...

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Poniżej znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w Portalu MistrzBranzy.pl

 1. Administratorem Danych jest „Grupa 69” s.c. z siedzibą w Katowicach, ul. Klimczoka 9, 40-857 Katowice
 2. W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Administratorem pod adresem e-mail: dane@mistrzbranzy.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
 4. Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
 5. Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
 6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
 7. Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
 8. Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
 9. Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 10. Administrator informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności.

dodano , Redakcja PS, materiał promocyjny

Innowacja niejedno ma imię! Podsumowanie Strefy Mistrza Branży

Można się było o tym przekonać, uczestnicząc w pokazach gości zaproszonych do Strefy Mistrza Branży. Łączenie cukiernictwa z wytrawnymi potrawami, włączanie warzyw do deserów, a przede wszystkim śmiałe używanie wyobraźni w kreowaniu wyrobów pod indywidualnego, często wymagającego klienta. podczas targów branżowych SweetTARGi.

Innowacja niekoniecznie musi też oznaczać rezygnację z trady­cji. Goście zaproszeni do Strefy Mistrza Branży pierwszego dnia dali temu przykład, pokazując sposoby słodkiej de­koracji. Okazuje się, iż temat tak stary jak karmel można pokazać w niebanalny spo­sób, co zaprezentował Maciej Pietras (Modecor), wykonując delikatne kolo­rowe koronki z tego tworzywa.


Hala targowa to jednak niezbyt ko­rzystne środowisko dla tworzywa tak delikatnego jak karmel. Nie prze­szkadzało to jednak Teresie Trza­skalik (AKO) w tworzeniu imponują­cej rzeźby w kształcie kwiatu. Mimo niedogodności szybko i efektownie składała kruche, ręcznie robione dekoracje, wprawiając w prawdziwy zachwyt zwiedzających.

Mniej problemowy jest lukier pla­styczny, który wykorzystali pozostali goście. Rodzina Gajdzińskich (Dekor­Pol) w składzie: Jacek (ojciec) oraz Monika (córka) pokazali wiele wio­sennych i wielkanocnych inspiracji, m.in. bogato zdobio­ny mazurek oraz proste, ale bardzo kreatywne rozwią­zania dla muffinek. Odwiedzający mogli podpatrzeć i nauczyć się jak używać specjalistycznych narzędzi do dekoracji.


Bogate i zaskakujące formy tortów i ciast z kolei pokazali Wojciech Laśkiewicz z firmy Martin Braun.Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudziła ulubiona przez wszystkich cze­kolada, której tradycyjne, czyli rzemieślni­cze techniki tworzenia w postaci tabliczek oraz pralin pokazał lubelski cukiernik Ja­kub Przysucha (Cukiernia Czekoladowy). Czekolada również potrafi być kapryśnym produktem, trudność pokazu zwiększyła się jednak, gdy na pół godziny wystawcy zostali pozbawieni prądu. Nie przeszkodzi­ło to w prowadzeniu pokazu, a już na pew­no w jedzeniu smakowitości.

Żeby nie było za słodko, Anna Maria “Ku­charnia“, entuzjastka zdrowych smako­łyków, pokazała, czym można zastąpić cukier, przygotowując sycący shake oraz bu­dyń z kaszy owsianej. Shaki to nowy mod­ny temat, który właśnie pojawia się w wie­lu cukierniach jako alternatywa do słodkich deserów. Jest tematem o tyle wdzięcznym, iż można go przygotować z wielu produk­tów, co daje niemożliwą ilość kombinacji. Pani Ania używała naturalnych pulp owoco­wych Fruteiro do Brasil, ziół oraz ciekawych dodatków własnej roboty, np. soku z kwia­tów czarnego bzu.

Czekolada pojawiła się w nieco innej formie, bo wielkich czekoladowych pisanek, również drugiego dnia. Ich autorka, Anna Grochalska (Akademia Słodka Pasja) nie tylko pokaza­ła jak je ozdabiać lukrem królewskim (royal icing), ale zaprosiła do wspólnej pracy wi­dzów. Mogli oni samodzielnie przytwierdzić do pisanek maleńkie listki i kwiaty i przeko­nać się jak wiele opanowania kosztuje taka misterna praca.Podobnie wyglądał pokaz ulubienicy zwie­dzających Anny Daraż (Niezłe Ciacho), któ­ra zachwyciła precyzją wykonania figurek na torty okolicznościowe.


Niezwykłe dekoracje, również w formie kwia­tów pojawiły się w prezentacji Małgorzaty Kalemb-Drożdż (Trochę Inna Cukiernia).

Z tą różnicą, że jej kwiatowe dekoracje były prawdziwe i do tego jadalne! Ta prezenta­cja wzbudziła wyjątkowo wiele pytań i cie­kawości, a przygotowane bez jaj oraz mleka muffinki oraz trufle z hibiskusem przekona­ły widzów do alternatywnych słodko­ści. Pani Małgorzata zapewnia­ła, że jej słodkości to także najskuteczniejszy sposób na przemycanie zdrowych produktów do menu ma­łych niejadków i opowiedzia­ła przy okazji historię swojej pasji do pieczenia, która rozpoczęła się od kar­mienia jej dzieci.
Na Strefie Justyna i Krystyna z Laboratorium Smaku oferowały książki Małgorzaty Kalemby-Drożdż, w tym Słodki sposób na alergię, i częstowały ciasteczkami wg przepisów autorki

Dla tych, którzy mimo wszyst­ko z dystansem podchodzą do nowego tematu jedzenia kwiatów, wy­dawnictwo Pascal oferowało publikacje zaproszonej Pani biotechnolog, a także ciastka z pokrzywą!

Równie zaskakującym trendem jest włączanie warzyw do deserów. O tym, że jest to możliwe i smaczne przekony­wała Weronika Burszta (Giselle), któ­rej talentem cukierniczym zachwyca się sam Piotr Chylarecki (Odette). Mło­da Pani cukiernik opowiedziała o two­rzeniu niezwykłych personalizowanych deserów na specjalne zamówienia i problemach związanych z poszukiwa­niem wyszukanych składników. O ile dla wielkich firm nie jest to proble­me, o tyme sprowadzenie czegoś w niewielkiej ilości na urodzinowy cat­tering stanowi często nie lada wy­zwanie. Na Strefie przygotowała tartaletki z creme pattissiere z syropem z zielonego ogór­ka, zdobiąc je karmeli­zowaną skórką z tego warzywa. Co ciekawe, takie słodkości włącza do swojego menu przy układaniu weselnych catteringów, które - jak deklaruje - również zmieniają swoje oblicze.
Czy na lepsze? Na pewno na bardziej za­skakujące i nietypowe.

Do tworzenia innych, ponieważ mącz­nych dekoracji zachęcał wyjątkowo kre­atywny piekarz z Lublina, Wiesław Ku­cia (Szkoła Artystyczna), który przez cały czas trwania targów był obecny na Stre­fie MB w celu promowania swojej pub­likacji. Publikacji niezwykłej, bo skła­dającej się z książki oraz płyt z filmami instruktażowymi nagrywanymi przez kil­ka lat. Z widzami na targach podzielił się prostymi technikami tworzenia dekoracji z ciasta martwego, jak księga czy orzeł.

Trzeciego dnia o pieczywie opowiedzie­li również Sebastian Krzysiek, technolog Martin Braun - Agrano. W tym temacie in­nowacje głównie oznaczają pieczenie wy­rób pod klienta z nietolerancjami, w tym modnego chleba bezglutenowego oraz z dodatkami funkcjonalnymi.

Nic tak nie wzbudziło zainteresowania jak ciekły azot, który pojawił się na Stre­fie MB za sprawą dwóch zdolnych gości - cukiernika i kucharza Krzysztofa Po­loka (ColorFood) oraz Łukasza Anioła (tortownia.pl), którzy pokazali jak w pro­sty i nowoczesny sposób nieco uatrakcyj­nić śląskie tradycyjne desery, np. znane z odpustowego menu, “kartofelki”. Dzię­ki technice ekspresowego wędzenia, ich smak został nieco zmieniony, ale cieka­wość przede wszystkim wzbudziła sama forma podania – efektowne dymienie do­bywające się spod kloszy naczynka bu­dziło ogromne wrażenie.

 

Krzysztof Polok przekonywał również, że kuchnia mole­kularna to często proste zabiegi, jak np. użycie agaru zamiast tradycyjnej żelaty­ny i używając tak banalnych narzędzi, jak np. zwykły balon. Również dzięki ich spe­cjałom znów pojawił się zielony ogórek, tym razem w postaci sorbetu z dodatkiem alkoholu. Dla tych, którzy w trzecim dniu targów byli przesłodzeni, panowie zapro­ponowali chipsy z... listków bazylii!

Po ciekłym azocie przyszedł czas na inny ciekły i nieodzowny dodatek do słodko­ści, czyli kawę. Krzysztof Barabosz (prowa­dzący przy okazji Mistrzostwa Polski Barista) oraz Artur Porada z Akademii Kofeiny po­prowadzili prezentację oraz degustację pa­rzenia kawy metodami alternatywnymi oraz nauczyli widzów, czym powinien charakte­ryzować się smak prawdziwej kawy.

Dzięki nim odkryli, że ziarno kawy (a przez to sam napój) podobnie jak ziarno kakaowca może mieć aromat owocowy lub inny, w zależności od zakątka świata, skąd pochodzi. Często nie tylko klienci, ale też właściciele kawiarni lub piekarni zaniedbują temat gorących napo­jów podawanych do wypieków, tymczasem ich jakość wpływa również na odbiór słody­czy, mogąc go podbić lub – niestety – ze­psuć.


Nasza redakcja otrzymała specjalną nagrodę za wieloletnią współpracę ze SweetTARGami.

Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za świetne pokazy, Targom za możliwość zorganizowania Strefy oraz Firmom za wyposażenie naszego stoiska.

 

 

Bieżące wydanie czasopisma

jak pracować z makiem, by upiec makowiec doskonały. Budowanie domku z piernika. Na czym polega nieuczciwa konkurencja? Receptury na świąteczne i zimowe specjały. I wiele innych. Zapraszamy do lektury!

 • Wykup prenumeratę

 • Zobacz więcej
  Bieżący numer

  Polecamy przeczytać  Przejrzyj numer online lub pobierz PDF >>

  Drukowany numer dostępny w prenumeracie >>

  oprogramowanie dla piekarni

  żytni IG niski indeks

  Wypieki wegańskie puratos

  Lody MEC3

  Mistrz Branży

  Maszyny i urządzenia do produkcji