względem składu do substancji występujących podczas naturalnej fermentacji;
3.pasty – koncentraty naturalnych produktów fermentacji wzbogacone dodatkami kwasów spożywczych.
Pieczywo wytworzone przy użyciu gotowych środków zakwaszających bardzo często nie znajduje uznania w oczach konsumentów, ustępując miejsca w analizie sensorycznej asortymentowi otrzymanego na drodze naturalnej fermentacji mlekowej, np. przy użyciu kultur starterowych. Ponadto żywność wytworzona przy użyciu bakterii fermentacji mlekowej zawiera wiele metabolitów mających charakter naturalnych konserwantów. Do związków tych należą kwasy organiczne (mlekowy, fenylomlekowy, octowy, mrówkowy, kapronowy), ditlenek węgla, nadtlenek wodoru, diacetyl, etanol, reuteryna i reuterocyklina. Dzięki nim żywność taka charakteryzuje się dłuższym okresem przydatności do spożycia oraz bardziej pożądanymi cechami organoleptycznymi. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że kultury starterowe są to zaczątki produkowane poza piekarnią (w odróżnieniu od metody tradycyjnej) i, podobnie jak ma to miejsce w przypadku drożdży prasowanych, sprowadzane do zakładu. Startery różnią się od zaczątków tradycyjnie wyrabianych między innymi tym, że ich skład jakościowy i ilościowy mikroflory jest ściśle określony, dzięki czemu stanowią gwarancję wysokiej, powtarzalnej jakości zakwasu. Stosuje się je w celu uzyskania pożądanych zmian w surowcu, które zwykle sprowadzają się do przyspieszenia fermentacji oraz pełniejszej kontroli procesu.
Wysuszony chleb stosowany w produkcji zakwasu
Znane są również technologie wykorzystujące do produkcji zakwasu oprócz kultur starterowych jednodniowy, wysuszony chleb. W technologii tej otrzymanie kwasu odbywa się dwuetapowo. Pierwszym krokiem jest namnożenie kultur starterowych w specjalnym, termoizolacyjnym pojemniku. W tym celu mieszaninę wody i mąki szczepi się kulturą starterową; konsystencja tej fazy wynosi 300 (na jedną część mąki przypadają dwie części wody), etap trwa 24 godziny. Krokiem drugim, mającym na celu zwiększenie ilości wyprodukowanego zakwasu, jest zaszczepienie mieszaniny mąki i chleba namnożonymi kulturami bakterii i dalsze ukwaszanie podłoża – aż do uzyskania planowanej kwasowości. Etap ten odbywa się w specjalnym fermentorze ze stali nierdzewnej zaopatrzonym w układ tnąco-mieszający oraz dozownik. Konsystencja drugiej fazy wynosi 200 (na jedną część mąki i/lub chleba przypada jedna część wody).
Zastąpienie części mąki żytniej jednodniowym chlebem wpływa na wzbogacenie produkowanego pieczywa w związki kształtujące jego smak i aromat. Po 42 godzinach proces wytwarzania kwasu kończy się, a wytworzony produkt uzyskuje wysoką trwałość.
W następnym odcinku: Jaką mąkę wybrać do sporządzenia zakwasu? Rodzaje zakwasów w zależności od stopnia uwodnienia oraz etapy fermentacji wielofazowej i krótkiej.
mgr inż. Tomasz Borowy, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu