Mieszanka mąki i wody poddana fermentacji bakterii kwasu mlekowego oraz dzikich drożdży – tak w skrócie wygląda prosty przepis na zakwas piekarski. Prosty, ale daje początek bogactwa aromatów i smaków pieczywa! A wszystko to zależy od zastosowanej mąki, stopnia uwodnienia zakwasów żytnich lub pszennych oraz prowadzenia ciasta.
Podobne artykuły
Pełne ziarno, na zakwasie z kiełkami pszenicyCzy można upiec chleb bez drożdży (piekarskich)?Ukwaszanie ciast pszennych, część 2Zakwasy piekarskie, czyli prawdziwa natura chleba – cz. I
Do sporządzenia zakwasów najlepiej nadają się mąki o większym wymiale i wyższego typu. W skład mąk o większym wymiale, w porównaniu z mąkami o mniejszym wymiale, wchodzą bowiem zewnętrzne części ziarna, w których obecne są drobnoustroje umożliwiające powstawanie zakwasu. Zakwasy różnią się w zależności od rodzaju zboża użytego do produkcji mąki, a przede wszystkim od rodzaju mikroorganizmów znajdujących się pod łuską ziarna.
Zakwasy żytnie przygotowuje się z mąki żytniej nie jaśniejszej niż typ 720, a najlepiej z mąki razowej typ 2000 lub sitkowej typ 1400, i „dokarmia” mąką żytnią razową. Wśród zakwasów najbardziej kwaśne są żytnie, gdyż w mące żytniej bakterie rozmnażają się łatwo i w znacznych ilościach. Zakwasów żytnich używa się do produkcji chleba żytniego, mieszanego i pszennego.
Tradycyjnie zakwas pszenny przygotowuje się z mąki pszennej (np. sitkowa typ 1400) i „dokarmia” się go mąką pszenną (czysty zakwas pszenny). Mąk pszennych jasnych, o mniejszym stopniu wymiału, nie stosuje się zazwyczaj do sporządzania zakwasu. Istnieją też zakwasy pszenne, których zaczątek tworzy się na bazie mąki żytniej razowej, a zakwas „dokarmia” się mąką pszenną. Zakwasy pszenne są mniej kwaśne niż zakwasy żytnie, charakteryzują się delikatnym kwaskowym zapachem. Zakwasy pszenne przeznacza się do produkcji pieczywa pszennego i pszenno-żytniego.
Stopień uwodnienia zakwasów
Zakwasy w zależności od stopnia uwodnienia mogą być płynne (stopień uwodnienia: 100-125%) lub w formie pasty (stopień uwodnienia: 50-60%). Mogą też mieć postać sproszkowaną.
Zakwasy płynne są stosowane jako środki zakwaszające i ułatwiające rozrost ciasta przeznaczonego do produkcji pieczywa żytniego, żytnio-pszennego oraz pszennego. Ciemne zakwasy płynne uzyskuje się z mąki żytniej, przeznacza się je do produkcji pieczywa żytniego i żytnio-pszennego. Jasne zakwasy płynne uzyskuje się z mąki pszennej, a używane są do produkcji różnych chlebów pszennych i żytnich.
Suche, sproszkowane zakwasy piekarskie są trwałe. Charakteryzują się stosunkowo niewielką kwasowością, więc podczas fermentacji ciasta należy stosować ich większy dodatek, aby osiągnęły właściwą aktywność kwasotwórczą. Zakwasy w proszku dodaje się najczęściej do pieczywa na drożdżach w celu uzyskania kwaskowego smaku i poprawienia struktury ciasta. Niestety w czasie suszenia zakwasów niektóre lotne substancje aromatyczne wyparowują, co przyczynia się do pogorszenia zapachu gotowego pieczywa w porównaniu z pieczywem przygotowanym z udziałem zakwasów płynnych i w formie pasty.
Zakwasy w formie pasty produkuje się na bazie naturalnego płynnego zakwasu. Zakwasy te stosuje się do produkcji pieczywa żytniego, które charakteryzuje się dużą lepkością, plastycznością, małą rozciągliwością i małą wytrzymałością. Wytwarzanie ciast z udziałem mąki żytniej opiera się na wykorzystaniu fermentacji samoczynnej (spontanicznej) lub przy udziale tzw. kultur starterowych, czyli specjalnie wyselekcjonowanych bakterii kwasu mlekowego. Ukwaszanie ciasta żytniego i mieszanego następuje etapami, a każdy etap nazywa się fazą fermentacji. Wyróżniamy dwie zasadnicze metody – fermentacja wielofazowa i krótka.
Fermentacja wielofazowa
W Polsce najczęściej stosowane jest prowadzenie ciasta wielofazowe (5-fazowe), które obejmuje:
• zaczątek – który jest częścią dojrzałego kwasu wykazującego pełną dojrzałość biologiczną z poprzedniego cyklu produkcyjnego, jest to faza ilościowego nasycenia mikroflorą (bakteriami i drożdżami);
• przedkwas – jest fazą ożywienia i rozmnożenia, szczególnie drożdży i bakterii, a czas fermentacji wynosi 5-9 godzin w temperaturze 24-26°C;
• półkwas – powinien zapewnić rozwój drożdży i bakterii, z przewagą bakterii, a czas fermentacji wynosi 5-7 godzin w temperaturze 26-28°C;
• kwas – jest fazą intensywnej działalności zarówno flory bakteryjnej, jak i drożdży; czas fermentacji zwykle wynosi 3-3,5 godziny; dobry kwas ma gąbczastą strukturę, o równomiernych dużych porach, a smak i zapach – winno-kwaśne;
• ciasto o dobrych właściwościach przygotowuje się z takiej ilości dojrzałego kwasu, aby zawierał 50% mąki przeznaczonej do wypieku, dodaje się do niego pozostałą ilość mąki oraz inne surowce przewidziane recepturą i odpowiednią ilość wody.
Ciasto powinno mieć temperaturę 29-31°C, którą reguluje się przez dozowanie wody o określonej temperaturze. Czas miesienia uzależniony jest od rodzaju ciasta (na pieczywo mieszane odpowiednio dłużej, do uzyskania dobrej zwięzłości).
Przebieg procesów fermentacyjnych wszystkich omówionych faz jest uzależniony od następujących czynników:
• wydajności fazy, czyli ilościowego stosunku wody do mąki (luźniejsze zaczyny są lepsze do rozwoju drożdży, sztywniejsze – do rozmnażania bakterii),
• stopnia ukwaszenia,
• temperatury – im jest wyższa, tym szybsze i większe jest ukwaszenie produktu z przewagą obecności kwasu mlekowego; im niższa, tym wolniejsze ukwaszenie i znaczne ilości kwasu octowego (odpowiednia proporcja obu kwasów przekłada się na właściwy smak i zapach chleba),
• czasu fermentacji uzależnionego od wydajności fazy, temperatury, stopnia ukwaszenia (czas fermentacji można zmienić ze względów organizacyjnych, technologicznych i wtedy należy odpowiednio skorygować pozostałe parametry prowadzenia, szczególnie temperaturę i wydajność).
Chleb na zakwasie |
Fermentacja krótka
Ten rodzaj produkcji najczęściej składa się z trzech, a najmniej z dwóch faz. Ze względu na to, że wymaga wyższych temperatur, nazywany jest prowadzeniem ciepłym.
Fermentacja trójfazowa polega na przygotowaniu ciasta na luźnych zaczynach, tzw. żurkach, które fermentują przez 15-20 godzin w temperaturze 25-27°C. Następną fazą jest kwas fermentowany przez 3 godziny w temperaturze 28-30°C. Ostatnią fazą jest ciasto przygotowywane w podobny sposób jak przy metodzie 5-fazowej, fermentowane przez około 30 minut w temperaturze 29-31°C.
Fermentacja dwufazowa to metoda przechodzenia z kwasu na kwas, która przewiduje stworzenie najpierw optymalnych warunków do fermentacji kwasowej, a następnie – do fermentacji alkoholowej. Stosowana jest najczęściej jako metoda awaryjna. Prowadzi się ją w podwyższonej temperaturze (35-37°C) oraz z dodatkiem 1-1,5% drożdży.
Samo zdrowie
O tym, że konsumpcja pieczywa na zakwasie sprzyja naszemu zdrowiu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Aromat i smakowitość takiego chleba powodują wysyłanie pozytywnych bodźców do mózgu, co w reakcji zwrotnej wyzwala wydzielanie śliny i enzymów odpowiedzialnych za proces trawienia. Podobny efekt wywiera zawarty w pieczywie kwas mlekowy powstający podczas fermentacji zakwasów. Stymuluje on pracę przewodu pokarmowego poprzez aktywację enzymów trawiennych, a dodatkowo usprawnia proces wydalania, skutecznie zapobiegając zaparciom. Zawartość w chlebie kwasu mlekowego ma też niebagatelny wpływ na ilościowy i jakościowy skład mikroflory przewodu pokarmowego. Zakwaszenie treści jelitowej hamuje rozwój potencjalnie chorobotwórczych bakterii, a także sprzyja zasiedleniu jelita grubego przez prozdrowotne bakterie probiotyczne. Ich obecność nie tylko gwarantuje lepsze wykorzystanie składników odżywczych zawartych w żywności, ale ma też swój udział w procesach odpornościowych, zapobiega chorobom cywilizacyjnym, w tym niektórym nowotworom. W efekcie przemian zachodzących w cieście chlebowym podczas fermentacji zakwasu znacznie zwiększa się strawność produktu finalnego, bowiem zarówno węglowodany, jak i białka mąki poddane są już wstępnej hydrolizie.
Także wartość żywieniowa chleba na zakwasie jest dużo wyższa w porównaniu z pieczywem wyprodukowanym wyłącznie na drożdżach. W chlebie wytwarzanym z udziałem zakwasu znacznie lepiej zachowują się cenne dla zdrowia substancje, wrażliwe na działanie wysokich temperatur podczas wypieku. Dotyczy to zarówno kwasu foliowego, biosteroli, jak i ß-glukanu stanowiącego frakcję rozpuszczalną błonnika pokarmowego. Co więcej, pieczywo na zakwasie stanowi cenne źródło mikro- i makroelementów, gdyż występują one w nim w łatwo przyswajalnej formie. W mące składniki mineralne są obecne w formie skompleksowanej jako sole kwasu fitynowego. W takiej postaci są trudno rozpuszczalne w przewodzie pokarmowym, a przez to ich biodostępność jest znacznie ograniczona. Podczas fermentacji zakwasu następuje rozkład fitynianów, czemu towarzyszy uwalnianie takich cennych pierwiastków, jak cynk, magnez, wapń czy żelazo.
mgr inż. Tomasz Borowy, Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie